| RalucutzaFarmer a întrebat:

TPU va voi pune o intrebare la care vreau sa-mi raspundeti sincer si fara ce intrebare stupida.De ce trebuie sa invatam dc trebuie sa facem scoala? Nu va plictisiti? De fapt sunt mai multe intrebari dar raspundeti repede ca nu stau mult la pc. Funda!love struck

Răspuns Câştigător
| scarharo a răspuns:

Gandeste-te daca n-ai merge la scoala, uitand de partea cu ce meserie ai puitea sa ai: scoala te formeaza ca om. aici inveti sa gandesti, sa apreciezi lucrurile altfel, legi prietenii si, in plus, sunt
unii cei mai frumosi ani ai vietii. Unele mateii te plictisesc, darnu tot ce e bine e si lacut. Si, uitand ce am spus mai sus, de ex. daca o sa ai un copil o sa-ti doresti tot binele pentru el, dar o sa-ti dai seama ca... nu prea ai cu ce. Nu zic ca e injositor, de ex. sa fii gunoier, ce ne-am face fara ei?!? Dar nu trebuie sa te complaci in mediocritate, trebuie sa iti depasesti limitele cat poti, dar nu trebuie neaparat sa fii Einstein v2.0. Nu toti ne-am nascut genii.
Insa trebuie sa luptam CEL PUTIN pana ne asiguram un trai decent
In concluzie
Scoala : 1. Te formeaza ca om 2. Iti da posibilitatea de a avea un trai decent.
Mult succes!
P.S. : ca sa ai incredere in mine cred ca avem cam aceeasi varsta (15 ani)

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Măcar
pentru faptul că ai învățat să citești și să scrii și acum te bucuri să poți socializa cu alți 300.000 de utilizatori ai TPU și tot merita să mergi la școală.
Nu poți face nimic în viață dacă nu ai măcar școala generală absolvită.
Nu mai vorbesc de altele.

| mgtow a răspuns:

Unele chestii sunt de baza ca sa stii sa citesti si sa faci niste calcule in cap, apoi cu cat mai mult trec anii cu asa mai grea si naspa devine, liceul daca il faci si pe ala nu va fi floare la ureche si trebuie sa stai toata ziua in casa ca sa inveti deci sunt chestii pe care trebuie sa le inveti vrei nu vrei. Ramane la alegerea ta sa ramai cu 10 clase sau sa iti scoti liceul numai ca salariile sunt aceleasi nu mai e diferenta cum primeai salariu mai bun cu liceul ci important e unde te angajezi.

| xlollypop a răspuns:

Ba daaa, ma supar super plicti...pai si eu mi-am pus intrebarea asta.de exemplu eu ma duc degeaba pentru ca pur si simplu(desi e o scoala destul de buna)nu facem nimic, adica profii vin si ne zic deschideti man la pagina cu tare si copiati(asta cam la toate matewriile)si pe deaspra desi nu ne predau si nu ne ajuta sa intelegem ne dau si note proaste.adica sa ai o scoala este foarte bine doar ca acum la scoala mai mult pierzi timpul. adica acasa in 2 ore ai invata mult mai mult decat in sase...ma rog.asta e. funda?:X

| master77 a răspuns:

Pai daca nu faci scoala risti sa ramai analfabet. La religie si la muzica nu ma plictisesc niciodata si de la restul chiulesc.

| Kitty20 a răspuns:

Gandeste-te ca si alti se plictisesc dar daca nu faci o scoala sau ceva nu o sa ajungi nimic.nu vezi ca in tara asta nici macar cu facultate.gandeste-te ca o sa ai copii si o sa te intrebe sau o sa te roage sai ajuti la teme sau o sati puna alte intrebari si nu o sa stii sa le raspunzi. gandeste-te asa si poate o sa vezi rostul invatatului Funda?

| master77 a răspuns (pentru Kitty20):

Nu e adevarata neaparat chestia cu copiii, adica daca tu ai 30 de ani ce mai stii tu ce ai facut in clasa a IV-a? Cel putin eu sunt bun la matematica si mi-a cerut ajutorul o verisoara care e in clasa a V-a, era vorba de o problema care se rezolva cu segmente dar eu nu stiam sa ii explic decat prin fractii si mi-a aratat pe carte lectia aia si i-am explicat pe intelesul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dca nu am mai merge la scoala am fi niste analfabeti, nu am mai sti sa citim, sa scriem, de exemplu acum daca nu am face scoala nu as fi stiut sa scriu acest raspuns! Este foarte importanta educatia, cei 7 ani de-acasa!

| Beibyyy a răspuns:

Pai eu sunt una dintre pers care se plictisesc la ore. Dar fara carte nu ajungem nicaieri oh go on si daca pierdem materie etc. vom pierde si sansa la un trai mai bun. Regret ca nu am invatat la momentul potrivit si acum. Poate esti mai mik, ca varsta ca mine. Ai un viitor inainte. pune mana si invata. Ca invatatura e cea mai buna.

| Monocolicipilanseria a răspuns:

Acum scoala ti se pare plictisitoare, dar daca nu ai note bune atunci nu vei intra la un liceu sau la o facultate buna, nu vei avea un job bun si asta inseamna ca nu vei avea bani si cred ca sti ca fara bani nu prea te poti descurca. deci inceraca sa te gabdesti si la viitor. sper ca te-am ajutat FUNDA? pls