| lSarcastiquel a întrebat:

Trec clasa a 10 a pe științe ale naturii. Voiam sa va intreb ca daca ma apuc de meditații la matematica in clasa a 11 a, am sanse sa iau bacul? E greu? Chestia e ca mie niciodată nu mi-a plăcut si acum avem un profesor care nu stie sa ne explice si nimeni nu intelege. Asa eram in clasa a 8 a, paralela cu matematica si in cateva luni am luat o nota bunicica, de trecere. Inca ma mai gândesc daca da ma mut pe filologie, insa nu as vrea da plec, ci sa urmez ceva pe medicina. La romana ma descurc, si la biologie pot invata. Va rog, cei care stiti, sa ma ajutati cu pareri.

4 răspunsuri:
| TheTimeKiller a răspuns:

Si eu sunt la stiinte, acum trec a 11-a. In a 10-a faci chimie organica, e super, e simpla, porniti de la 0, totul este nou.
La matematica nu mi s-a parut cine stie ce, dat fiind faptul ca mi-a iesit media mai mare decat in a 9-a (5.50 in a 9-a la matematica) si acum 7. E destul de simplu, trage la geometrie pe primul semestru, faci geometrie doar primul semestru, dupa doar algebra.

| Mihriban a răspuns:

Buna! Crede-ma ca inca sunt in aceeasi situatie cu tine..sunt pe profil de stiinte alte naturii, trec a 12-a. Eu am inceput cu pregatirea la matematica in clasa a 11-a fiindca nu faceam fata. Daca te apuci de pe acum si te tii serios de treaba, vei lua bacul. In clasa a 11a nu e asa grea materia, vor venii matricile care sunt foarte usoare, limitele, functiile continue si altele. Daca intelegi materia de clasa a 11-a si o faci pe toata la bac plus ce mai rezolvi la celelalte doua parti sigur il vei lua. Deci daca iti doresti sa o inveti apuca-te de pe acum ca sa-ti fie mai usor, daca nu intelegi materia de a 10 a pe a 11-a sigur o vei intelege. Multa bafta! happy

| lSarcastiquel explică (pentru Mihriban):

Multumesc la fel. Eu as face din a 10 a, dar parintii mei spun ca e prea devreme. Eu as zice ca ma voi apuca in vara viitoare, cand sa trec pe a 11 a, si atunci fac toata materia de a 10 a, ca in a 11 a sa o stiu si sa fiu la zi cu ea. Tu ce zici? Ar fi bine?

| Mihriban a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Da,e bine si asa happy Ti-am spus eu am inceput in septembrie pregatirea si pana acum stapanesc destul de bine materia de a 11-a, fata de cum eram inainte..total paralela!