| Demeister a întrebat:

Un elev de şcoală/liceu, dacă este olimpic internațional premiant la geografie/fizică ar putea fi membru într-un institut de meteorologie?

11 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu.

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

De ce nu?

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Institutul are angajati, nu membri. Poti fi membru intr-o asociatie, intr-o comisie sau un cenaclu literar, dar la un institut lucreaza, angajati, oameni care sunt specialisti in domeniu.

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Ce fel de asociatie si ce fel de comisie?

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

O asociatie imaginara.
De exemplu, o asociatie de turism.
O comisie a elevilor.
Ideea era ca "membru" este diferit de angajat, salariat... intr-un institut de meteorologie LUCREAZA oameni, nu sunt membri. Un elev poate fi invitat eventual acolo, daca demonstreaza interes pentru domeniu, daca are rezultate care il recomanda etc.
Mai e ceva? happy

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Dar un elev premiant la fizică poate să lucreze în laboratoarele de fizică ale unei facultăți de fizică/inginerie?

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Asta chiar nu stiu laughing
Eu am fost cam de 8 la fizica, desi nu meritam, dar ma simpatiza profesorul pentru ca eram microbista si discutam despre fotbal happy
Presupun ca un elev poate fi invitat intr-un laborator de fizica al unei facultati, la recomandarea unui profesor, in cadrul actiunilor de orientare scolara si profesionala sau ca urmare a unor rezultate excelente la olimpiade, concursuri. Habar n-am. Ar trebui sa intrebi la o facultate de profil, poate au o colaborare cu vreun liceu si invita elevii foarte buni sa ia parte la experimente pe care nu le pot face in laboratoarele de liceu. happy

Te tenteaza asa ceva? Esti foarte bun la fizica?

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Întrebam doar!
Poate voi deveni!

| Iulia1980 a răspuns:

Normal.In plus sunt treburi aproape legate de meteorologie.