| wolder a întrebat:

Un prieten ma sfatuit sa citesc carti filozofice, ce imi recomandati?

10 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Sa citesti carti de gramatica.(m-a)

| Exilee a răspuns:

Pentru ca sa cunosti filosofia ( chiar si daca esti incepator) este esential sa cunosti foarte bine vocabularul limbii romane, cu neologismele cu tot ceea ce cuprinde, ideile pe care vrea sa transmita filosoful, ce vrea sa sbulinieze prin anumite afirmatii, ce-ti sugereaza afirmatiile, cum poti sa le interpretezi, si desigur putina materie de logica si argumentare mai trebuie.

Filosofi? Iti sugereaza niste carti simple de Kant, Heidegger, sau Hegel.

Dar repet, nu te adanci in filosofiile ce denigreaza religia pentru ca apoi sa nu cazi in "curse".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia, o poti asculta si audio

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Biblia nu e carte filozofica, e carte de povesti.

| SimonaR a răspuns (pentru wolder):

N.ai idee cata filozofie se ascunde in cartea asta

| Geass a răspuns:

Dacă nu ai mai avut niciodată până acum contact cu filosofia atunci ar trebui să începi direct de la sursă şi anume filosofia din Grecia antică.

Pentru început îţi recomand să citeşti aceste pagini, te vor iniţia mai mult sau mai putin: http://www.scribd.com/mobile/doc/62144185

Dupa aia poţi începe să citeşti Dialogurile lui Platon, Despre suflet, Republica, Legile acestea fiind scrise tot de Platon.

După ce ai citit pe marii filozofi ai Greciei Antice poţi trece la altă eră şi poţi începe cu Castelul, Metamorfoza de Franz Kafka

Poţi citit şi din Emil Cioran dar dacă eşti o fire veselă, căreia îi place viaţa nu-ti prea recomand.
Îţi mai recomand după ce ai înţeles cum stă treaba cu filosofia să citeşti Antichristul de Nietzsche şi Lumea ca voinţă şi reprezentare de Schopenhauer.

După ce ai citit ceva cărţi în acest domeniu şi ai o oarecare experienţă poţi încerca să citeşti Critica raţiunii pure a lui Kant dacă o vei înţelege.

| wolder explică (pentru Geass):

Dar cele scrise de Eliade, ce parere ai de ele. cand le-as putea citi?

| Geass a răspuns (pentru wolder):

Pe Eliade îl poţi citi oricând, eu doar ţi-am dat nişte repere generale în funcţie de impactul lor şi ordinea cronologică a evoluării filosofiei nu este neapărat să citeşti numai ce ţi-am enumerat eu, depinde de gusturile tale.

| SimonaR a răspuns:

N.ai idee cata filozofie se ascunde in Biblie

| Chirila_Ana_1955 a răspuns:

O viată care nu este aprofundată, nu merita trăită.