| Florin123345 a întrebat:

Un profesor este obligat sa te asculte pentru nota? Adica elevul sa il roage pe el sa il asculte pentru nota. Deoarece o jegoasa nu vrea sa ma asculte dupa ce mi-a trantit un 4 ca nu am stiut o lectie.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat ai mers la fiecare ora, este obligat ca la un moment dat sa te asculte. In nici un caz nu este obligat sa te asculte cand il rogi tu, va decide el, in functie de programa si de impartirea orelor, cand te asculta. Tu trebuie doar sa nu ai nici o absenta si sa inveti ora de ora. Fii sigur ca nu te va lasa cu o singura nota, daca tu ai participat la toate orele, te va asculta cand este mai bine. Crede-ma, discernamantul profesorului este mai mare ca al tau, poate doreste doar sa se stranga mai multa materie, ca sa te poata evalua mai bine.

| annakarenina a răspuns:

Daca ai destule note, iti poate incheia media cu acestea, nu este obligat sa te asculte, indiferent de notele pe care le ai, si nu te asculta cand doresti. Cu siguranta ca limbajul tau provine din faptul ca te-a enervat situatia, insa solutia este sa o abordezi cu calm, daca ii vei demonstra si profesoarei ca esti calm si respectuos, cu siguranta ca si dumneaei iti va mai da o sansa. Oricine poate fi abordat.

| AFR81 a răspuns:

Profesorul te asculta cand considera el si te noteaza dupa cum crede de cuviinta. Nu poate un elev sa-l conditioneze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te asculta cand are el chef nu cand ai tu... drept dovada 4 ala al tau

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca acel 4 e singura nota, atunci te va mai asculta!
Daca ai note sufiicente, atunci iti va incheia media.
Ma gandesc ca tu vrei o medie mai mare, eventual sa eviti o eventuala corigenta? Vorbeste cu parintii tai sa ia legatura cu profesorul in cauza, poate iti mai da o sansa.
Si invata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Jegoasa" pentru ca nu ai invatat tu?
Frumos vocabular - meriti sa intri in Bac! Sau daca nu esti in pragul Bacalaureatului,
meriti cu desavarsire sa fi promovat (daca nu pentru cunostinte la materia respectiva, atunci pentru limbaj).
Sper ca stii ce inseamna "ironie".

Ei bine, nu profesorul nu e obligat sa te asculte.
Iar tu ar trebui "sa-ti bagi coarnele in cap" si data viitoare sa vii mai pregatit si cu lectiile invatate la scoala.
Peace!

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te iei de el, dar nu se intelege nimic din ce-ai scris.

| Florin123345 explică (pentru anonim_4396):

Nu stau acum sa ma cert cu tine ca habar nu ai, nestiind situatia. Adica materia aceea nu e de baza pe profilul meu.