| Inna_2589 a întrebat:

Un test are 20 de probleme. Pentru fiecare problema rezolvata corect se acorda 5 puncte si pentru fiecare problema rezolvata gresit se scad 2 puncte. La acest test Alex a obtinut 65 puncte. Cate probleme a rezolvat corect Alex?
Daca Mihai a rezolvat corect 18 probleme, ce punctaj a obtinut?

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

În cazul lui Alex:
a=nr de probleme rezolvate
b=nr de probleme nerezolvate
deci:
a+b=20 => a=20-b dar avem şi că 5a-2b=65, înlocuim pe a şi obţinem: 5(20-b)-2b=65 100-5b-2b=65 sau -7b=-35 de unde b=5. Înlocuim în prima ecuaţie şi obţinem că a=15.

Îm cazul lui Mihai, avem: a=18, b=2 => punctajul său este 18x5-2x2=86.
Da, temele nu se fac pe TPU, dar asta nu înseamnă că nu putem ajuta atunci când cineva chiar are nevoie, nu?

7 răspunsuri:
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Simplu ca buna ziua, pune-ti mintea in miscare x( ce e TPU? site de facut teme n-am inteles...NU RASPUNDETI LA ACEASTA INTREBARE VA ROG YO FRUMOS, pune-ti burta pe carte.

Daca pe vremea mea exista asa ceva, eram pe LUNA demult x(

| Tudor1212 a răspuns:

Se rezolva simplu prin ecuatii...

| Pitic a răspuns:

laughing)))))) ce tare ne facem temele pe internet rusinikaa laughing))
si eu fac la fel rolling on the floor)

| Pitic a răspuns:

App Alex a rezolvat 11 probleme
si Mihai a obtinut punctajul 90
CRED!

fundita plizzzsadsad

| Pitic a răspuns:

Testu are 20 de prb fiecare problema 5 puncte =100 de puncte si se scad 2 puncte la cele gresite
alex a obtinut 65 de puncte, adica a rezolvat 13 probleme, de unde sa stim noi daca alex le-a gresit pe celelalte 7 sau nu le-a facut deloc rolling on the floor) deci 13 probleme a rezolvat alex daca scadem celele 7 probleme nerevolvate de da 51 < 65-14=51 > si nu prea merge daca el a obtinut 65 de puncte deci

si mihai a obtinut 90 de puncte a gresit 2 intrebari deci 90-4=86

nu st asa buna la mate

Răspuns utilizator avertizat
| andreeaemmma a răspuns:

Scz... dar TPU nu este pentru rezolvarea problemelor si temelor pentru scl