| navarre a întrebat:

Unele din multele contradictii din Biblie:

Dumnezeu a fost vazut si auzit de catre om:
Exod 33:11 ~ Domnul vorbea cu Moise fata în fata, cum vorbeste un om cu prietenul lui. Apoi Moise se întorcea în tabara, dar tînarul lui slujitor, Iosua, fiul lui Nun, nu iesea deloc din mijlocul cortului

Dumnezeu nu a fost si nu va fi vazut si auzit :

Ioan 1:18 ~ Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sînul Tatalui, Acela L -a facut cunoscut.``
Ioan 5:37 ~Si Tatal, care M'a trimes, a marturisit El însus despre Mine. Voi nu I-ati auzit niciodata glasul, nu I-ati vazut deloc fata;

DECI?

Dumnezeu este razboinic:
Exod 15:3 ~ Domnul este un razboinic viteaz: Numele Lui este Domnul.
Isaia 51:15 ~Eu sînt Domnul, Dumnezeul tau, care stîrnesc marea si fac sa -i urle valurile, si al carui Nume este Domnul ostirilor.

Dumnezeu reprezinta pacea :
Romani 15:33 ~ Dumnezeul pacii sa fie cu voi cu toti! Amin.
1 Corinteni 14:33 ~caci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorînduielii, ci al pacii, ca în toate Bisericile sfintilor.

7 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Sunt foarte multe astfel de exemple Navarre. Nu trebuie decât sa arunci o privire sumara în Biblie ca sa-i descoperi inconsistentele, din moment ce se contrazice în multe locuri în chestiuni fundamentale, cum ar fi în cazul justitiei divine. Acelasi Dumnezeu care-si asigura poporul ca fiii nu vor fi pedepsiti pentru pacatele tatilor lor va distruge, spre exemplu, un întreg camin pentru pacatele unui singur om (care furase din prada de razboi a lui Dumnezeu); vorbim de acelasi Dumnezeu care a adus ciuma printre mii de oameni nevinovati pentru a-i pedepsi pentru faptul ca regele lor David a efectuat un recensamânt; si acelasi Iahve care le-a permis oamenilor sa-i ucida Fiul pentru ca facuse câteva erori la planificarea creatiei, pe care dorea sa le îndrepte. Gânditi-va numai la câti oameni au fost împietriti, arsi de vii, înjunghiati, violati sau trimisi în sclavie din cauza simtului paradoxal al justitiei al lui Dumnezeu! Sângele copiilor nevinovati a patat mâinile zeului perfect, corect si plin de compasiune Dumnezeu…
| Istoria contradictorie
Nici macar nu vorbim de diferentele dintre varianta biblica si descoperirile arheologice, ci de contradictiile în materie de istorie din cadrul Bibliei însesi. O persoana care va citi si va compara continutul Sfintei Scripturi nu va sti exact cine erau sotiile lui Esau, daca Timna îi era acestuia concubina sau fiu, sau daca linia genealogica a lui Iisus este prin Solomon sau prin fratele lui, Nataniel. Si acestea ar fi doar câteva dintre sutele de contradictii cu privire la fapte istorice. Daca Biblia se contrazice în chestiuni care tin de viata pamânteasca, de zi cu zi, cum am putea avea încredere în ea în ceea ce priveste chestiunile morale sau spirituale?
| Profetiile re-împlinite
Biblia îsi interpreteaza gresit propriile profetii. Cititi Isaia 7 si comparati-l cu Matei 1, pentru a gasi doar una dintre profetiile gresit întelese de crestinii pasivi sau ignoranti. Semnul dat de Isaia regelui Ahaz avea intentia de a-l asigura asupra faptului ca dusmanii sai, regele Retin si regele Remalia, vor fi înfrânti, iar profetia a fost împlinita în chiar urmatorul capitol. Cu toate acestea, în Matei 1, nu numai ca termenul de „fecioara" este atribuit Fecioarei Maria, dar o profetie deja împlinita este revendicata pentru nasterea imaculata a lui Iisus!
Împlinirea profetiei din Biblie este citata ca si dovada a naturii divine a lui Iisus, dar acesta este doar un exemplu de o asa-numita profetie al carei scop a fost denaturat pentru a sustine o doctrina falsa si absurda. Efectiv, nu exista limite pâna unde persoanele naive si impresionabile nu ar merge în credinta lor, în ciuda nenumaratelor dovezi împotriva acesteia!
Biblia este imperfecta. Nu e nevoie decât de o imperfectiune pentru a demonta presupusul caracter absolut al cuvântului lui Dumnezeu, însa mult mai multe au fost gasite. Un Dumnezeu perfect care-si reveleaza vointa absoluta într-o carte imperfecta este unul imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

@ramona stii cumva o reteta de macaroane cu branza in care se pune si scortisoara?

| theorizer a răspuns:

1. Doar Domnul il vedea pe Moise, Moise a vorbit cu o holograma.
2. Domnul doreste pacea, dar nu e las. E iertator, dar daca insasi pacea si ordine e amenintata trebuie sa actioneze.
P. S. Esti cam prea documentat pentru un ateu... Ce vrei sa demonstrezi? Ca nu te las in pace, ca iti incalc dreptul la credinta? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca citesti Biblia pentru credinciosi si necredinciosi de Em. Iaroscavski gasesti aproape toate contradictiile din Biblie.Si nu sunt putine.Eu am reusit sa trec peste ele dar a trebuit sa ma documentez la "concurenta".
Am auzit de mai multe persoane care s-au apucat sa studieze limba aramaica, copta, greaca veche etc doar pentru a intelege mai bine sensurile.Biblia a fost scrisa de mai multe persoane tradusa de zeci, corectata si manipulata de biserica etc.Doar cine cunoaste la perfectie doua limbi isi da seama cit de greu este sa traduci ceva pastrand nealterat continutul(proverbe, bancuri, injuraturi etc)sau expresii cu doua intelesuri. Evreii spun ca expresiile biblice au pana la 7 intelesuri in functie de persoana care le citeste. Daca intrebi un ezoterist ce a inteles dintr-o anumita expresie ramai fara cuvinte.
Am citit de exemplu un comentariu la Evanghelii scris de un maestru de Yoga indian. El a observat alte aspecte si intelesuri ascunse. El a tras concluzia ca Iisus a fost un mare maestru.Pentru a evita rautatile prostimii (pustimii)atee de pe TPU postez anonim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu iei niciodata ce spun scripturile cuvint cu cuvint pentru ca faci o greseala imensa pentru ca s-a spus deja"Cei care au ochi de vazut sa vada"Iar tu nu faci decit sa demonstrezi ca n-ai nici ochi de vazut dar nici urechi de auzit si, culmea ii faci sa demonstreze asta si pe altii pentru ca vrei un adevar nascut din egoism.