| aabaaab3278 a întrebat:

De ce toate personejele biblice se rugau precum musulmanii?
"Moise, Aaron şi fiii lui şi-au spălat mâinile şi picioarele în el; 32 când intrau în cortul întâlnirii şi se apropiau de altar, se spălau, cum poruncise lui Moise Domnul."(Exod 40:31-32)
" Moise şi Aaron au plecat de la adunare şi s-au dus la uşa cortului întâlnirii. Au căzut* cu faţa la pământ şi li s-a arătat slava** Domnului." (Numeri 20:6)
El a răspuns: „Nu, ci Eu sunt Căpetenia oştirii Domnului, şi acum am venit." Iosua s-a aruncat cu faţa la pământ, s-a închinat şi I-a zis: „Ce spune Domnul meu robului Său?"( Iosua 5:14)

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evrei si arabi se trag din acelasi tata, Avraam. Evreii sunt fii legitimi ai lui Avraam iar arabi sunt nelegitimi, produsul dintre Avraam si o sclava dar sunt totusi copii aceluiasi tata, deci au aceleasi obiceiuri in general.

| relian a răspuns (pentru danut):

Corect.Dar intrebarea bate undeva catre cresini si intreb si eu acum ca idee.Tu nu te tragi din Avram? Sau te tragi din ori de altundeva? Daca te tragi din Avraam cum de nu te rogi in acelasi mod?

| danut a răspuns (pentru relian):

Din punct de vedere spiritual toti crestini se trag din Avraam DAR, Isus Hristos catre care si pe care si Avraam arata, si-L astepta a inlocuit sistemul avraamic de inchinare o data cu jertfa primordiala, cu sistemul de inchinâre lasat ucenicilor. Din nefericire, nici evreii si nici musulmanii nu-L recunosc pe Hristos ca Dumnezeu, primi din mandrie, ceilalti din nestiinta.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

„«Pentru ce Mă numeşti bun?» i-a zis Isus. «Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.»" (Marcu, 10:18)
„El i-a răspuns: «De ce mă întrebi: „Ce bine?"Binele este Unul singur.»" (Matei, 19:17)
„«Pentru ce Mă numeşti bun?» i-a răspuns Isus.«Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.»"
(Luca, 18:19)
„Fiindcă Unul singur este Învăţătorul vostru:Hristos, şi voi toţi sunteţi fraţi. Şi Tată să nu numiţi pe nimeni pe Pământ; pentru că Unul singur este Tatăl vostru: Acela care este în Ceruri." (Matei, 23:8-9)
De aici nu reiese ca Iisus ar fi Dumnezeu... :-s

| aabaaab3278 explică (pentru relian):

Exact asta am vrut sa intreb, vad ca nimeni nu are vreun raspuns.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Mai cauta si alte versete, poate gasesti si cateva unde Isus Hristos este Dumnezeu, mai incearca, vezi acolo unde spune ca NIMENI nu La vazut pe Tatal si nu stim de TATAL decat prin FIUL, mai cauta si daca nu le gasesti, vezi de versetele unde Hristos spune ca EL ESTE dinainte de Avraam si vezi pe alea unde scrie ca NIMENI nu ajunge la TATAL decat prin FIUL si poate mai vorbim dupa ce le recitesti.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Nici nu stiu ce sa mai cred, m-am interesat si despre islam si ei spun ca Iisus a fost doar un profet si am gasit versetele astea.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ce treaba am eu cu islamul? Eu cred in Dumnezeu iar ei in Alah, fiecare cu problema lui. Musulmanii se trag din fiul nelegitim a lui Avraam iar eu din cel legitim, nu poti face comparatie intre un lucru legal si unul ilegal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Iisus asemenea spune "Eu si Tatal sunt Una, cine M-a vazut pe mine l-a vazut pe Tatal". Problema e ca daca Iisus nu e Dumnezeu, atunci Dumnezeu a mantuit lumea. Iisus se poate spune intr-un fel ca a fost profet, dar n-a fost un simplu profet. Iisus is micsoreaza rolul in fata Tatalui, dar El si Tatal sunt Una in duh. Daca te-ai interesat de islam inseamn a ca ai citit Coranul, iar acolo introducerea spune urmatorul lucru: Alif, Lam, Mim exgetii musulamanii sunt pusi in dificultate de aceasta introducere si de faptul ca Allah (adica Dumnezeu foloseste pluralul), o alta problema in lumea islamica dar si araba este pluralul Eloim care face referinta la Dumnezeu in Geneza. Islamici se diferenteaza de crestini prin "regimul" dur pe care islamul il are, acolo in acea religie Dumnezeu nu isi arata iubirea paterna, sincer asta si pe mine ma pune in confuzie ( nu stilul rugaciuni, faza e ca si eu ma rog plecat, de asemenea ar trebui sa iti reamintesc ca spalarea picioarelor se obisnuia doar cand se intra in Cortul Intalniri). Tatal Iisus si Sfantul Duh (despre care islamici spune ca sfantul Arhanghel Gabriel) este un singur Dumnezeu care se reveleaza in 3 persoane. Isus insusi spune : " Nu va temeti Eu Sunt" cand intimpina ucenici pe barca, care s-ar traduce in ebraica Yah, un partial din Yahweh.

| relian a răspuns (pentru danut):

Fals,pentru ca daca Avraam ala se inchina intr-un anume mod, ala era acceptat de dzeu, ori dat de dzeu ceva de genul asta.Acum ca tu sau voi spuneti ca apare un Isus si schimba macazu ca asa vrea el nu prea se potriveste.Dzeu cind a spus ceva, a facut ceva si etc le-a facut pentru totdeauna pentru ca el este atotstiutor, atotputernic si etc.Asta din pctul vostru nde vedere, ca urmare nu vad la ce trebuia o noua metoda de rugaciune.ca pina la urma rugaciunea e rugaciune si aia e tot, comteaza doar actiunea nu si metoda.Restul cu recunoscut sau nu aia nu ai tu de unde stii mai bine decit evreii, adica fratii lui Isus.Ce spui tu si alti credinciosi e ca si cum vin eu si afirma ca iti cunosc mai bine familia ta decit tine. Poti sa crezi asa ceva? Deci tu crezi ca eu o cunosc pe mama ta mai bine decit o cunosti tu? Deci tu si restul de crestini u aveti cum sa cunoasteti un evreu pentru ca isus era evreu mai bine decit evreii.Ca urmare nu ai nici un drept sa vii si sa spui ca evreii nu il recunosc pe isus nu stu din ce motive, pentru ca nu cunosti tu situatia reala.E ca si cum vine un evreu siti spune stii ce? tu ca roman nici nu ai drepul la nimic in tara ta pentru ca nici nu esti de aici.Ai accepta asa ceva? Bineiteles ca nu ai accepta.Insa se pare ca crestinii de peste tot se cam amesteca asa in treburile altora, de ce numai ei stiu, dar probabil si noi stim.Singura chestie pentru care crestinii se tot agita este pentru a construi o biserrica, o alta biserica decit biserica lui dzeu si anume biserica lui isus.deja in mai multe tari, nu stiu daca tu ai fost dar lucru asta este ca si facut.Adica Dzeu a cam fost dat la o parte si acum locul i-a fost luat de isus.cauta si vezi ca asa stau lucrurile.Biserica lui isus, prima biserica a lui isus si etc.Deci tendinta este de a se renunta usor usor la dzeu si a se accepta biserica lui isus.De ce? Pt ca cele doua au destule contradictii si apoi sint si diferite, scrise, traite in timpuri diferite.

| relian a răspuns (pentru danut):

Daca isus ar fi fost dinantea lui Avram cum de napare in VT? cum de na bagat isus modul vostru crestin de rugaciune, de ce la ales pe Avraam sa aleaga cum se roaga? Ori isus asta era prea mic si asa in timp a inainte in grad.Ce mai povesti de doi lei.Ce spui tu aceste afirmatii fac parte din NT nu din VT unde se arata cea facut si cu cine Dzeu ceva.Deci dupa razboi multi vitji se arata, dupa mii de ani vine unu si spune stiti eu sint fiul, eu eram deja inaintea tuturo, insa eram mucos, am ramas repetent la scoala si a trebuit sa stau sa invat bla bla.Si cum de era Lucifer mina dreapta a lui Szeu si nu era Isus daca tot era fiusau. Aaaa uitasem Dzeu nu a vrut sa isi bage rudele in functii sa nu zica lumea ca este cum zic astia azi incompatiblitate de functie.Ce mai povesti, ce mai timpenii.

| danut a răspuns (pentru relian):

Fara suparare dar este evident ca nu ai inteles nimic, dar absolut nimic despre ce si cum cu Avraam, in primul rand nu numai ca Avraam se inchina asa cum indicase Dumnezeu dar el renuntase la viata sa pentru ceea ce ii promisese Dumnezeu. Jertfa fiului sau Isac, preinchipuieste jertfa FIULUI lui Dumnezeu pentru omenire.
Isus Hristos ESTE om DAR si Dumnezeu pe cand Avraam este doar om, aici se opreste intelegerea ta.

| danut a răspuns (pentru relian):

Citeste Biblia si nu mai face comentari aduse de pe unele site-uri sataniste. Isus Hristos, Dumnezeul a facut omenirea. Dumnezeu Tatal nu a parasit Tronul Universului si nici nu s-a apropiat de pamantul noastru niciodata caci daca ar fi facut asa ceva, din cauza sfinteniei Sale, tot sistemul nostru solar ar fi disparut instantaneu. Sunt chesti mai complicate pentru intelegerea ta. Nu sunt niste povesti si nici tampenii, mintea ta nu poate intelege si nici nu va putea vreodata deoarece se afla in slujba parti intunecate a intelegeri. Daca citeai Biblia, aflai (macar aflai) ca tu nu poti intelege ce spun eu (sau altii ca mine) orice ai face.

| relian a răspuns (pentru danut):

Stai linistit ca am citit biblia,si poate inaintea ta, iar de inteles fiecare intelege ce vrea.Din pct de vedere al capacitati de stocare si procesare a informatiilor oamenii sint diferiti, ca urmare cine scrie ceva, cine fabrica ceva nu va explica intr-o carte folosind chestii ascunse, sau mai stiu eu enspe mii de intelesuri.Ca urmare biblia cind spune ca X a facut ceva pai exact aia si inseamna, nicidecum ce spuneti voi, sau intelegeti, ori mai stiu eu ce altceva.Altfel deja esti bagat in ceata. Unde mai pui si asta e dovedit, oricine poate demonstra asta si nu fac asta cu rautate sau mai stiu eu ce, dar credinciosii nu sint mai capabili decit necredinciosii mai la orice, ca urmare sa nu vii sa spui ca un credincios are o putere de intelegere mai mare decit un ncredincios.Mai asa direct vorbind la modu general, fara sa se supere nimeni un ateu este mult mai inteligent decit un credincios.Te superi sau nu asta e adevarul.Am spus la modul general, pentru ca normal sint si exceptii.Ca urmare sa vii tu sa spui ca eu is mai prost ca tine,bine ca asta ai facut-o asa mai subitl este total nerelevant, odata pentru ca nu stii cine sint eu, nu stii ce sau cum gindesc, insa tu vii si spui ca eu nu inteleg, sau daca as fi citit (te asigur ca am citit biblia) mias fi dat seama ca nu te pot intelege.De inteles mi-am dat seama oricum nu nu te pot intelege oricum, pentru ca tu si alti credinciosi nu aveti vreo logica in ceea ce afirmati, insa vii si spui ca eu is cam natarau chestiile astea sint prea complicate pentru mine, dar foarte usor de inteles pentru tine.Ce tare mai esti pe bune.Deja esti un geniu. Unde mai pui ca spui de fiul legitim si nelegitim de parca ala o fi adoptat.Afla ca in cazuri de genul asta nu poti folosi astfel de cuvinte,legitim sau nelegitim,asta daca acei fii provin, dovedit din acelasi tata sau parinti.Tu aplici cuvinte unor chestii reale, adevarate ca nefiind reale de fapt, sau asa crezi tu, desi chir tu spui ca ambii erau fii aluia.Pai daca is fii aluia cum poate fi nelegitim? Ca asa vrea dzeu sau ca asa vrei tu sal numesti? Ok e de ajuns am inteles ce mult intelegi ce capacitate ai.Dar asta vazusem de cind cu intrebarea referitoare -de ce nu se face maimuta om,in care ti-am explicat cum sta treaba,dar se pare ca ai tacut, nici macar nu ai spus da am inteles, macar sa recunosti ceva nu neaparat sa multumesti ca nu sa cerut asta.Dar asa sinteti voi crestini nu recunoasteti nici daca va arata omul ca albu e alb, voi tot negru il vedeti.Dar uitasem voi crstinii aveti o mare putere de intelegere, deci ce vedem noi astia necredinciosii este fals.Numai bine si scuze ca intrai cu tine in vorba, nu te mai obosi sa imi dai replica ca oricum eu nu pricep mai nimic, asa afirmi in raspunsurile tale.Si nu sint satanist,nici nu aduc nimic,dar absolut nimic de nicaeri, tot ce scriu vine direct de la mine, Cauta si o sa vezi ca nici macar nu dau citate de pe undeva, ori trimiteri catre linkuri, copy-paste sau ce mai fac unia.Tot ce eu scriu pe aici este exact de la mine si folosesc cuvintele mele, cautind sa scriu cit mai simplu cu putinta pentru ca cine citeste sa nu interpreteze altceva.Ca urmare daca tu comentezi ceva, sau discuti ceva cu cineva foloseste cuvintele tale, cauta sa explici daca poti si te asigur ca lumea te va intelege.Nu veni cu chestii ca biblia e prea complicata pentru mine sau ce ai mai vrut sa spui.Astea sint fraze evazive, sa te sustragi explicatiei pentru ca nu esti capabil sa explici ceva si nici sa recunosti macar ca nu iti; pot explica. Daca cineva spune uite eu nu inteleg chestia asta ce e ceva de rau sau rusinos? Nu e nimic rau pentru ca de aia si intrebam sau discutam sa aflam daca cineva explica, dar nu cu citate, nu cu definitii si etc, nu evitind subiectul si bla bla.Cam asta e realitate, insa religiosii oricum nu sint curiosi de realitate, ei vor sa ramina exact asa cum sint si nici sa dea vreo explicatie plauzibila, reala a unui fenomen, sau intimplare.

| danut a răspuns (pentru relian):

Nu cred ca ai inteles ceva din ceea ce am scris si nici nu cred ca poti sa o faci deoarece nu ai deschiderea necesara. Biblia se intelege prin ea insasi, nu fiecare isi alege o forma de intelegere. Intr-adevar eu am ales o forma de intelegere protestant evolutiva conform INTREGI Biblii, nu pe bucatele, nu excluzand parti din ea sub diverse motive sectare, adica intelegerea SOLA SCRIPTURA, adica NUMAI si numai Biblia si nimic pe langa, in rest sunt doar vorbe goale sa motiveze deviatile unora la dreapta sau la stanga. Parerile tale personale in privinta scrierilor biblice sunt irelevante deoarece sunt subiective chiar daca vrei sau nu. Niciodata nu am facut pe cineva prost, daca spun ca nu poti intelege este pur si simplu pentru ca tu si altii ca tine incearca sa introduca idei personale in cuvantul Biblic, asta este total gresit caci cu voie sau fara voie manipulati sensul Scripturistic care este interzis pentru un crestin, dar tu nu esti crestin nu? D.p.d.v. Biblic INTELEGERA Bibliei este data de a TREIA persoana a Dumnezeirii, cum poti sa intelegi ceva cand respingi existenta acelei fiinte sau o ignori? Arata-mi unde scrie cineva de pe acest site ca a apelat la Duhul Sfant pentru intelegerea Bibliei si atunci iti voi da dreptate dar sunt mai mult ca sigur ca nu vei gasi asa ceva scris cu enorm de mici exceptii. Nici tu nu ai scris asa ceva asa ca degeaba te zbuciumi.

| Alcyon a răspuns:

Poate ca pur si simplu aveau aceleasi obiceiuri.

| aabaaab3278 explică (pentru Alcyon):

Si crestinii de ce nu se roaga ca ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vei citi, macar si pe net, cate ceva din istoria religiilor, vei intelege. Pana atunci, vei ramane un ignorant.

| akk a răspuns:

Primele carti ale Bibliei sunt si in Coran, de aceea este aceasta asemanare.