| navarre a întrebat:

Unele din muuuultele contradictii din Biblie:

Dumnezeu a fost vazut si auzit de catre om:
Exod 33:11 ~ Domnul vorbea cu Moise fata în fata, cum vorbeste un om cu prietenul lui. Apoi Moise se întorcea în tabara, dar tînarul lui slujitor, Iosua, fiul lui Nun, nu iesea deloc din mijlocul cortului

Dumnezeu nu a fost si nu va fi vazut si auzit :
Ioan 1:18 ~ Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sînul Tatalui, Acela L -a facut cunoscut.``
Ioan 5:37 ~Si Tatal, care M'a trimes, a marturisit El însus despre Mine. Voi nu I-ati auzit niciodata glasul, nu I-ati vazut deloc fata;

DECI?

Dumnezeu este razboinic:
Exod 15:3 ~ Domnul este un razboinic viteaz: Numele Lui este Domnul.
Isaia 51:15 ~Eu sînt Domnul, Dumnezeul tau, care stîrnesc marea si fac sa -i urle valurile, si al carui Nume este Domnul ostirilor.

Dumnezeu reprezinta pacea :
Romani 15:33 ~ Dumnezeul pacii sa fie cu voi cu toti! Amin.
1 Corinteni 14:33 ~caci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorînduielii, ci al pacii, ca în toate Bisericile sfintilor.

Concluzie:
Dumnezeu adevarat poate sa fie asa de schimbator?
Dumnezeu adevarat poate avea,, comportament"uman?

13 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 in marea lui intelepciune a spus:

"navarre "=Minte odihnita de ateu scoate ceva din context si vrea explicatii ca el stie sa citeasca dar nu poate intelege ce a citit

9Şi cînd intra Moise în cort, stîlpul de nor se pogora şi se oprea la uşa cortului, şi Domnul vorbea cu Moise.

10Tot poporul vedea stîlpul de nor oprindu-se la uşa cortului; tot poporul se scula şi se arunca cu faţa la pămînt la uşa cortului lui.

11Domnul vorbea cu Moise faţă în faţă, cum vorbeşte un om cu prietenul lui. Apoi Moise se întorcea în tabără, dar tînărul lui slujitor, Iosua, fiul lui Nun, nu ieşea deloc din mijlocul cortului.

Oare ce vedea poporul? oare ce vedea Moise? Tu poate ai orbul gainilor ca nu vezi norul si pe Moise in cort si norul pe la usa cortului.

Urzi23 te sfatuieste cu intelepciune:

Eu zic sa imbraci costumul de pinguin si sa fugi ca astazi ai sarbatoare halloween sa iei si dovlecii cu tine.Sa vi repede acasa ca te pun jos ciinii, cind te vad ca pe un ciudat asa imbracat.Tu o sa ii acuzi ca nu sunt in mintile lor, dar ei sunt nevinovati ca nu au vazut pinguini.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Religia nu are nici o treabă cu Dumnezeu.
Orișice religie este făcută de oameni.
Și este ce ne imaginăm noi oamenii la un anumit moment de timp despre Dumnezeu și despre existență.

Răspuns pentru alte persoane.:

Dacă ai mintea prea odihnită, nu este bine.

Dar nici nu este bine, să o ai mult prea obosită, de tâmpeniile spuse de preoți, că iar nu mai ești capabilă/ capabil, să mai gândești.

Apache
| Apache a răspuns:

Bibilia in sine este o contradictie intre real si fantastic...dar sa incerci sa demonstrezi cu indarjire o chestie stiuta de enspe mii de ori ...atunci asta e o prostie mai mare ca minciunile din Biblie
eu va intrev ceva...ce e mai mare prostie? Povestile din Biblie care sunt scrise de 2000 de ani.sau faptul ca tu si alte persoane cautati litera cu litera dovezi cum ca respectivele povesti nu sunt adevarate cu toate ca e la mintea calului ca nu sunt...
e ca si cum ai incerca sa demonstrezi ca 2+2=4 printr-o formula de 5 pagini ...prea tare va agitati cu chestiile astea ma!
Va place sa ii criticati pe crestini ca urmeaza o credinta veche si irationala...dar in acelasi timp voi sunteti cei care posteaza aici pagini intregi de citate si va agitati ca mata-n apa
Intr-un final ...fie ca va place sau nu, sunteti in aceeasi oala

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

Dumnezeu nu e schimbător!
Tu chiar crezi ca poți sa înțelegi Biblia fără ajutorul Duhului Sfânt?

| morningstar a răspuns:

Tare m-as mira daca ai declara ca aceste declaratii le-ai facut pe baza unui studiu personal si nu ai dat Copy-Paste sau nu ai luat dintr-o carte scrisa de un ateu. Dar se vede ca sunt 'declaratii gratuite' si asta pentru ca nu sunt concluziile potrivite la versetele potrivite.
Sunt multe lucruri pe care noi, cu mintea noastra limitata nu le putem intelege acum, ci mai tarziu, cand vom avea ocazia sa Il intrebam pe Dumnezeu despre acestea.
Dar nu uita ca mai multe afirmatii importante si neschimbatoare sunt in Biblie decat afirmatiile care ni se par contradictii.

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru navarre):

Pai se cam vede ca sunt declaratii ieftine. Ai rasfoit 5 minute Biblia si crezi ca ai facut o mare descoperire. Cred ca ar cam fi cazul sa scoti un manual de teologie.
Ocolesc raspunsul? Nu, pur si simplu m-am cam saturat de cei care posteaza astfel de idei doar ca sa se contrazica cu cei credinciosi. Ce scop aveti? Te asteptai ca dintr-o data toti credinciosii de pe TPU sa fie confuzi? Imi plac oamenii care pun postari cu greutate, nu niste idei ca: Dumnezeu este razboinic sau reprezinta pacea? suna a: Dumnezeu este alb sau negru, este asa sau invers? Cred ca e cazul sa iti pastrezi convingerile pentru tine, navarre, baiatu' mamii.
Si daca tot sustii ca noi avem mintea limitata si 'mneata nu, lumineaza-ne atunci si explica-ne tu contradictiile pe care le-ai postat! Dar se pare ca nici tu nu le intelegi, deci faci parte din aceeasi categorie...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inteles dupa inteligenta ce o posezi.nu e de mirare.mai incearca.intrebare neconcludenta din cauza ingustimii mintii.largeste spatiul navarre.largeste.atat cat sa incapa sfanta treime.cand o sa-ti explici cine e Dumnezeu si cine e Domnul vei intelege si versetele.caci si david a spus; Dommul a spus Domnului meu; ia mai gandeste un pic.