| anonim_4396 a întrebat:

URGENT!Bună TPU! Îmi spuneți cumva cum se rezolvă următoarea problemă pentru că am făcut probleme de acest gen ,dar am uitat.Uitați problema:

Dacă într-o clasă elevi se pun câte 2 în bancă unul stă singur și două bănci rămân libere.Dacă stau câte 3 în bancă rămân libere 6 bănci.Câți elevi sunt în clasă?

Îmi amintesc eu câte ceva din cum se rezolvă ,dar nu sunt sigură.Mulțumesc anticipat ,iar cel mai bun răspuns va primi fundăăă.happy

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Mada, parerea mea e ca sunt 13 banci si 21 de elevi. Cel putin atat mi-a dat mie. Bafta!

2 răspunsuri:
| Smiiiile a răspuns:

Eu am luat numere care se divid cu trei, cel mai mic nr impar divizibil cu 3. Oricum sunt 21 ca am facut si desenullaughing.

| Maruuuca a răspuns:

Scumpa mea, trebuie sa ai nr. bancilor din clasa ca sa poti rezolva problema, altfel raspunsul e de la 3 la infinit, din 9 in 9 copii.