| FoReVeRyOuNgBiTcH a întrebat:

URGENT

Sambata, 22 feb., am sustinut olimpiada la lb. romana, etapa judeteana si am obtinut 102 puncte din 120. In fata mea mai sunt max. 10 punctaje. Stiti cumva de la ce punctaj se merge la nationala? Mentionez ca sunt din Brasov, in clasa a VIII-a. happy

FUNDA

Răspuns Câştigător
| annaangel17 a răspuns:

O, bravo. Eu am luat 93 de puncte, in calsa a 7-a Iasi.
Eu stiam din clasa a 5-a ca parca de la 110 in sus luai la national, dar cum spui tu, ca in fata ta nu mai sunt decat cativa, cred ca va depinde...
S-ar putea sa mergi. Numai ca trebuie sa astepti sa vina diplomele la scoala ta si sa vezi si rezultatele celorlalti dupa contestatii.
Bafta, sper sa mergi.winking

| FoReVeRyOuNgBiTcH explică (pentru annaangel17):

Multumesc. :*

| annaangel17 a răspuns (pentru FoReVeRyOuNgBiTcH):

Cu placere.:*happy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Contează punctajul cel mai mare!

"Selecţia elevilor şi norma de reprezentare
Art. 16. La fiecare dintre etapele competiţiei, vor participa numai elevii calificaţi la etapa anterioară, cu respectarea ierarhiei, prin evaluarea lucrărilor.
Art. 17. (1) Norma de participare a elevilor la etapa națională este de un elev pentru fiecare nivel de clasă/ județ, primul în ordine valorică, cu respectarea punctajului minim prevăzut de regulament." - SURSA = Regulamentul de la linkul :
administraresite.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18558

Deci, la etapa naţională merge un SINGUR elev din clasele a 8-a/judeţ : cel care are punctajul mai mare!

Toate cele bune.

| Alsodrfegnha a răspuns:

De fapt, doar prima nota trece mai departe la nationala. Deci elevul cu punctajul cel mai mare ajunge la nationala; crede-ma pe cuvant, am experienta. Imi pare rau pentru tine. Poate la anul. Oricum, felicitari pentru punctaj pentru ca este chiar foarte bun. :*