| EllaK5 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma! Care e diferenta mai exact intre facultatea de biochimie si cea de biochimie tehnologica?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele doua ramuri sunt inrudite, dar totusi difera la aplicatii.
Biochimia se ocupa mai mult de cercetare in laborator, iar biochimia tehnologica se ocupa cu verificarea liniilor tehnologice de productie.

| JicaContra a răspuns:

Logica spune ca biochimia acopera mai multe aspecte (medicina, cercetare, ecologie, etc.)
iar cea tehnologica s-ar ocupa numai cu partea industriala (alimentatie, medicamente, etc.)

| EllaK5 explică (pentru JicaContra):

Deci... ca sa inteleg... biochimia e ca "pachetul complet". Iti ofera mult mai multe oportunitati?

| JicaContra a răspuns (pentru EllaK5):

Da, si Bula a confirmat, biochimia are multe aplicatii in multe domenii, in schimb aia tehnologica e specializata si ajungi sa fii foarte avansat numai in aplicatiile industriale