| annutzab18 a întrebat:

Ce diferenta este intre biochimie si biochimie tehnologica? Ce poti profesa dupa terminarea acestor facultati?

Răspuns Câştigător
| EdiiThxoxo a răspuns:

Eu studiez biochimie si sper sa te pot ajuta. La biochimie faci in principiu chimie organica si anorganica, si biologie atat anatomie cat si vegetala. Notiuni de baza, lucruri normale. La tehnologica te pregatesti pentru utilizarea lor in laboratoare gen criminalistica, teste adn, examene medicale. Lucrezi mai mult cu cifre si cu multa exactitate, in schimb la biochimie se merge pe elementul(specimenul-omul, animalul, vegetalul) tipic, sanatos, cu presupuneri de malformari, boli uneori big grin sper sa fie de folos.

| annutzab18 explică (pentru EdiiThxoxo):

Iti multumesc!
Din cate stii tu, ai mai multe orizonturi deschise dupa terminarea facultatii de biologie sau biochimie(tehnologica)?

| EdiiThxoxo a răspuns (pentru annutzab18):

Bineinteles, dar e destul de greu sa prinzi posturi. O prietena de-a mea a lucrat 3 luni in Timisoara, in conditiile in care ea e din iasi....si abia apoi a prins post la Iasi. Dar sper sa nu te descurajezi din cauza asta... big grin

| annutzab18 explică (pentru EdiiThxoxo):

Teoretic, daca as termina facultatea de biologie, as putea gasi locuri de munca in Timisoara/Bucuresti in domeniu? Mi-am depus ieri dosarul la Bucuresti, dar cred ca nu voi intra acolo cu media, pentru ca sunt afisati candidatii pe site. Va trebui sa merg si la Timisoara sa imi depun un dosar... Dar eu totusi imi fac sperante cu Bucurestiul!

| EdiiThxoxo a răspuns (pentru annutzab18):

Nu stiu ce sa-ti spun... dar iti urez bafta in tot ce-ti doresti sa realizezi! desi, la Bucuresti nu cred ca sunt probleme cu locurile de munca big grin

| annutzab18 explică (pentru EdiiThxoxo):

Multumesc! Bafta si tie! big grin