| Gabriela_Gabi_1999 a întrebat:

Va rog frumos sa imi raspundeti si mie la o intrebare.

Eu am intrat la Upit la fara taxa(la buget) si as vrea sa stiu si eu ce inseamna asta. Adica sunt la buget pentru un semestru sau tot anul?
Si cum as putea sa raman la buget pentru o perioada cat mai indelungata? Afica nu trebuie sa am nici o restanta si notele la sesiuni cat mai mari sau notele in general la facultate sa fie cat mai mari posibil? happy
Va dau funda.

Răspuns Câştigător
| Ilyas420 a răspuns:

Depinde si de locuri. Daca in primul an erai elev de 9 la buget dar in anul 2 au crescut pretentiile(sunt mai putine locuri la buget) trebuie sa fii elev de 9.5 ca sa ramai la buget. E doar un exemplu, sper ca ai inteles ideea.

6 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Cat timp ai note mari, ramai la buget.

| Ilyas420 a răspuns (pentru Dalmore):

Depinde si de locuri. Daca in primul an erai elev de 9 la buget dar in anul 2 au crescut pretentiile(sunt mai putine locuri la buget) trebuie sa fii elev de 9.5 ca sa ramai la buget. E doar un exemplu, sper ca ai inteles ideea.

| Raducons a răspuns:

Tot anul esti la buget, dupa care daca ai restante si sunt alti colegi cu taxa cu note mai mari sau fara restante poti sa treci la taxă. asta in caz ca sunt daca nu ramai asa si cu restante.

Răspuns utilizator avertizat
| Ilyas420 a răspuns:

Buget = nu platesti facultatea
In functie de cate locuri sunt disponibile la buget, pretentiile pot scade/creste(in general cresc). Din cate stiu nu platesti primul an garanatat iar la restul poti trece la taxa din cauza micsorarii locurilor la buget si din cauza notelor scazute.
Sunt anul 2 de facultate btw

| Gabriela_Gabi_1999 explică (pentru Ilyas420):

Deci ar trebui sa fiu in primii 5 sa zicem( 15 locuri la bugetul anul acesta) sa pot ramane sigur si la anul, sau pot scoate ei de tot locurile, nu?