| PurpleSpirit a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati am o mare problema.Vineri o colega de a mea a adus la liceu o sticla de Vodka, in pauza am luat o inghititura.La ora pe care o aveam dupa pauza nu a venit profesoara asa ca am stat afara, si ca sa ma incalzesc am mai luat cateva inghitituri si am si fumat o tigara, eu deobcei fumand.In ziua respectiva nu prea mancasem si incepusem sa ma simt cam rau si sa ametesc.A venit afara o alta colega care a stat cu mine si m-a vazut cam ametita si ca nu ma simteam okay. Apoi s-a sunat de pauza si au iesit si ceilalti din liceu afara, si au vazut si ei ca nu ma simt ok, apoi au vazut sticla de Vodka a colegei mele si au facut imediat legatura.Eu stiu ca nu m-am imbatat dar ceilalti asta au crezut.
M-am dus in clasa,am mancat ceva si am fost foarte bine dupa.M-am concentrat la ore, am vorbit normal si m-am purtat normal. Ceilalti colegi din clasa mea au observat doar ca eram intr-o stare de ameteala, si in acel moment o alta tipa de la o clasa de a 10a a intrat in clasa si a strigat "unde e tipa care s-a imbatat?". Ceilalti si-au dat seama ca de fapt eram beata cand de fapt eu ma simteam okay atunci.Deci a fost o totala incurcatura care a ajuns si la urechile dirigintei si intregului liceu.Colega mea care a adus sticla va avea puncte scazute la purtare iar eu daca ma port bine voi scapa cu media intacta.
Acum va rog sa imi spuneti ce i-as putea spune dirigintei ca sa scap cu bine? Sa o fac sa creada in totalitate ca sunt doar zvonuri.Va rog frumos, cel mai bun raspuns primeste funda! (repedeee) sad

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Cred ca stii si tu ca ceea ce ai facut nu este deloc bine, insa nu am sa te judec fiindca fiecare dintre noi greseste.
Pentru inceput ar trebuie sa constientizezi ca scoala e scoala, nu se bea.
Vrei sa bei? Bea in afara scolii, atunci diriginta sau directorul nu-ti pot spune nimic.
Daca intr-adevar nu te-ai imbatat, ci aveai doar o stare aiurea fiindca nu ai mancat, ar fi bine sa o rogi pe diringinta sa vina sa vorbeasca cu tine intre 4 ochi.
Incepe prin a-ti cere scuze si a recunoaste ca ai gresit si ca regreti.
Povesteste-i ce s-a intamplat, mentionand ca nu te-ai imbatat, ci aveai doar o stare aiurea fiindca nu ai mancat, insa colegii au interpretat altfel. Nu comenta sau da vina pe altcineva, fiindca chiar daca nu te-ai imbatat, esti vinovata!
Explica-i totul cu calm, iar in vorbele tale sa se simta regretul. Daca esti o fire mai rece, ar fi bine sa te straduiesti. Poate tu in sinea ta regreti, dar daca ii spui toate aceste lucruri intr-un mod arogant este egal cu 0.
Te va tine minte pentru asta si nu va uita usor. Trebuie sa ai mare grija cum te comporti sau ce note vei avea, fiindca probabil multi dintre profesori vor bate apropouri.
Daca te crede si te iarta, fii recunoscatoare.
Pe viitor, ai grija!
Bafta!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ce sa te ajutam? Sa ne facem ca iti dam dreptate tie si nu celorlalti? Este foarte adevarat ca ai baut si ca poate te-ai si imbatat.In scoala. Unde nu ar trebui.Este problema de moralitate de care tu esti straina.Pacat de generatia asta a voastra.Marea majoritate faceti degeaba umbra.Rusine sa-ti fie! Te dadeam afara din scoala pe loc.

| MskDesign a răspuns (pentru darrio2007):

Dap!
Marea generatie a facebook-ului si smartphone-urilor laughing

| zăGhost a răspuns:

Îi zici că ţi-a fost rău de dimineaţă şi că ţi-ai revenit după ce ai mâncat, dar colegii tăi văzând sticla au crezut că ai băut.
Poate după episodul ăsta te înveţi minte şi te opreşti înainte să ajungi bătaia de joc a şcolii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce sa creada ca sunt doar zvonuri cand treaba e adevarata. Ai consumat alcool intro institutie de invatamant cred ca acum e timpul sa suporti si consecintele. De aia generatia voastra este praf si pulbere

| LuciWv a răspuns:

La naiba cu alcolul si tigarile.
Mai bine dati foc banilor si va uitati la ei caci asa nu aveti nici un rau fizic.
Nu conteaza daca sau nu erai beata, ai baut in liceu si ai mai si fumat.
Pentru asta ar putea sa te exmatriculeze daca mai ai si un comportament golanesc.
Dirigintei nu-i poti schimba parerea.
Deci daca tu esti un elev bun, care ia note mari si care e si cuminte nu conteaza daca ai calcat odata stramb(ceai facut tu nu-i o greseala a fost intentionat, stiai ce puteai pati)
Ea daca avea o impresie buna despre tine o are si acum cat despre cei lalti ce vorbesc, lasa-i sa vorbeasca "arata cu un deget spre tine si cu 3 degete spre ei"
Te sfatuiesc sa te lasi de fumat si de baut, nu-ti face bine si multi inteleg asta pe patul de spital, uni nici atunci si ajung mereu sa sfarseasca tragic la o varsta de maxim 40 de ani spun statisticile.

Bafta