Întrebare recomandată | Almeiro a întrebat:

Va rog raspundeti...Sunt disperat.
Astăzi am aflat ca am fost repartizat intr-un liceu dintr-un oras depărtat. Eu nu am cum sa fac naveta în fiecare zi în acel oras. A fost o greșeală, cel mai probabil codul a fost greșit scris de doamna diriginta. Ce pot sa fac? Sunt disperat. Ce as putea face sa încep anul la un liceu de la mine din oras. Exista vrea posibilitate de transfer înainte de începerea anului? Intru clasa IX-a la un liceu, dintr-un alt oras. Va rog.
Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera si dupa inceputul anului scolar, daca vei indeplini conditia de medie de admitere pentru liceul si profilul de transfer si daca ti se va aproba transferul, desi cred ca se va aproba deoarece este o situatie care poate fi incadrata la situatii exceptionale.
Daca nu te inscrii pierzi un an, nu te poti inscrie la alt liceu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista posibilitatea de transfer inainte de inceputul anului scolar.
Te vei putea transfera doar dupa inceperea acestuia, la un liceu si profil pentru care ai avut media de admitere, respectiv media de admitere sa fi fost cel putin egala cu a ultimului intrat la liceul si profilul de transfer.

| Almeiro explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am venituri încât sa ma deplasez în fiecare zi în acel oras la liceu. poate doar primele zile in fiecare luna. M as putea transfera în primele zile de la începerea semestrului? Sau ce se întâmplă dacă nu ma înscriu la liceul la care am fost repartizat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Almeiro):

Te poti transfera si dupa inceputul anului scolar, daca vei indeplini conditia de medie de admitere pentru liceul si profilul de transfer si daca ti se va aproba transferul, desi cred ca se va aproba deoarece este o situatie care poate fi incadrata la situatii exceptionale.
Daca nu te inscrii pierzi un an, nu te poti inscrie la alt liceu.