| starlyy9 a întrebat:

Bună, sunt în clasa a 9a. Am intrat la profilul ştiinţe ale naturii, dar aş vrea să mă transfer. Întrebarea mea este : pot să mă transfer înainte de începerea anului şcolar la alt liceu, alt profil?

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca parintii tai au ceva relatii la inspectorat sau chiar la liceul unde doresti sa te transferi, atunci o poti face inainte de inceperea anului scolar. In caz contrar, va trebui sa astepti transferul abia dupa terminarea primului semestru. Precizez ca transferul este posibil doar in conditiile in care media ta de admitere este mai mare decat ultima medie cu care s-a intrat la acel liceu.

| Roxett a răspuns:

La alt liceu, nu. Trebuie sa astepti un semestru. Te poti trasnafera acum doar de la o clasa la alta, in cadrul liceului.

| blackdragon_7370 a răspuns:

Din cate stiu, ar trebui sa urmezi un semestru la liceul unde te-ai inscris(sau unde ai fost repartizat), iar abia dupa aceea sa te insci la altul.

| Manne a răspuns:

Uneori depinde si de liceul, respectiv profilul la care te transferi...dar trebuie sa stai macar o luna la scoala la care ai picat apoi incearca sa te transferi...big grin

| starlyy9 explică:

Am înţeles. Mulţumesc pentru răspunsurilove struck.