| IuuxxI a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu ceva..deci doamnul diriginte a zis ca-mi scade nota la purtare la 8 sau 7. eu sunt o fata cuminte, n-am avut niciodată probleme cu profesorii sau ceva de genul, doar ca, a certasem cu o fata înainte de ora si ma împinse si era sa dau cu capul de perete si in ora de româna profesoara era la catedra si i-am zis fetei ăleia ca numa sa mai dea odată-n mine ca o zis la ma-sa sa-i dea pe cocoasa ( so bată pan se usca) si profesoara o înțeles altceva si m-o pus sa ma duc la dirigu sa-i zic ce am zis si i-am zis si in pauza profa de rom i-a zis la dirigu ca am înjurat-o de morți si *** si asa si vrea sa-mi scadă nota la purtare...ce naiba ma o înțeles aia ca eu stiu clar ce am zis si nu ma crede. Cum fac sa nu mi-o scadă va rog ajutați-ma, tot timpul am avut numa 10 la purtare si is o fata cuminte si e prima abatere, + ca ea a mai dat in mine o data si m-o înjurat da eu n-am zis nimic atunci. Ajutor cum sa fac? Vreau sa intru la liceu bun si nu pot cu nota scăzută la purtare, scuze ca am scris atâta si categoria.dau funda + vot celor care mă ajuta ..va rog repede, săpt viitoare se încheie mediile, repede va rog.

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Cere-ti scuze la toti (chiar daca ai dreptate0, prefa-te ca 'nu te pricepi sau observi!
Las-ai naibii.O sa te ierte si o sa uite, apoi nu uita ca, e mare pacat sa te infurii, indiferent de motiv, apoi fereste-te de conflicte. Ce pot sa-ti mai zic!
Greu sa te inteleaga oameni ca ei, daca e adevarat ce ai zis. Nu purta ranchiuna la nimeni, ai sa vezi ca-i pui pe toti la colt!
Bafta!

| HaHaGirl a răspuns:

Pai in primul rand iti zic ceva ce nu e legat de subiect,cred ca esti de undeva de prin ardeal,Cluj,Alba pe-acolo si iti sugerez niste ore de romana,care te-ar invata ca nu se scrie la fel cum se vb in orice regiune ai fi, si acum sa trec la subiect, poate profa aia are pica pe tine de te-a inteles ''gresit'', poate daca iti ceri scuze fata de profesoara si sa se vada ca iti pare rau rezolvi ceva, insa pentru atata lucru mi se pare exagerat ca de la 10 sa ajunga la 7-8, si daca tot esti o fata asa cuminte,cand aia te-a injurat sau a dat in tine,nu trebuia sa dai inapoi,trebuia sa-i spui dirigului,atunci doar e intra in bucluc nu si tu,si acum ca ti-ai ''distrus'' imaginea de fata cuminte e cam nasol,pentru ca atat profa de romana cat si dirigul tau te vor privi altfel,poate l-ai dezamagit,daca esti sau ma rog erai asa cum zici tu ca erai,cuminte,acum i-ai aratat contrariul,pacat,tot ce poti face este sa vb cu profa de romana sa te rogi de ea,insa in general ''copii cuminti'' care au si ei o abatere nu prea sunt dicutati in consiliu, sunt trecuti cu vederea, bunica mea este profesoara de lb romana si mi-a spus cum functioneaza chestia cu elevii in consiliu, nu-ti fa griji daca nu se prea discuta in jurul tau acest lucru, insa fi precauta si cere-ti scuze! succes!

| IuuxxI explică (pentru HaHaGirl):

Uite ca s-o vorbit si mi-o scazut-o la 9. .-.-

| HaHaGirl a răspuns (pentru IuuxxI):

Nasol,ai facut tu ceva mai rau de-atat de ti-a scazut-o, ai grija semestrul viitor, succes la scoala!

| sarabeth a răspuns:

Daca stii ca nu esti vinovata cu nimic ar trebui sa vii cu unul dintre parinti la scoala, un adult poate sa sustina mai bine o astfel de conversatie pentru ca nu-si va permite profesorul sa-i dea cu flit. Si daca cealalta fata este batausa, atunci trebuie sa-ti iei apararea si sa-ti sustii cu putere povestea. Sa nu te lasi intimidata! Iar alta data inregistreaz-o cu telefonul daca se mai ia de tine.