| superpissy40 a întrebat:

Vi se pare corect ca la sfarsitul clasei a 8-a la banchet sa nu vina persoane de la alte clase/scoli(mai ales ca respectivul este un fost coleg si a facut parte din clasa noastra)? Azi a venit directoarea in clasa si am intrebat-o daca putem sa aducem macar o persoana de alta scoala si dansa a spus ca nu. Dupa aceea i-am zis ca persoana respectiva va plati totul pentru banchet si la fel directoarea a raspuns nu.Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cei ce organizeaza banchet cu minori isi asuma raspunderea pentru buna desfasurare. O persoana straina nu poate de cat sa ingreuneze situatia si sa produca probleme. Chiar daca a fost coleg cu voi un om isi poate schimba atitudinea in timp. Ei nu-l mai cunosc si nu-si pot asuma responsabilitatea pentru el. Daca ar fi vorba de majori, fiecare raspunde pentru el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In clasa a 8a e bine ca nu va lasa cu straini. Ea raspunde de voi si cine stie pe cine aduceti voi... fiind un fost coleg puteti insa sa explicati exact situatia

| thegatekeeper a răspuns:

Da, mi se pare corect ca la banchet sa vina doar elevii si nu persoane de la alte scoli, fiindca banchetul respectiv e organizat strict pentru elevii acelei scoli, iar daca apar persoane din afara, se cam duce toata atmosfera si tot scopul acelei festivitati. In cazul descris de tine, mi s-ar parea acceptabil sa vina acel fost coleg, doar pentru faptul ca a invatat o perioada in scoala aceea, dar chiar si asa, nu mi se pare 100% corect. Daca as fi in locul directoarei as face o exceptie, probabil, dar nu mai mult.

| Radu1015 a răspuns:

E rea directoarea...

| Happinessandlove a răspuns:

Mi se pare ca directoarea scolii tale greseste! Daca se cheama banchet ar trebui sa poti veni cu cine vrei, chiar daca este de la o alta scoala sau clasa! Acum, ce? O sa va puna diriginta voastra pe perechi, ca in clasa intai? Nu vad deloc distractie in asta, fara suparare...

| AnaStardoll a răspuns:

Inseamna ca e rea!