| Adrian277 a întrebat:

Voi cum ati facut sa invatati mai repede pentru Bacul la bio (anatomie)? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Pot sa te invat o metoda extrem de eficienta.
Ia materia de la capat, citeste-o cu voce tare si in acelasi timp inregistreaz-o pe telefon. Apoi o asculti in casti ori de cate ori poti. Oriunde, acasa, in tramvai, pe strada... etc.
Chiar daca te vei surprinde de multe ori ca nu esti atent la ce asculti, nu-i problema... materia se va sedimenta acolo unde trebuie. Daca e vorba doar de cateva zeci de pagini si vei fi perseverent in 2-3 saptamani le dai gata...
E o metoda f relaxanta de a invata.

| Adrian277 explică (pentru Hammurabi):

Si eu m-am gandit la asta! Mersi!

| Adrian277 explică (pentru Hammurabi):

Oh si ar trebui sa fac cate o inregistrare cu fiecare lectie (2-3 pagini lectia) sau mai multe si mai scurte? Ma gandesc la cea mai ok varianta pentru ca sunt la mate info si timpul meu e cam limitat.

5 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din propria experienta iti voi spune niste metode care, din punctul meu de vedere, sunt foarte eficiente. In primul rand, iti recomand sa iei capitolele in ordinea in care apar in manualul de la editura Corint. Nu trebuie sa inveti chiar tot ce scrie acolo. Dupa ce ai parcurs materia din fiecare capitol cauta pe internet toate variantele care s-au dat din 2013 incoace ( simulari, sesiunea speciala, sesiunea de vara si sesiunea de toamna) si sa faci absolut toate exercitiile ce apar acolo si au in prim plan capitolul pe care tocmai l-ai terminat de abordat. Si procedezi la fel cu toate celelalte capitole. Mai exista niste culegeri speciale pentru bacalaureat care contin modele de variante care sunt foarte folositoare. Cumpara-ti o astfel de culegere si vei vedea ca daca rezolvi toate exercitiile ce sunt pe acolo, la bacalaureat o sa fie foarte usor. Daca intalnesti acelasi exercitiu in mai multe teste NU sari peste el. Fa-le pe toate chiar daca le-ai mai facut inainte. Vei vedea la sistemul circulator ca se vor repeta foarte mult subiectele( acesta este un sigur exemplu). Nu iti recomand sa lasi toata treaba cu invatatul pe ultimele saptamani deoarece nu vei putea recupera sub nici-o forma deoarece materia este relativ multa si trebuie sa o intelegi. Unde mai pui ca o sa ai de parcurs si materia de clasa a 12a care este foarte multa teorie. Incearca sa intelegi fiecare capitol abordat si incearca sa nu inveti pe de rost deoarece vei uita. Nu lasa nici-o saptamana fara sa nu inveti la biologie. Daca vrei, am niste materiale care te vor ajuta sa inveti mai repede ( lasa adresa de email in privat si ti le voi trimite). De asemenea daca ai orice nelamuriri in privinta materiei nu ezita sa ma contactezi intrucat te voi ajuta daca ai nevoie.

| Vassii a răspuns:

Nu poți învăța într-o săptămână/lună materia de 4 ani. Trebuie să înveți fiecare lecție și să o înțelegi. Cred că ești clasa a12-a și vrei sa înveți pentru bac. Îți spun ceva ce nu-ți va place, nu mai ai timp să înveți, este infernal de greu sa recuperezi toată materia într-un an sau cât mai ai...

| Adrian277 explică (pentru Vassii):

Materia la anatomie e din clasa a 11-a si a 12-a. Sunt cateva zeci de pagini. Daca stau de ea mult e gata intr-o luna jumate. Dar nu prea am timp din cuaza scolii