| Rubi91 a întrebat:

Voi cum ati invatat limba engleza? Cum e mai usor?

13 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Pentru invatarea limbii engleze, iti trebuie multi ani de practica si exercitiu. Imi amintesc ca de la 3 ani, tata a inceput sa ma invete bazele limbii engleze dintr-o carte.
La 5 ani, parintii mi-au pus profesor iar acum, la 15 ani...am ajuns unde am ajuns.happy
Nu as putea sa iti spun care este cea mai usoara metoda. In primul rand, trebuie sa lucrezi carti intregi de exercitii (gramatica + compuneri), apoi sa ai multa conversatie si practica si sa incerci sa prinzi cat mai multe cuvinte de la filme, desene sau documentare.
Sper ca te-am ajutat!

| MindFreak a răspuns:

Cand eram in clasa a VI-a am fost la pregatire la engleza si ma obliga profesoara sa fac cate o compunere pe saptamana. Dupa zeci de compuneri facute de mine, cu ajutorul dictionarului, pentru ca atunci nu aveam internet, am invatat ceva engleza. Acuma incerc sa-mi pun la punct gramatica.

| Libelle a răspuns:

Avand in vedere ca fac engleza de la gradinita...si normal ca am invatat
Matusamea e profesoara de engleza...alt atuusmug
Si pur si simplu am retinut

| Libelle a răspuns:

MrSmith
M-ai tinut mintelaughing
Da, am uitat limba romana.Bine ca o stiu altii si pentru minehappy

| Nume a răspuns:

Ascultal pe profesor cu atentie si sa fii luat un MemoPlus si asa o sa reti usor absolut tot.

| Foca a răspuns:

Ma ce sa zic stiu bine sa vorbesc in engleza si am invatat-o doar la scoala si fac cine stie ce liceul. Totul e sa iti placa astfel nu poti invata nimic

| marya a răspuns:

Uitandu-ma la filme cu subtitrare in romana.

| Larisa7883 a răspuns:

Cu meditatie, uita-te la filme in engleza si trebuia sa-ti si placa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma jucam la 5-6 ani ClubPenguin si RuneScapehee hee In toate clasele am fost cea mai buna la engleza happy... si acum sunt happy

| Loser8299 a răspuns:

Eu am invatat de la scoala si de la filme.

| ioana_3040 a răspuns:

Păi la şcoală... şi eventual te poţi uita la un film cu traducere în română si astfel înveţi cuvinte voihappySper că te.am ajutat. Funda:d?

| ioana_3040 a răspuns:

Cuvinte noi...sczhee hee

| raducanelu a răspuns:

Pai poti invata repede prin cursuri si ar fi bine daca ai comunica cu cineva care stie deja engleza. Eu am invatat la scoala, si mai mult la televizor.