| Daisies a întrebat:

Voi cum invatati cel mai usor?

Considerati ca luatul de notite va ajuta sau va e mai usor doar sa cititi si atat? E luatul de notite o pierdere de vreme sau nu?

Ca o precizare, cand ma refer la invatat nu ma refer la nivelul generala-liceu, unde ai de citit cateva pagini sau zeci de pagini, ci la "invatatul" a sute de pagini. Care e metoda voastra cea mai eficienta de a retine informatia?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Luatul de notite e o prostie, pentru ca creierul nu poate asa memora, el poate memoria ceea ce a inteles nu notite fara sens, logica, cel mai bine e sa inveti pe sesiuni, 20 de minute invatam, 10 minute stam tot asa vreo 4, 5 sesiuni, dar nu mult ca cei mult strica si ne auto testam vezi flascard, aceste modalitati sau dovedit a fi cele mai bune
https://www.youtube.com/watch?v=p60rN9JEapg

| Crackman a răspuns:

Eu faceam o parte scurta, pe intelwsul meu cu explicati din ceea ce spubea proferosul. Nu este bine sa bagi mult de o data si de cele mai multe ori este eficient sa ai scris undeva o explicatie.

| BackAgain a răspuns:

Eu citeam cursurile, apoi imi faceam liste sau scheme, in functie de caz. Asa faceam conexiuni logice si mi-era mult mai usor. Notite... nu prea. Imi luam notite daca era vorba de ceva ce zicea profesorul/profesoara, ceva ce nu era scris in curs si mi se parea important pentru a intelege de ce si cum. Eventual notite ca observatii legate de o schema, un grafic, un RMN, ceva. Sau pur si simplu chestii care mi se pareau mie interesante, dar asta nu evea legatura cu invatatul pentru examene, ci pentru ca ma interesa pe mine personal sa stiu mai multe despre subiectul respectiv. Am colegi care isi fac rezumate la cursuri, dar pe mine nu m-a ajutat niciodata asta. Din contra, mai mult m-a incurcat. Depinde de fiecare cum ii este mai usor. Oricum, "invatatul" a sute de pagini peste noapte e toceala, dai examenul si peste 5 zile te uite la mine ca la extraterestru daca intreb ceva din cursurile alea (am avut colegi care au trecut vreo 2-3 tipuri de chimii si nu stiau nici macar ce-i ala acid dupa o saptamana de la examen). Mai bine invata regulat in timpul semestrului si in sesiune numai recapitulezi. Pe langa ca ti-e mai usor in sesiune, o sa-ti si amintesti pe termen lung mare parte din ce ai invatat. Mama avea o vorba: nu poti sa construiesti un zid daca nu ai fundatia. Cam tot ce inveti la facultate e ca un zid: anul I - fundatia, anul II - primul strat de caramizi, anul III - al doilea strat de caramizi... si tot asa in functie de cati ani faci. Deci "invatatul" a sute de pagini peste noapte o sa te ajute pe moment, la examen, dar te trezesti in anii mai mare ca, ceea ce ti se preda atunci are la baza ceea alea cateva sute de pagini pe care nu le mai stii si nimic din ce ti se zice nu are sens.