| xRaduC a întrebat:

Vreau putin ajutor referitor la alegerile de facultate. Sunt intr-o ceata totala de vreo 3 luni incoace si nu stiu ce sa fac. Am doua optiuni: facultatea in tara sau facultatea in Anglia. Pe cat de usor suna, pe atat de complicat este...
Eu ma gandeam sa merg la Iasi sau la Cluj (pe informatica), dar parintii (mama in special) spun ca nu ar avea cum sa plateasca, asa ca vor in Anglia, fiindca acolo sunt alte preturi si salarii...
Am incercat sa compar cele doua optiuni, ca sa vad ce avantaje si dezavantaje as avea. Eu am ajuns la concluzia ca mi-ar placea la noi in tara.
Pe langa faptul ca ma simt influentat de mama continuu referitor la decizia asta si ca ma cert aproape zilnic cu ea pe tema asta, mai este pusa presiunea si pe mine, fiindca timpul trece si trebuie sa iau o decizie.
Vreau strict parerea oamenilor care au mai fost in aceeasi situatie ca mine, sau a celor care au avut experiente similare, si va rog, veniti cu argumente pro si contra.

2 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

"parintii (mama in special) spun ca nu ar avea cum sa plateasca, asa ca vor in Anglia" eu stiam ca in Anglia costa mult mai mult sa faci facultate decat in Romania, studentii de acolo sunt ingropati in rate pe care trebuie sa le plateasca dupa ce termina. Se zice ca acolo e alta mentalitate, dar cu Brexit-ul care se intampla acum cred ca unii britanici nu ar considera un roman egal cu ei. Si chiriile din Anglia sunt foarte scumpe si de cumparat case nici nu te apropii.

| Delilahhh a răspuns:

Eu studiez in Germania.
Sincer pana am inceput facultatea(dupa trei ani aici) nu am regretat nici o secunda faptul ca am ales sa ma mut in Germania, din contra, am cautat sa ma bucur de tot ce era nou:de oameni din toate tarile, de culturi, de locuri frumoase, de muzica; am lucrat, m-am implicat in diverse proiecte...cumva m-am bucurat de tot ce insemna oportunitate.
Apoi, cand am obtinut ultimele certificate de limba, am inceput sa studiez si cand am dat de greu(pentru ca eu m-am complicat cu studiu dublu), am inceput sa am regrete, sa ma gandesc ca ar fi fost mult mai simplu sa studiez in Romania. Aproape am reuntat. Ar fi fost mai putine frustrari, mai mult timp pentru mine... Ma gandeam ca ar fi fost mult mai usor sa fac facultatea in Romania, sa ma angajez dupa in Germania direct si sa am o viata mai putin complicata abia atunci.
Dar a fost o gandire defecta, temporara... Pentru ca apoi am inceput sa cantaresc altfel lucrurile. Posibilitati afara sunt mult mai multe, pana termini facultatea ai atata timp sa cunosti oameni, locuri in care tu ai putea face cariera mai tarziu. Facultatile din Cluj stiu ca sunt foarte bune si ca si international sunt apreciate. Nu imi prea pot da cu parerea in ceea ce priveste facultatile din Romania si viata de student dar vreau sa spun ca aici studentul e pus pe primul loc la facultate. Arhitectii, profesorii, ministrul invatamantului, toata lumea pune totul la dispozitie studentilor. Studiul e un stil de viata foarte interesant si diferit aici, in vest. Uite un argument(care nu stiu daca e valabil si pentru Anglia): In Germania, studentii isi fac singuri orarul. Isi aleg singuri cursurile, numarul lor, totul functioneza online, iar facultatea e structurata pe semestre si nu pe ani. O poti termina in 6 semestre(3 ani la noi) sau in 10, pentru ca nu ai avut chef sa te aglomerezi cu 10-15 cursuri pe saptamana sau pentru ca vrei sa iti amani unele cursuri/examene pe semestrul x. Iti poti lua cursuri de la ora 8, de la 10 sau dupa masa si vei avea cursuri doar din ceea ce ai ales sa studiezi. Daca studiezi Geografie, in orarul tau sunt doar cursuri, seminare etc din Geografie, nu educatie fizica si ce mai e in Romaniala pachet. Daca vrei sa faci sport sau alte chestii extra, esti liber dar e o libertate foarte faina aici. Si profesorii. Sunt toti foarte umblati prin lume, mari cercetatori...dau totul sa inveti cat mai mult, sa furi cat mai mult de la ei. Sunt foarte prezenti pentru tine si foarte bine pregatiti si in acelasi timp nu se streseaza si nu te streseaza daca lipsesti cateva saptamani sau ai rezultate mai putin bune.

Nu fac discriminari sau comparatii ci impartasesc cu tine ce stiu eu. Daca mai vrei argumente pentru Vest, mai gasesc.