| Charlotte02 a întrebat:

Vreau recomandari de carti pe care le-ati citit si v-au placut, am 17 ani,fara eclipsa,amurg,jurnalele vampirilor si chestii de genul. Vreau carti clasice,care trebuie citite,care trebuie la bac,care ajuta la cultura generala,autori clasici,pe care trebuie sa ii stie toata lumea si in acelasi timp placute happy thx, dau funda big grin

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Recomand Ion de L. Rebreanu, merita citita

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Pentru bac ar fi Morometii si Enigma Otiliei. Mie personal nu mi-au placut. Insa daca vrei si alte carti care chiar merita citite, mie mi-au placut : Pe aripile vantului; Scarlett(continuarea cartii anterioare); Jane Eyre; Mataniile; Mandrie si prejudecata; Lorelei.

| elyd12 a răspuns:

(Sunt şi pentru BAC)
1.Moromeţii de Marin Preda
2. Enigma Otiliei de G. Călinescu
3.Ion de Liviu Rebreanu
4.Mara de Ioan Slavici
(Care nu sunt pentru BAC, dar merită citite)
1.Doamna Bovary de Gustave Flaubert
2. Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul
3. Jane Eyre de Charlotte Brontë
4. La răscruce de vânturi de Emily Bronte
5.De veghe în lanul de secară de J.D. Salinger

| ioanaaa65 a răspuns:

Rascoala de Liviu Rebreanu e clasica si merita o sansa.
Mara de Ioan Slavici.
Sa nu uiti, Darie - Zaharia Stancu.
Doi ani de vacanta - Jules Verne, si majoritatea cartilor de Jules Verne sunt uimitoare, super si nu te plictisesc.
La Medeleni este iarasi o carte excelenta de citit, mai ales daca ai si o gradina.
Ti-as spune mai multe, dar daca e, da-mi mesaj.
Sper ca te-am ajutat! Daca nu, macar sa le citesti. Merita. Sunt carti care iti vor lasa o impresie placuta.

| alegzandraaa a răspuns:

Enigma Otiliei(G.Calinescu),Scrinul negru(G.Calinescu)...astea pentru scoala...iar pentru placerea sufletului : paulo coehlo :11 minute, diavolul si domnisoara prym; Dostoievski - crima si pedeapsa, fratii karamazov