| Daughter a întrebat:

Vreau sa dau examenul C2 Proficiency (Cambridge). Ce sfaturi imi recomandati ca sa iau acest examen cu brio? Credeti ca este mai bun examenul TOEFL? Astept raspunsurile voastre.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă știi engleză realmente bine, atunci nu te ajută dar dacă nu știi, dă bine la dosar o diplomă in plus

| Daughter explică (pentru sierra1):

As fi vrut si niste sfaturi, raspunsul tau e vag.

| sierra1 a răspuns (pentru Daughter):

Nu e vag de loc. Intrebarea te e ambigua. Știi engleză realmente bine?

| Daughter explică (pentru sierra1):

Eu zic ca da.

| sierra1 a răspuns (pentru Daughter):

Părerea altora (prof, colegi,.) e aceeași?

| syd a răspuns:

­­­modul in care te pregatesti depinde de cat de curand intentionezi sa-l dai si daca ai alte poveri pe langa el (bac, admitere, sesiune samd), asa ca daca clarifici astea putin o sa-ti pot raspunde mai bine. poate singurul motiv pentru care toefl ar fi "mai bun" e ca are valabilitate de 2 ani (parca), deci daca l-ai flutura in fata cuiva ar trebui sa ii lasi impresia ca ti-s mai proaspete cunostintele. anumite facultati te accepta cu toefl, dar cu cambridge nu. depinde la ce ai nevoie de el.