| Loome a întrebat:

Vreau să învăț japoneza. Cu ce încep? Știu vreo 2-3 katakana și vreo 6-7 hiragana, saluturile și să număr.

1 răspuns:
| Mizuiro a răspuns:

Hiragana e mult mai folosit decat katakana deci incepe cu el. Intre timp poti sa inveti si putina gramatica sa iti fie mai usor, eu asa am inceput
Site-ul asta te poate ajuta cu alfabetul http://www.umich.edu/~umichjlp/kana.html
cat despre gramatica o carte foarte buna ar fi "Curs practic de limba japoneza" de Angela Hondru
Mult noroc :)