Întrebare recomandată | Annitu30 a întrebat:

Vreau sa invat italiana singura, insa am o intrebare. Cu ce-as putea incepe prima data? Verbul, substantivul...sau cu ce mai exact?

10 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Trebuie să o iei uşurel.
Învaţă mai întâi alfabetul, cifrele, regulile de pronunţie.
Când le vei stăpâni, învaţă termenii de conversaţie elementari precum : "Bună ziua", "Bună dimineaţa", "Ce mai faci?", "Mi-e foame", "Mi-e sete", etc.
Abia după aceea poţi trece la substantiv, adjectiv, verb, pronume, numeral.
Uite un site care s-ar putea să te ajute : Http://www.cursuri-online.info/italiana/.
Pa-pa.

| Annitu30 explică (pentru Hydrangeaceae):

Stapenesc toate lucrurile pe care le-ai enumerat si acum nu stiu ce sa fac prima data, substantivul, adjectivul, verbul, pronumele sau numeralul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai incepi cu saluturile apoi treci la verbewinking

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu stiu de ce ai vrea sa inveti prostia aia de limba.Limba unor *** care urasc Romanii si ne omoara pe unde apuca pe la ei peacolo,si tu vrei sa te injosesti invatandu-le limba?
In fine,orice limba se invata prin invatarea de forme de salut, cuvinte si conjugarea lor, punerea la timpul potrivit, scrierea, pronuntarea etc.Nu poti zice ca sti o limba pana nu vorbesti fluent (adica sa gandesti direct in limba respectiva nu sa stai sa mai traduci), corect, scris corect si rapid etc.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Cand aveam 10 ani tata a adus din Italia un decoder si avea numai canale in italiana acum am15 ani si stiu sa vb ff bine limba + acentele din mai toata Italia adeevarul e k nu stiu cum se scrie in italiana dar daca ai vb q mine nici nai spune cas romanca happy

| user5493 a răspuns:

Cu verbul, apoi substantivele.

| JeffRider93 a răspuns:

Pai,eu cred ca cu verbele.De ce? Pai, de exemplu, daca vrei sa pui o intrebare, trebuie sa contina un verb.Cel putin, mare parte din intrebari contin verbe. (Cele cu "Ce?","Poftim?" etc. nu se pun)

| asasunteucesafaci a răspuns:

Ar trebui sa incepi prima data cu lucrurile esentiale!

| horse18 a răspuns:

Am rude in Italia asa ca eu cred ca te pot ajuta. Pentru inceput trebuie sa cunosti cateva cuvinte mai simple. Dupa poate ai cum sa vorbesti cu cineva care o stie si care îti poate explica unele cuvinte. Dupa continua sa adaugi din ce în ce mai multe cuvinte.
Eu asa am învatat si greaca.