| Cristi6991 a întrebat:

Vreau sa invat sa fac cateva teste la limba romana si sunt foarte multe cerinte pe care nu le inteleg... de exemplu:
Precizeaza criteriile care justifica incadrarea unor scriitori.
Cum se face asta? Ce trebuie facut... nu inteleg cum se rezolva cerinta asta?
Si multumesc celor care or sa incerce sa ma ajute... as mai avea multe intrebari daca se poate oferi cineva sa ma mai ajute as aprecia foarte mult!

Răspuns Apreciat de Editori
| Anon31241212 a răspuns:

Incadrezi un scriitor in functie de ce gen sau curent literar a abordat in operele sale. Toata lumea il stie spre exemplu pe Eminescu ca a fost un scriitor romantic. Spui asa: Mihai Eminescu a fost unul din cei 4 mari clasici, care s-a remarcat prin operele in care predomina melancolia, nostalgia, etc. Cultivarea acestor stari face posibila incadrarea sa in romantism, intrucat in operele romantice, autorii cauta sa isi manifeste plenar sentimentele si fantezia creatoare. De asemenea, temele abordate in scrierile sale confirma faptul ca acesta a fost un scriitor romantic, etc.
Dupa anii in care a publicat il incadrezi ca fiind antebelic, interbelic sau postbelic.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Adica anul nasterii, perioada in care au scris, genul literar, chestii de genul asta.