| Adde4 a întrebat:

Vreau sa ma duc la liceu pe profilul Arte. Cate ore de matematica am pe saptamana? La ce materii dau bacul? Si ce pot face mmai departe?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce specializare din cadrul Liceului de artă!

Vezi materiile & nr de ore ( pentru clasele 9-10 ) în ANEXA 1 la Ordinul MEN nr. 3410/2009 - de la linkul :
http://eprofu.ro/......tional.pdf

La profil "Artistic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru a te putea înscrie, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

| Admunssen a răspuns:

Toate materiile in afara de specialitate (Arta) sunt aceleasi ca la oricare alt liceu. Nu lu lipseste nici una si nici numarul de ore nu este mai mic. Dimpotriva, orele de curs vor fi mai multe pentru ca sunteti la Arte si se pune accent pe cultivarea si slefuirea talentului. Asa ca orele suplimentare (si nu putine) vor fi cele de Arta. Trabuie sa recunosc ca profesorii de la celelalte materii erau mult mai indulgenti decat cei cu care eram obisnuit. Am terminat Octav Bancila la Iasi si stiu.