| danielacs a întrebat:

Vreau sa ma inscriu anul acesta la facultatea de medicina (asistenta medicala sau medic inca nu m-am hotarat ) din Timisoara. Dar nu stiu prea multe despre cartile pe care o sa trebuiasca sa le cumpar pe parcursul anilor(daca sunt scumpe),examenele sunt grele? este mult de invatat? de cati bani am nevoie in primul an pentru tot ceea ce o sa am nevoie la facultate? Este singura meserie pe care as vrea sa o practic, imi place foarte mult dar am auzit ca e nevoie de foarte multi bani. Nu am o situatie financiara excelenta si de aceea intreb.Am vreo sansa sa o incep si sa o termin cu bine? Din pacate nu gasesc prea multe informatii pe net despre ce ma intereseaza pe mine si de aceea am pus intrebarea aici, poate stie cine sa imi raspunda. Media mea de la bac este foarte mica 6.16, sunt constienta ca nu intru la fara taxa cu media asta, dar si la cu taxa daca intru nu este o mare problema pentru ca o sa ma ajute parintii cu banii.Va multumesc ca ati citit intrebarea mea si v-asi fi recunoscatoare daca ati avea si un raspuns happy

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Orice facultate de medicina este una grea, cu materii solicitante. Trebuie sa ai o memorie foarte buna, cunostinte de baza din fizica si chimie si rationament, capacitate de intelegere excelente pentru a face fata.
Admiterea de medicina in Timisoara nu tine cont de media de la bacalaureat, dupa cum arata site-ul pentru anul precedent:
- La specializarile Medicina si Medicina Dentara, grila va fi unica si va cuprinde:
60 de intrebari din Biologie, pentru care se acorda 7 puncte,
20 de intrebari din Chimie organica, pentru care se acorda 2 puncte.
Din oficiu, se acorda un punct.
http://www.umft.ro/......misoara_61
Exista ambele specializari care te intereseaza in cadrul facultatii de medicina:
- medicina generala, cu locuri finanatate de la buget si locuri cu taxa
Taxa este pentru viitorii medici de 1200 euro pe an ( cam 5500 lei)
iar pentru asistente medicale 800 euro ( cam 3600 lei)
Durta studiilor este de 6 ani medicina si 4 ani asistenta.
La medicina sint multe locuri finantate de la buget ( trei sferturi din ele) dar la asistente medicale doar jumatate sint fara taxa, deci daca intri, sint sanse multe sa ajungi sa iti platesti studiile in unii ani de studiu.
Pe linga eventualele taxe scolare mai ai si alte cheltuieli evident.
Nu cele legate de cursuri trebuie sa te ingrijoreze ci cele cu intretinerea ta ( cazare, masa, cheltuieli diverse) care mai inseamna vreo 250-300 de euro pe luna( 1200 lei).
Mai ai si alte specializari la medicina:

MEDICINA GENERALA - 6 ANI
ASISTENTA MEDICALA GENERALA - 4 ANI
RADIOLOGIE, IMAGISTICA MEDICALA - 3 ANI
MOASE - 4 ANI
BALNEO - FIZIOKINETOTERAPIE SI RECUPERARE - 3 ANI
LABORATOR CLINIC - 3 ANI
NUTRITIE SI DIETETICA - 3 ani
http://www.umft.ro/facultatea-de-medicina-generala_133
Principalul este insa, ca oriunde, intii sa intri.
succes!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru asistenta medicala se face scoala postliceala, nu facultate.Da, iti trebuie bani multi pentru facultate. Examene la care se mai da spaga. Oricat de bine ai invata.Cazuri concrete.Este si cea mai grea din toate. Dupa ce termini mai bine pleci in alta tara.Ca rezident, dupa facultate, nu ai salariu mare in Romania.700-800 ron net.

| danielacs explică (pentru darrio2007):

Stiu ca pot face si postliceala de asistente dar imi e frica ca dupa ce o sa termin nu o sa fie recunoscuta diploma in strainatate, iar eu dupa ce termin vreau sa plec, nu vreau sa raman sa lucrez in Romania pe 700 lei pe luna! Am zis ca daca tot e sa dau bani macar sa fac ceva ce e bun si valabil pentru ca nici eu nu am bani de aruncat pe fereastra. happy. Oricum in vara ma duc sa ma inscriu la medicina iar daca o sa am noroc sa intru o sa fac tot posibilul sa ma descurc si cu banii. Ms pentru raspuns

| darrio2007 a răspuns (pentru danielacs):

Cu placere.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru danielacs):

Ce ai ales pana la urma? La Timisoara admiterea e 100% nota de bacalaureat, fata de alte orase unde se da admitere si conteaza mai putin bacalaureat.

| LNK a răspuns:

Si ce-ai ales pana la urma? big grin

| Eu93llr a răspuns:

Buna. Te-ai hotarat pana la urma la ce dai? Si eu intentionez sa dau la medicina la Timisoara, desi recunosc ca mai sunt doar 3 saptamani pana la admitere, nu sunt nici eu foarte hotarata daca sa dau sau nu. Dar ma pregatesc, ca nu se stiebig grin.te pup:*

| DeeAndreea96 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa ai un psihic foarte bun.Pentru ca cel putin in anii in care vei face practica in spital se vor comporta cu tine jalnic, chiar daca n-ai nici o vina.Si iti vor gasi orice chichita sa-ti comenteze. As avea si eu o intrebare.In curand voi termina liceul si ma gandesc sa dau la medicina sau postliceala in Timisoara. Nu prea am gasit raspuns pe net, deci poate stie careva. Daca termin postliceala (asistenta medicala generala) diploma va fi recunoscuta in strainatate? De exemplu Londra, America, Germania sau Franta?