| pocandpoc a întrebat:

Vreau sa ma inscriu in toamna la Ase sau Universitate dar nu stiu la ce sa ma inscriu,tinand cont ca sunt praf la matematica,fizica, chimie.UN sfat va rog

3 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

In primul rand eu m-as intreba, in locul tau, "DE CE vreau sa dau la ASE?". Ai o vocatie speciala pentru acest domeniu sau doar pentru anumite meserii care par mai banoase?

Experienta mea profesionala mi-a scos in cale tineri care au facut o facultate, pe care au terminat-o cu brio, dar NU au profesat niciodata sau au renuntat curand dupa ce au inteles cu ce se mananca meseria. Nu multi au fost nici cei care au renuntat dupa inceperea facultatii, pentru ca acele materii la care erau "praf" i-au tras inapoi.

Te sfatuiesc sa apelezi la un consilier de cariera pentru a descoperi care sunt domeniile / meseriile care se potrivesc cu tipul tau de personalitate, cu pregatirea, etc. astfel incat sa nu pierzi ani buni din viata facand o facultate care nu te ajuta cu nimic.

PS: Matematica in facultate merge la un cu totul alt nivel. Esti sigur ca vei face fata?

| pocandpoc explică (pentru martzian):

Sa fac fata la ce? Scz dar, nu am inteles.

| martzian a răspuns (pentru pocandpoc):

Pai la solicitarile de nivel superior... Adica ceea ce pana acum ti se parea greu, de acum incolo va fi si mai greu.Toate lacunele din trecut vor face sa ti se para imposibil, mai ales daca nu faci nimic pentru a le remedia.