| Acvila a întrebat:

Vreau sa stiu daca poti face facultatea in timpul liceului, daca esti la seral si ai 19 ani.Trebuie sa ai liceul terminat ca sa poti face facultatea? Am auzit diferite teorii si vreau sa stiu sigur.Multumesc...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa te inscrii de la un ciclu de invatamant la altul, e nevoie de o diploma/adeverinta care sa ateste ca ai terminat deja ciclul de studii anterior. In cazul tau, nu te poti inscrie la facultate pana nu ai adeverinta de bac.
Totusi, am auzit de cateva cazuri care au facut asa la Uv. Spiru Haret, dar presupun ca au "inaintat" ceva ca sa ii primeasca si nu e tocmai legal.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate. Pentru a face facultatea trebuie sa fi absolvit liceul si sa ai diploma de bacalaureat, este conditia principala pentru a intra la o facultate. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu vei fi primită la facultate fără diploma de bacalaureat indiferent ce liceu sau formă de școlarizare ai urmat pe timpul liceului.
Poți merge la facultate după vârsta de 18 cu condiția de a avea diploma sau cel puțin adeverință care ține pe termen limitat promovarea liceului cu bacalaureatul luat.
Pa, pa.

| Zoombe3 a răspuns:

Trebuie sa termini liceul ca sa obtii diploma de bacalaureat fara de care nu poti face nici o facultate de pe aceasta planeta;
sau faci rost de muuuulti bani big grin si mergi la Spiru laughing, Glumesc desigur tongue

| katala a răspuns:

Ia gandeste-te putin! Ce-ti trebuie ca sa te inscrii la facultate?
Pana nu termini liceul o ai? (Diploma). Pai vezi?

| overdose90 a răspuns:

Nu poti face fac in timpul liceului, deoarece la facultate ti se cere diploma de bacalaureat.

| anca_3211 a răspuns:

Pentru a te putea inscrie la ORICE facultate trebuie sa ai diploma de bacalaureat, implicit sa ai liceul terminat.
Mult succes!

| Acvila explică:

Nu stiu cum sa fac, parca nu as astepta inca 3 ani sa termin liceul(am avut problema. cu echivalarea studiilor din strainatate, din 4 ani petrecuti acolo mi-au echivalat 1 an)si acum sunt intr-a 10-a seral. Vroiam sa stiu ce sa fac in primul rand legal, in al doilea... poate si ilegal, ca pana la urma, asta e.auzisem de cineva care a dat niste banutzi si a scapat.

| ♥Băăăăăă♥ a răspuns:

Normal nu pot! pentru ca iti trebuie nota de la bac si diploma ca ai terminat scoala, funditapuppy dog eyes