| Roșiuță a întrebat:

Vreau sa va intreb daca la facultatile de real(matematica,chimie,fizica) se iese la tabla, adica daca te cheama profesorii la tabla sa faci exercitii.Ma intereseaza in principal cea de chimie, dar nu m-as supara sa imi ziceti la toate.

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ti-e frica sa iesi la tabla?

| Roșiuță explică (pentru Ineys):

Foarte,sunt clasa 10 si daca ies la tabla mi se inmoaie picioarele efectiv.Mi-e foarte frica sa nu gresesc si sa nu rada colegii de mine.

| Ineys a răspuns (pentru Roșiuță):

Nu rade nimeni daca nu stii. Mai ales la facultate, nu mai sunt copilasi, o sa aveti 19-20 de ani la facultate.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de profi. Eu sunt la Farmacie si chiar daca facem multe chimii, profii nu au obiceiul sa ne scoata la tabla. Cred ca doar la organica, anorganica, analitica, chimie fizica; in rest, profesorii scriu ei (oricum e scurt timpul pentru cat vor sa predea) sau unii citesc doar teoria si recatiile le invatam din manual. Mai mult iesim la probleme (sunt cursuri in care facem doar probleme), si la laboratoare. Acolo aproape la fiecare laborator iese cineva. Asa ne vrerifica daca am invatat lectia in fiecare saptamana si la unele sunt foarte multe probleme pe care trebuie sa le intelegem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice facultate te scoate profu la tabla.

| Speranta12 a răspuns:

La facultate ai cursuri si seminarii. La cursuri ai un profesor si de obicei la seminar ai alt profesor. La cursuri profesorii predau doar teoria. Vorbesc ei si daca interactioneaza cu voi este doar sa vada cum ganditi, care e modul vostru de abordare. La seminarii faceti exercitii si probleme. Unde, da, se mai iese si la tabla. Si poti primi puncte.