| Luffy a întrebat:

Zeii si dumnezei in istorie.
ce-i cu biserica?
de ce credeti, sau nu?
ce credeti
ziceti-mi de tot, vreau sa citesc citesc citesc.

5 răspunsuri:
| Luffy explică:

Nu uitati ca vb despre Zeii si Dzeii, celelalte intrebari is mai putin importante...

| Luffy explică:

Hehe vream sa va stiu parerea
dar multumesc
justmealone multumesc pentru recomandare, o sa caut cartea
I la fel ca cartile lui Eliade?

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Credem pentru ca avem nevoie sa credem.Inca de la inceputurile civilizatiilor a existat necesitatea de a crede in ceva sau in cineva.Si astfel au luat nastere religiile lumii.Mai multe detalii poti gasi chiar in cartea cu numele asta"Religiile lumii". Lectura placuta!

| bettina a răspuns:

Una dintre reguli parca era ''crede si nu cerceta'', nu?laughingPoate fi si un semn de avertisment dar si unul pentru a proteja omul de ceva neplacut.Acum,referitor la zei si Dumnezei. Ti-as pune o intrebare:daca te-ai fi nascut in India si ai fi fost hindus, nu ai fi crezut ca aceea e religia cea mai adevarata? Daca te-ar fi invatat parintii numai despre cultura hindusa, cum ar fi fost? Oare nu ti s-ar f parut un univers ciudat credinta in Dumnezeu?