| anonim_4396 a întrebat:

1. Am un coleg de facultate cu care am tot discutat. Si parea ca suntem pe aceeasi lungime de unda. Si in general, chiar daca acum e sesiune si nu ne prea vedem, ca suntem amandoi acasa, ne vedem doar la examene, mai iesim dupa cate un examen, vorbeam pe whats app. Dar de cateva zile parca raspunde greu, nu stiu ce sa inteleg din asta. Nu e genul care se omoara cu învatatul. Sincer mie imi cam place de el, dar nu cred ca s-ar uita la mine, asa ca ma feresc sa imi arat sentimentele. Nu am cea mai frumoasa forma a corpului, si am si acnee. Si fosta lui prietena arata ca un fotomodel. Nu stiu daca inca e singur. S-a despartit de fosta prietena de cateva luni.

2. In plus, am deja o relație care nu e cea mai fericită. De care el nu stie. Si in fond, de care nu stie aproape nimeni, decat o prietena si ceva colegi de ai prietenului meu (cel cu care sunt acum). Cam asta si e problema. Ca daca pentru amandoi ar fi ok relatia, cred ca ar fi mai ok si pentru mine si pentru el sa ne-o asumam si public. Dar pare imposibil. Totul e incert. Totul este cam asa de la el: mai vedem...ma duce cu zaharelul. Si simt ca sunt totusi cumva dependenta de el. Pare un punct mai cert decat colegul de la facultate, cu care cine stie daca se leaga ceva. Am discutat cu prietenul meu despre relație si mereu ma abureste...nu cred ca are alta prietena. Nici ca ma inseala.

Ce sa fac? (Va rog nu va bateti joc, daca raspundeti)

Va multumesc tuturor celor care veti raspunde.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. da-i pace ca nu-i interesat de tine, ca de o posibila iubita, de aceea raspund erar sau te evita.

2. Ai deja o relatie, deci fii cinstita fata de acest prieten si ori o termini definitiv cu el, ori iti vezi de viata voastra impreuna cu el.
Ori prietenul asta este un barbat insurat, de care nu vrei sa stie nimeni si va vedeti doar pe ascuns?

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar fi intelept sa rupi relatia pe care o ai daca esti atat de interesata de colegul de facultate.Asa ar fi decent si corect, mai ales daca spui ca nu e cea mai fericita si respectivul te duce cu zaharelul, astfel ca nu exista nicio directia certa si nici nu da semne ca vrea ceva serios. Daca avea sentimente reale, ar fi acceptat sa va afisati in public.Probabil ii este rusine cu tine? Deci mai bine sa-l lasi.Totusi, sunteti la facultate si ar trebui sa fiti perfect capabili de a purta o discutie matura, spre deosebire de liceu sau cei mai mici.In caz ca tot amana discutia, run.Din punctul meu de vedere e un red flag.

Apoi, spune-i domnului coleg in cauza ca ai vrea sa iesiti, iar daca te refuza vezi-ti de treaba, caci nu merita sa iti mai pierzi timpul sau energia cu niciunul din cei doi.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Daca simti ca prietenul te abureste si tu nu te simti bine in relatie cu el atunci ar fi cazul sa te desparti de el.Nu poti sta intr-o relatie daca nu esti fericita in acea relatie.
Daca iti place de colegul tau atunci spune-i in fata ca iti place de el, in viata trebuie sa ai curaj si incredere.Pana la urma nu se poate intampla nimic rau, te poate accepta sau te poate refuza.

| Nico3224 a răspuns:

Trebuie sa iei initiativa, baietii sunt mai pampalai daca astepti dupa ei nu se va intampla nimic.