| NoLiesJustLove a întrebat:

Ai mei se cearta din ce in ce mai des.nu stiu ce sa mai fac.crying plang in fiecare seara, o sa ajung la depresiecrying mami mi-a zis ca daca o sa se mai certe mult cu tati ea o sa plece.cryingii iubesc mult pe amandoi si nu vreau sa se despartacrying ce sa fac? Eu tot timpul cad la mijloccrying ma afecteaza mult cand ei se tot cearta.ce sa fac?crying

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intr-adevar din asemenea chestii copiii sufera primii.Si cel mai mult.Va trebui sa stati de vorba toti trei, cand spiritele sunt mai calme si sa le spui tot ce ai pe suflet.Cu calm si fara cearta. Poate ca de dragul tau vor reveni la sentimente mai bune.

| ghinionistul112 a răspuns:

Este de preferat sa le spui ce te doare cand ei se cearta! daca nu se poate rezolva probleme in familie, ar trebui sa stai de vorba cu autoritatile competente, cum ar fi. Protectia Copilului din judetul tau si sa vezi ce este de facut, ca acest lucru iti afecteaza copilaria si este pacat... sincer iti spun ca imi pare rau ca suferi si stiu ca tii cu adevarat la cei doi parinti si ii iubesti in mod egal! Te respect si te apreciezi pentru acest lucru! Bravo! Esti o fata educata! Te felicit

| doc69 a răspuns:

Offfff uneori adultii isi aleg si drumuri separate asta nu inseamna ca ei nu te iubesc mult ai o mami si un tati oricand toata viata ta...off as vrea sa te pot ajuta mai mult dar..intreaba-ma si iti raspundtu nu ai ce sa faci este optiunea lor si nu e vina ta daca ei se cearta asta trebuie sa intelegi tu..ca nu se cearta din cauza ta

| NoLiesJustLove explică (pentru doc69):

Eu nu vreau sa se despartacrying vreau sa ramanem o familiecrying

| doc69 a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Stiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.offf cum sa te alin.ok. vorbeste cu ei..prinde-i cand nu se cearta vorbeste cu fiecare in parte apoi cu amandoi..bine? si apoi mai vorbim ok?

| NoLiesJustLove explică (pentru doc69):

Crede-ma ca am incercat ca nu se cearta de ieri se cearta de mai multe saptamanicrying

| doc69 a răspuns (pentru doc69):

Nuuu sa u fugi de acasaaaaaa. daca doi adulti nu se mai iubesc oricum se despart daca este ceva trecator tot ei rezolva nu tine de tine realtia lor det ine tine doar legatura ta cu fiecare in parte in primul si in p-rimul rand...

| doc69 a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Repet nu tine de tine iubeste-i pur si simplu uneori oamenii fac alegeri gresite impoertant este sa te iubeasca amandloi si sa te ajute sa devii independenta si sa simti ca te iubesc amandoi

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Atata timp cat o sa le spui ca te deranjeaza mama ta va gandi ca e mai bine sa se desparta ca sa nu te mai faca sa suferi. Fugi de acasa lasand mesaje gen : " Ma voi intoarce cand va veti impaca. " sau ceva de genul. Poti incerca chiar tu sa le rezolvi probleme sau sa intri intre ei cand se cearta. Daca le vei spune ca te deranjeaza fie se vor ascunde fie se vor desparti cu gandul ca iti va fi mai bine asa... Spor la asta!winking

| NoLiesJustLove explică (pentru FaraIdeiDeNume):

Crezi ca daca fig de acasa o sa mi se rezolve problemele?crying

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Preferi sa stai, sa-i auzi certandu-se? Asa. cand vei pleca si vei lasa acel bilet isi vor spune : macar de dragul copilului nostru, ca sa-l gasim, sa ne unim si noi odata. daca a fost si sigur a fost dragoste intre ei odata ce se vor apropria isi vor aminti de ce a fost intre ei. sau le poti pregati o cina romantica daca chiar iti este atat de frica sa pleci. happy

| Mihaela1964 a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Nu cred ca-i grozav sfatul tau. Unde sa fuga si ce sa faca? Sa se puna in pericol?

| NoLiesJustLove explică (pentru FaraIdeiDeNume):

Nu mi-e frica sa fug de acasa, mi-e frica doar ca o sa dea vina unul pe altu ca din cauza lor am fugit si o sa se certe si mai raucrying

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru Mihaela1964):

E la fel de periculos ca si iesitul afara singur. Eu nu ma refer sa fuga la zeci de kilometrii, doar sa se ascunda undeva ca un semn de alarma. happy

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Scriele in bilet tot ceea ce simti tu. si nu e nevoie neaparat sa pleci de acasa. poti sa te ascunzi bine undeva, daca ai si o casa mai intortocheata poate te poti piti undeva sa poti auzi ce se intampla happy.

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Sau ca ultima varianta in timpul unei certe sa le arati cat sunt de penibili bagandu-te si inganandu-i, imitandu-i sa vada si ei cat de groaznic e sa se certe cineva pe teme stupide, si celalalt sa se uite cu parere de rau.

| Fatamuntilor a răspuns:

UNEORI parintii nu-si au seama cat de rau fac copiilor lor atunci cand se cearta.E foarte greu de trecut.Dar trebuie sa stii ca mai in toate familiie sunt certuri.
Te sfatuesc sa vorbesti cu fiecare in parte, sa le spui cat de tare te afecteza certurile lor.
Te poti ruga mai mult pentru ei, poti vorbi chiar si cu duvonicul tau, poate iti da un sfat.
Rugaciune pentru parinti

Dumnezeule, rugandu-ma Tie pentru tatal meu si pentru mama mea, implinesc una din cele mai sfinte datorinte, pe care Tu ai pus-o asupra mea si anume:sa-i cinstesc si sa-i iubesc din tot sufletul meu si din toata inima mea. Cea dintai din indatiririle mele catre ei este de a ma ruga Tie totdeauna pentru sanatatea si bucuria lor, a ma supune si a-i ajuta din toate puterile mele. O, Dumnezeule atotputernic, care binecuvintezi pe fii pentru parintii lor si adesea in dreapta Ta maine ii pedepsesti pentru greselile lor, primeste umila mea multumita pentru binefacerile pe care le reversi neincetat asupra lor. Trimite-le, Preabunule, si-n viitor binecuvantarile Tale si le iarta lor greselile pe care, ca niste oameni, le vor fi facut.
Tu poruncesti sa cinstesc in ei puterea Ta si sa le fiu recunoscator si multumitor pentru viata pe care mi-ai dat-o prin ei si pentru toate ingrijirile ce au avut si au pentru mine. Ajuta-mi dar sa urmez poruncile Tale sfinte, sa le fiu supus, ascultator si sa nu fac nimic care sa-i amarasca si sa-i intristeze. Rasplateste-le, Preabunule, cu facerile Tale de bine pentru dragostea si ingrijirea neadormita pe care totdeauna o au pentru mine. Apara-i de toate nenorocirile si intristarile. Da-le viata lunga, fericita, linistita si cu buna intelegere. Fa-i partasi binecuvantarii Sfintilor Tai. Inmulteste-le roadele ostenelilor lor. Fa sa prisoseaca peste ei binefacerile Tale si sa sporeasca intru tot binele si intru indestulare, ca sa te binecuvantam in toate zilele vietii noastre. AMIN

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai nu mai sta la calculator atat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa traversezi aceasta perioada dificila.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Bizzle a răspuns:

În primul rând când se cearta du-te la ei şi spune-le : Gata eu nu mai suport vă certaţi de zile întregi încontinuu! Vouă credeţi cămi place? Unde este spiritul de familie? Şi un prieten de al meu înainte sa facă cam aşa a plecat de acasă pentru câteva ore fără să zică nimic cînd sa întors părinţii îl aşteptau îmbrăţişaţi după au început iar să se certe a început să zică ce ţiam zis mai sus a plecat după părinţii lui încet încet au început să se înţeleagă din nou! Succes!

| july00 a răspuns:

Pai vorbeste cu ei, Cu fiecare in parte.

| alexutza071 a răspuns:

Buna,eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui EXACT ce simti. poate o sa-si dea seama de ce au cauzat soi nu or sa se mai certe.trebuie sa ai rabdare si sa fii calma pentru ca o sa ai nevoie.succes!

| meseriasul88 a răspuns:

Salut eu zic sa pleci o zi sau doua la o matusa dea ta sau la bunica si sa ii lasi un biletel ca ai plecat din cauza certurilor lor poate merge

| bibiiiiiiii a răspuns:

Ar fi bine sa le spui ca te doare ce se intampla intre ei, si ar trebui sa cada la pace sa faca cumva sa se inteleaga pentru ca tu suferi din cauza lor! vorbeste cu ei spune-le ca nu vrei sa se ajunga la ceva mai grav ca ii iubesti pe amandoi in mod egal.imi pare sincer rausad

| euvanessa01 a răspuns:

Imi pare foarte rau.Trebuie sa astepti pana se cearta din nou si in timpul ila ii intrerupi spunandule ca nu mai vrei sa se certe ca iti rup inima. Sper sa te ajute...

| andreeaadeeaaa a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Nu prea ai ce sa le faci doar poti sa le spui cat te afecteza certurile lor. Daca au decis sa se desparta poate e mai bine asa decat sa stea impreuna si sa isi faca viata amara unul altuia. In legatura cu mama ta sunt sigura ca a zis la nervi nu e in stare sa isi lase copilul. Vorbeste deschis cu ei si vezi ce o sa zica. Multa bafta

| SoulEater11 a răspuns:

Spune-le ca au si ei un copil.tu trebuie sa fii pe primul loc, nu certurile lor.