| anonim_4396 a întrebat:

Ajutați-mă vă rog!
Am 8 luni de cînd mă întîlnesc cu un băiat, îl iubesc, dar în ultimul timp am cam pierdut încrederea în el şi nu ştiu dacă să-l mai cred sau nu. În luna iunie foarte des mă certam cu el, din această cauză el a început să facă cunoştință cu alte fete (zilele trecute am aflat despre asta) pentru ca să se liniştească (aşa mi-a zis el). Noi am discutat despre această temă şi mi-a zis că nu a avut nimic cu acele fete, el doar vorbea cu ele prin mesaje (pe Facebook, viber,...), şi mi-a mai zis ca el doar pe mine mă iubeşte, şi că vrea să rămînă cu mine mereu, cu mine, nu cu alta, alta nu-i trebuie, mi-a jurat că mai mult nu va mai proceda aşa.
Vreau să-l cred, însă după cîte am aflat am dubii, nu ştiu ce să mai cred.
Sfătuiți-mi vă rog măcar ceva, nu ştiu ce să fac, să-l cred sau nu?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ascultati ratiunea nu partea irationala aia cu sa faci ce spune inima

| Violleta2022 a răspuns:

Vesnica minciuna de adormit copii mici: "doar pe tine te iuesc, dar flirtam si cu actele de plictiseala".
Daca tu crezi ca asa se comporta un barbat serios, care doar pe tine te iubeste, atunci nu ai decat sa-l crezi, pentru ca, mie nu mi se pare ca te-ar iubii vreun pic, dupa acest model de comportament.

| c0rvus a răspuns:

Da, eu sunt de parere ca trebuie sa faceti nunta saptamana viitoare si sa aveti doar trei copii.
Si stii de ce?
Pentru ca noi am fost acolo si tu ai fost plecata.
Crezi ca un strain iti poate influenta o decizie in viata personala?

| 16darkParadise a răspuns:

Părerea mea este că trebuie să observi atent comportamentul lui și ceea ce face. Adică, înțeleg că este supărat că vă certați, dar acesta nu reprezintă un motiv pentru care să intre în vorbă cu alte fete, cu toate că el mai mult ca sigur îți spune că nu înseamnă nimic pentru el. Dar dacă nu înseamnă, atunci ți-ai pus întrebarea "Oare de ce o face?" Dacă ar avea nevoie să vorbească, ar vorbi cu tine, evident dacă te-ar iubi așa cum o și spune. Degeaba o spune dacă nu o arată!
Cel mai bine este să ai o discuție deschisă cu el despre acest lucru, să pui piciorul în prag și să îl întrebi direct " Stai cu mine doar așa în timp ce vorbești cu altele când îți vine plictiseala sau mă iubești?" Dacă nu îți dă un răspuns concret, poți să îi spui pa pa pentru că nu merită să suferi tu pentru cineva că băieți mai sunt destui!
Sper că ți-a fost de ajutor sfatul meu. Fundă?