| Narsha a întrebat:

Am 12 ani si inca mi-e frica de intuneric.si nu stiu ce sa fac.eu normal impart camera cu fratele meu(el se culca tarziu si ramane lumina de la calculator)dar acum el e plecat la bunici si eu stau mai tarziu...si nu pot adormi stiind ca sunt singura si e intuneric...
Credeti ca e ceva anormal? Adica la vasrta asta sa-mi mai fie frica de intuneric?

Răspuns Câştigător
| Carmen_2961 a răspuns:

Este ceva perfect normal.Si eu am 14 ani si nu mi-e rusine sa recunosc ca am momente in care mi-e frica.Seara,inainte de culcare, eu aprind televizorul si il programez sa se opreasca in 15 minute, timp in care eu adorm.ai putea incerca.Atfel vei avea o "companie" care sa iti faca lumina si sa iti si vorbeasca in acelasi timp. Daca consideri ca televizorul nu te ajuta sa adormi incearca sa iti iei o lampa de veghe care consuma putin.Asa vei vedea totul in camera si vei sti ca nu ai de ce sa te temi.Si nu uita.Atunci cand ti-e frica incearca sa gasesti cauza acestei frici si infrunt-o.Vei vedea ca nu este nimic neobisnuit de care sa te temi.

20 răspunsuri:
| tania77 a răspuns:

Draga mea eu am 33 de ani si recunosc ca imi este frica de intuneric, nu adorm daca nu am in camera o sursa de lumina oricat de mica ar fi ea, deci nu este ceva anormal fiecarui om i' este frica de ceva:intuneric, insecte, animale etc.

| BlueEyes a răspuns:

Haha, eu am 20 de ani si inca mi-e frica de intuneric big grin
Eu dorm cu televizorul aprins, asa e mereu putina lumina in camera.Si poti lasa si usa putin deschisa noaptea, asta daca stai in casa cu parintii sau rudele, asa te simti mai ...in siguranta.Bine,eu iti spun din propria experienta, mie mi se pare ceva normal sa iti fie frica de intuneric.happy

| lays a răspuns:

Eu am 22 si tot mi-e fricalaughing))

| RloveR a răspuns:

Anormal?straight face De ce sa fie ceva anormal? eu am 15 ani si sincer si mie mi`e frica d intunericbig grin.Stai linistita, orice om se teme de cate cevawinking

| Miha a răspuns:

E foarte normal toata lumea are o anumita frica de care nu poate scapa:pEu am 13 ani si la fel ca tine mie cam frica de intuneric(am mereu impresia ca cineva se ascunde si asteapta sa ma sperie)Dar cu timpul ele vor disparea, deci pana vine fratele tau stai cu televizoru deschis(pune-l sa se stinga in 15 min:p) sau cu alte obiectewinking

| ησ мυѕι¢✪ησ ℓιƒє a răspuns:

Nu e deloc anormal.Fiecare are temeri...Cunosc fete mai mari ca tine care se tem de intuneric

| mary_5801 a răspuns:

Eu am aproape 27 de ani si tot imi este teama de intuneric.sunt claustrofoba si nu pot face nimic.si eu tin televizorul aprins ca si voi.

| O.o V@13n7!n@ o.O a răspuns:

Pai eu nu pot sa dorm daca nu e tv aprins si nu aud zgomot si am 17 ani... asa ca stai linistita si dormi cu pc aprins sau lampa, tv pana ce se intoarce fratiorulwinking

| VisezInNonCulori a răspuns:

Buna, este perfect normal, fiecare are temerile lui, eu am 13 ani jumate, si am momente in care imi este frica de intuneric. Cand sunt in camera mea nu imi este frica, dar de ex: cand ma duc sa beau apa, trebuie sa trec un hol, pana in bucatarie, care este foarte intunecos si infricosator, dar pana la urma spun:
- pot sa o fac, cred in mine, nu are ce sa se intample. si ma calmez, si acum chiar nu mai imi este frica de intuneric.

| DarkBlood32 a răspuns:

Si eu am tot 12 ani. Si imi este foarte frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i fundita la Ciukalata. Fa cum a zis ea.Incearca sa stai cit mai mult in intunerec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 10 ani si nu pot sa dorm noaptea ca ma cearta mama daca dorm cu eu si nu stiu ce sa fac mie asa frica ca inainte dormeam cu ea si nu-i de ras si nu glumesc mie o frica de numa ce sa fac?
voua vie frica crying sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intebare...am 12 ani, sunt fata si nu mi-am inceput viata sexuala. mi-a curs sloboz. e de bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 7 ani si tot nu mi-e frica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebui sa iti fie frica

| TheAshen a răspuns:

Frate si eu am tot 12 ani si nici eu nu pot sa dorm fara sa tin televizorul aprins. E ceva normal frate

| Albertt a răspuns:

Fix asa fac si eu cu tv si adorm imediat daca nu iar si iar dar nu ca mi-e frica por si simplu asa face si mama mea nu poate sa adoarma fara sa auda ceva mie imi place sa adorm cu galagie sa vorbeasca cinevabig grin

| djozef a răspuns:

Lays daca ti-e frica de intuneric si sa zicem ca seara intri pe TPU si iti vezi poza tu ce zici?

| netematorul a răspuns:

Pai uite intai stai ceva timp in intuneric cam prima data 2 3 minute apoi 10 15 apoi 1 2 si asa nu mai tie frica incearca si ai sa vezi.

| Ciukalata a răspuns:

E ceva absolut normal...numai ca trebuie sa iti infrunti propiile temeri...