| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 si n-am fost NICIODATA intr-o discoteca.Nu stiu sa dansez pe manele, etc, nu stiu sa ma bucur sau distrez in acest mod.De fel sunt introvertita, insa cand imi vad prietenii ca danseaza parca simt ca mi se rupe zambetul, vad cum ei se simt bine si se distreaza insa eu nu am puterea sa ma ridic de pe scaun sa fac la fel.
Este o bariera mintala de ft mult timp.Treaba e ca sunt tare complexata de cum ma vad cei din jur.Cred ca asta se datoreaza faptului ca nu stiu cum sa dansez. Ceva videoclipuri? Desigur nu destrabalate care dau din c*r, un dans decent frumos, care sa placa.

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Conteaza sa fi diferit, nu ca restul. La nunta ar fi bine totusi daca ai sti sa dansezi, pentru ca acolo este nevoie, in cluburi nu este necesar asa ceva, dar la nunta da.

| brokxy a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu stii cum dansez la nunta? Pe scaun mancand tort rolling on the floor))))) nu e obligatoriu nici acolo sa dansezi daca nu e nunta ta desigur

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

Sincer nu am vazut pe cele doua "personaje principale" sa nu danseze la nunta, la toate nuntile am vazut pe cei 2 ca danseaza.

| brokxy a răspuns (pentru Celcestietot):

Stiu dar eu zic, daca mergi la nunta unei rude, prieten, tu nu esti obligat sa dansezi

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

Inteleg ce spui, dar eu ma refeream la mire si mireasa.

| OldSoul a răspuns:

Uite-mi sufletul pereche ❤

| dannyel86 a răspuns:

Incearca interactiunea sociala din grupuri mici. In timp, te vei acomoda cu multimea si nu vei mai avea complexe.

| Donsavas a răspuns:

Te simti asa fiindca cei din anturajul tau au gusturi diferite si tu vrei sa te adaptezi normalității lor. Esti unica si ai propriile trăiri si experiențe, nu trebuie sa faci ce face toată lumea. Moda este doar o obsesie a minții.
Treci peste. În timp nu va mai conta.

| laSoledad a răspuns:

E o naivitate sa crezi ca miscarile tinerilor din club este dans. Tocmai, in club oamenii se misca cum simt, fac miscari haotice dupa cum ii taie capul pe moment. Dansul inseamna ceva calculat, cu precizie, cu noblete si cu devotament. In club nu se numeste dans, ci "dănțuială".

Inca din istoria cluburilor, nu a fost nevoie ca oamenii sa stie sa danseze, tocmai, acolo se duc cei care nu stiu sa danseze in adevaratul sens al cuvantului si vor doar sa se distreze. Asa ca nu te mai sfii, nimeni nu stie sa danseze in club, ci doar se misca aleatoriu. Cu timpul s-au dezvoltat anumite miscari "specifice cluburilor", cred ca la felul ala de dans te refereai. Insa nu trebuie neaparat sa le adopti, in club oricum nu conteaza. Dupa cateva shot-uri, a doua zi oricum uita toata lumea. Chill!

| brokxy a răspuns:

Aceste sunt niste miscari simple si cred ca ti s-ar potrivi :
https://www.youtube.com/watch?v=3zuDd9PsoK4
Si eu sunt la fel. Nu pot dansa la fel ca altii. Sper ca te ajuta

| 2EXA a răspuns (pentru brokxy):

Am vazut-o si eu pe tipa asta. Multumesc

| qwertpro a răspuns:

Salut,din cate vad ai un fel de "fobie sociala" care nu iti permite sa interactionezi cu cei din jur.Cel mai probabil ai avut unele evenimente traumatizante in trecut in care te-ai facut de ras, si ti-au ramas unele emotii captive care inca te deranjeaza inconstient.Incearca sa iti amintesti care au fost acele intamplari, sau poate pur si simplu ai unele "defecte" la aspectul fizic care te deranjeaza.Problema este ca iti e frica de ceea ce vor crede despre tine cei din jurul tau, tii foarte mult la imaginea pe care si-o fac ceilalti despre tine si iti este frica sa nu te faci de ras.Prietenii tai nu atrag atentie prea mare la toate aceste detalii, pentru ei conteaza doar sa se distreze, si nu le pasa de ceea ce cred cei din jur.Incearca sa ai mai multa incredere in tine, nu mai conta pe parerea altora atat de mult si incearca sa iti creezi o imagine proprie mai buna, pentru ca o alta problema ar putea fi lipsa increderii in stine si imaginea de sine scazuta. Daca stai locului oricum nu te simti mai bine.Stai linistita, nimeni nu se uita atat de mult la tine pe cum crezi, si chiar de s-ar uita si de ar rade, nu trebuie sa te afecteze pentru ca oamenii mereu vor gasi pentru ce sa te critice, chiar si de ai fi dansatoate profesionista.Important e sa te ditrezi, parerea celor din jur e doar pentru ei, nu si pentru tine,

| 420h2o a răspuns:

Asa eram si eu, prima oara la 21 de ani am mers in club de revelion. Mutandu-ma in Bucuresti si iesind n-am putut sa renunt la complexe si sa dansez de parca nu ma vedea nimenihappy dar in timp crescand si dandu-mi seama de niste lucruri in legatura cu mine, am spart bariera asta si acum nu mai am nevoie nici macar de alcool pentru a ma destinde pe ringul de dans. E ok, e normal sa te simti jenata, mai ales ca nu ai fost obisnuita. In timp o sa vezi ca te vei mai relaxa si te vei distra dansandhappy