| dyanna007 a întrebat:

Am aproape 15 ani si sunt impreuna cu un baiat de 3 luni. el este cu 4 ani mai mare ca mine(are aproape 19) ne intelegem ffff bine, ne iubim fff mult dar ai mei nu stiu de el.desi era sa afle de cateva ori. el e de etnie rroma. mie nu`mi pasa ca el e tigan sau roman. e tot om. dar parintii mei sunt cam autoritari.inteleg ca imi vor doar binele. dar eu am mai avut acum ceva timp o relatie tot cu un baiat tigan si au aflat ai mei.si au spus cand ma mai prind ma dau afara din ksasad.si prietenul meu sta cu ai lui. dar are si un apartament in care nu loc. nimeni.ma gandesc sa ma mut cu el. el mi-a propus in caz ca ai mei afla d noi 2. nsuh ce sa fac.am nevoie de un sfat

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te poti muta cu el, fiindca esti minora si nu ai discernamant, iar daca parintii tai vor anunta politia de disparitia ta, prietenul tau va face inchisoare pentru corupere de minore, rapire si sechestrare. Cuvantul tau nu are nici o greutate in instanta, fiindca inca esti un copil si e evident ca nu poti aprecia corect ce e bina sa faci si ce nu.
Daca va iubiti cu adevarat, atunci puteti sa mai asteptati 3 ani inainte de a va muta impreuna. Perioada asta va va intari relatia, va va face mai puternici, asa ca nu trebuie sa te sperie.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai 15 ani, esti minora si nu esti nici macar nubila. daca dispari de-acasa vei fi cautata cu politia ca persoana disparuta si, iti dai seama, ca vei fi gasita la un moment dat. In momentul ala nu se mai poate face nimic, parintii tai nici nu pot sa-si retraga plangerea, prietenul tau va fi urmarit penal si condamnat.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Stai acasa. Si, cam sunt de accord cu parintii tai, pentru ca vorba aia: Nu se stie niciodata! www.notforsale.ro;)

| Orannginna a răspuns:

La 15 ani?! Ce aveti ma fetelor?! Eu zic sa-ti scoti ideea asta din cap, din moment ce el care are 19 ani ti'a propus asta e clar ca nu gandeste matur deloc si crede'ma nici macar nu are rost sa te gandesti la viitor langa un tip ca cel despre care tocmai ne'ai vb. Preferi sa-ti lasi parintii pentru el? raised eyebrows Eu m'as fi gandit de 100 de ori inainte.

| angella1972 a răspuns:

Nu inteleg de ce va grabiti. daca va iubiti, va iubiti si-asa, de ce aveti nevoie de complicatii suplimentare.etnia lui chiar nu-i importanta, decat daca te-ar obliga vreodata sa traiesti conform obiceiurilor lor, ceea ce tu n-ai putea niciodata.nu te grabi sa iei o decizie, mai ales ca-l cunosti doar de 3 luni. e drept ca pentru ei tu esti fata batrana la 14 ani, dar totusi... ce faci cu scoala, cu familia ta, cu visele tale...

| JoJo a răspuns:

Nu te muta cu el. o sa-ti para rauwinking
In primul rand pentru.parintii tai pentru ca o sa fie foarte ingrijorati si in al doilea rand o sa-ti castigi o "reputatie de milioane"... Tu fetita de 15 ani mutata cu un baiat de 19... tu ce crezi? ti se pare cv normal?

| Tweety-love-Minnie a răspuns:

Sincer... nu cred ca ar trebui sa faci asta... inteleg ca tu nu ai nimic cu rromii... nici eu nu am pentru ca asa cum spui tu e tot om... dar stii... la varsta lui se asteapta la mai multe din partea ta iar daca te vei muta trebuie sa realizezi ca iti vei pune multe belele pe cap... sigur vei renunta la scoala ceea ce te va afecta pe viitorstraight face, posibil sa vrea sa te si culci cu el... ma rogbig grin... parerea mea este ca daca el te iubeste nu-ti va cere sa te certi cu parintii tai pentru el. si ai grija ca parintii sa nu aiba dreptate sad... vezi daca el te merita si te iubeste cu adevarat si daca da sigur o sa te astepte... big grin

| barsan1986aditza a răspuns:

Nci nu stiu cu ce sa incep! In primul rand il cunosti de fff putin timp (indiferent de etnie). La varsta ta principala preocupare ar trebui sa fie scoala.Stii ce inseamna cu adevarat sa locuiesti cu cineva? Esti dispusa sa iti dedici toata viata lui? Ai putea fi in locul mamei tale? LA nici 15 ani sa calci, speli, mancare, curatenie caci se presupne ca el ar lucra sa va intretineti pentru ca tu esti prea mica sate angajezi.In plus gandeste ca o data ce stati impreuna veti avea si o viata sexuala! Esti pregatita fizic si moral, eu nu cred.SI daca apare un BEBE ce faci? Aceasta ar fi o varianta in care parinti ar accepta mutarea. Dar daca ei nu accepta si-l denunta, face usor 10 de inchisoare.In plus este clar ca nici el nu este foarte matur daca ti-a propus sa te muti cu el desi esti inca un copil.Crede-ma barbati la 19 ani nu sunt foarte maturi.(Nu sunt in potriva diferentelor de varsta.)Mai gandeste...gandeste...gandeste si iar gandeste. Vorbeste cu cineva mai mare ca varsta. O sora, verisoara sau cineva in care sa ai incredere deplina.Nu conteza cu cine dar sa aiba o oarecare experinta de viata.Chiar si o prietena dar sa aiba mai mult de 18 ani.

Ai grija de tine! pupicii

| marsy a răspuns:

Ce? Ai inebunit. nici 15 ani nu ai. si sa te muti cu el./
nu, draga. stai acasa. cumintika. si daca vrei sa continui relatia cu el. fa-o fara sa afle ai tai.
Si crezi ca parintii tai chiar te vor alunga?
. .doar te sperie.

| putzulica a răspuns:

Habar na-m ce sa zic...sad sry...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamneeee... Se pare ca avem o viitoare Monica Columbeanubig grin

| diana_4037 a răspuns:

Pff.
sincer eu nu stiu daca tine la tine
daca tinea q adevarat nu te sfatuia sa te muti q el
a te muta la el la varsta asta= razboi q parintii!
ceea ce e foarte rau
eu zic sa alegi familia si sa il lasi pe el;-J
el e mare. a terminat scoala [probabil] sau ma rog e in ultimul an.
tu esti mai mica
ai tot viitorul si toti baietii in fata!

| dyanna007 explică:

Multumesc frumos pentru sfaturi! am sa tzin cont d ele. dar am uitat sa precizez BRIGAELA ca ai mei n`au de unde sa afle cine este prietenul meu. oriqm nu aveam intentia sa ma mut. dar am avut nevoie si d alte pareri big grin si despre cum ar trebui sa procedez intr-o situatie ca aceasta.

| Cristi_9493 a răspuns:

Bun sa o luam cu inceputul am 19 ani si nu pot sa spun daca sunt matur sau nu dar si eu la un moment dat am vrut sa ma mut cu prietena mea si sa am o familie, dar nu poti sa te muti cu cineva pe care abia il cunosti sincer o persoana nu poti sa o cunosti nici macar dupa 10 ani nu am nimic cu nici o rasa de oameni asa ca gandeste-te bine la ce faci plus ca bietii (nu toti) la un moment dat se plictisesc de o relatie si cauta altceva asa ca nu te grabi ai rabdare