| NowForYou000 a întrebat:

Am bărfit acum cateva zile pe cineva la două prietene și de atunci mă simt foarte nasol pe dinăuntru. Am făcut-o într-un moment de furie, pentru că acea persoană ma supărat puțin, ceea ce e normal... Persoana chiar e de treabă, acum regret enorm ce am zis despre el, n-am sa mai fac asta. După cum vă spuneam, mă simt nasol pe dinăuntru de atunci și vreau să scap de starea asta, cum fac să mă mai calmez? Vi s-a intamplat si vouă asta vreodata? Repet, nu am sa mai barfesc.

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Data viitoare cand te mai superi pe cineva incearca sa fii mai putin implusiv/a. Conteaza si ce ai spus despre persoana respectiva. Daca doar te-ai plans de comportamentul ei, ai facut-o "enervanta" etc. nu e chiar atat de grav. Daca, in schimb, ai inceput sa "dai din casa", sa denigrezi persoana respectiva si sa inventezi lucruri menite sa ii strice reputatia, atunci ar trebui sa iti analizezi bine comportamentul si sa te gandesti daca ti-ar placea ca cineva sa imprastie astfel de vorbe si despre tine. Singura solutie ar fi ca de acum sa nu mai faci lucrul asta si sa iti ceri scuze persoanei respective. Daca te supara cineva si simti ca pe moment esti prea nervos ca sa purtati o discutie, ia o pauza de cateva ore sau zile si apoi revin-o. Comunicati, ca sa nu se ajunga la barfe si alte porcarii de gradinita. Nu ma intelege gresit, oamenii mai barfesc, dar una este sa te plangi de atitudinea cuiva, sa mai faci o glumita, alta este sa imprastii vorbe menite sa ii faca rau unei persoane. Acum, tu stii cel mai bine ce ai spus si ce nu.

| NowForYou000 explică (pentru Zorn):

Da, de comportamentul lui m-am plâns, am judecat unele chestii și i-am adresat cuvinte jignitoare. Acum regret enorm ce-am facut, mi-am invatat lectia. Cum fac acum să mă liniștesc? Parcă mă doare sufletul...

| Zorn a răspuns (pentru NowForYou000):

Ii marturisesti ce ai facut, ca e mai bine sa auda de la tine decat de la altii. Ii spui ca iti pare rau ca ai reactionat asa si ii explici ca o sa incerci sa te schimbi. Ii propui ca de acum, sa incercati sa comunicati atunci cand intervine o problema.

| NowForYou000 explică (pentru Zorn):

Eu mă gândeam că ar fi mai ok sa nu-i mai spun. Sau spune-mi tu cum e cel mai bine.

| Zorn a răspuns (pentru NowForYou000):

Eu nu pot sa te asigur ca ce iti zic eu e 100% bine, pentru ca nu te cunosc nici pe tine, personal, nici pe prietena ta, ca sa imi dau seama ce fel de persoana este si cum va reactiona. Pot doar sa iti spun ca atat eu, cat si majoritatea persoanelor pe care le cunosc am prefera ca, daca un prieten de al nostru a facut o fapta nu tocmai ok, sa auzim asta de la EL, nu de la alte persoane, pentru ca atunci, pe langa fapta in sine, se mai pune si minciuna si faptul ca a ascuns-o si ca nu isi asuma ceea ce a facut. Pune-te in celalalt loc si gandeste-te ca te-a barfit. In ambele situatii, reactia nu va fi tocmai ok, dar banuiesc ca ai prefera sa iti recunoasca ea si sa iti ceara scuze decat sa auzi de la alte persoane ceea ce a facut si apoi sa va certati din nou, ceea ce va va indeparta si va va face sa va pierdeti increderea una in cealalta. Si, gandeste-te ca acum te impaci cu ea fara sa ii spui ce ai facut. Toate bune si frumoase. Iar peste doua luni, prietena ta aude din intamplare ce ai spus de ea cand erai suparata. Pai, atunci, va izbucni o noua cearta.

7 răspunsuri:
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Ii ceva normal sa te simti naspa, asigurate ca nu se mai repeta. Nu-i frumos sa barfesti.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Spovedeste-te, impaca-te intai cu Dumnezeu ca sa poti fi impacat cu tine

Răspuns utilizator avertizat