| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut un băiat vara aceasta fiind din același oraș ca și mine. Ne-am văzut, ne-am plăcut și ne-am luat laughing. Problema e ca ai mei îmi interzic sa am orice legătura cu el. La început nu aveau nimic cu el pana sa afle ca de fapt e țigan. Faza e ca el nu tine legătura cu părinții lui fiind crescut la casa de copii. Are un comportament foarte frumos de mine, nimic stereotipic. Vreun sfat? Țin sa menționez ca el are 21 ani și eu 19

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când v-ați luat, v-ați și cunoscut? Vă mai puteți lua fără să afle părinții? Dacă da, sfatul este să vă mai luați.

| Mosotti a răspuns:

Si ce treaba ai tu cu ei? Esti majora, ai dreptul de decizie, si daca e tigan, ce? Ce treaba eu ei? Sa fie sanatosi, tu tine-te tare si lupta pentru relatia ta, nu ceda. Si aia e, cat merge merge, cat nu mai merge tot aia este, la o adica zic. Bine, oricat le-ai explica ca nu fac bine ce fac, ei tot asa o sa gandeasca, deci nu are sens sa le zici (cum poate ar zice altii ca e bine sa discuti cu ei, nu e bine ca e nonsens), dar tu mergi inainte, fenteaza-i, vede-te cumva cu el, fi desteapta.

| anonimg a răspuns:

Ceea ce contează este caracterul și nu etnia. Dar de asemenea contează și motivul pentru care voi v-ați "luat". Dacă motivul nu este căsătoria, atunci relația voastră nu va rezista, și vă veți despărți. Iar dacă el are un caracter violent, atunci despărțirea va fi atât de mare precum a fost și unirea voastră.
O relație fără scopul căsătoriei nu este nimic altceva decât pierdere: de timp, de sentimente, poate și de bani. O relație doar de dragul de a fi cu cineva nu-și merită investiția. Pentru că o relație trebuie să ai aibă un scop anume; și singurul scop adevărat nu este altceva decât căsătoria. Orice altceva nu reprezintă decât niște nori fără apă, sau pomi tomnatici fără rod.
Vă recomand amandorura -si i-o poți face cadou fara vreo ocazie anume- cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Drsss a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca tu prima fata pe care o iei cu aia te însori...E clar

| anonimg a răspuns (pentru Drsss):

Ar trebui să fie altfel?
În orice relație noi investim. Dacă relația se pierde, atunci se pierde și investiția. Și noi suntem aceia care vom suferi. Iar dacă nu suferim înseamnă că nu am investit nimic în relație și am fost egoiști.
Iar dacă investim și apoi tratam relația cu ușurătate, atunci cine va mai avea încredere în noi ca să ne de-a inima?
La ce ne facem relații dacă nu vrem să ne căsătorim? Care este scopul unei astfel de relații: să nu mai fim singuri, sau ca să avem cu cine ne culca? Asta înseamnă egoism.
Noi trebuie deci să avem niște principii. Capacitatea inimii de a mai iubi se pierde cu fiecare relație pe care o pierdem. La final vom dori să mai iubim dar nu vom mai putea.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât el e un băiat educat și te respectă ce contează că e țigan?

| Bizon95 a răspuns:

Fugiti in lume!
la 19 ani parintii nu pot face absolut nimic
insa cred ca e indeajuns sa iti ameninti parintii cu asta: ca vor ramane fara fiica de tot daca nu se dau pe brazda!

| Panamax a răspuns:

Conteaza si marimea pana la urma.

| Raizing a răspuns:

Mai degraba -nu le-au surâs idea -părinților- ca-i sărac -si n-au vazut viitor -in relația voastră! O-r sa înceapă -sa- tot apara greutățile -ai sa vezi-sfatul singură!