| ValentinBogdan a întrebat:

am o întrebare. Dacă dau la Academia de poliţie, tatăl meu mai este obligat să-mi plătească pensia alimentară dat fiind faptul că facultatea este plătită de stat? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pensia alimentara se plateste, in cazul continuarii studiilor, pana la varsta de 25 de ani.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligat sa-ti plateasca pensia alimentara pe toata durata studiilor dar fara a depasi varsta de 26 de ani.

| WalterWhite a răspuns:

Si eu ma aflu in aceeasi situatie si DA trebuie sa iti plateasca studiile pana la 26 de ani.