Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor / sfaturi.
Tatăl meu bea cam des, nu pot sa îl fac bețiv, fiindcă nu merge la,, crâşmă ". Noi trăim la sat, si ca orice om care sta la sat, majoritatea isi fac băutura lor. Tata este un om de treabă când nu bea. Dar când bea eu si mama nu stim efectiv ce sa facem ca sa fie bine, dacă tacem din gura nu e bine, dacă vorbim nu e bine, dar majoritatea certurilor sunt intre el si mama. De o perioadă de timp ( cam 2 luni ) bea constant, mai mult sau mai puțin dar bea. E postas si,, cică " îl enervează lumea la muncă ( nu stiu dacă asta e motivul pentru care bea, sau pur si simplu ii place ). Am plecat odată de acasă de frica lui, dar m-am întors, o zi, doua a fost bine, apoi a început din nou. Nu e vorba ca ma mai ceartă, dar ma afectează extrem de tare când se cearta cu mama, ajunge chiar si la lovituri, numai eu stiu cat tremur uneori sau cat plâng când văd neliniștea din casă. Singura zi când nu pune gura pe băutură e duminica, atat. Am 14 ani si sunt clasa a 8-a, mai am un an si plec la liceu, eu pot sa zic ca,, scap " dar nu pot învăța, nu pot dormi liniștit când mă gândesc că mama sta cu el acasă. Asta m-a deranjează cel si cel mai mult. Am nevoie de sfaturi, ce ar trebui sa fac sa înțeleagă cat rău ne face, mai ales mie ( emoțional ).
Dacă ai citit pana aici, as aprecia dacă ai lăsa si un sfat.
Mersi anticipat.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă duminica nu bea pentru că merge la biserică, vorbește cu preotul. Dacă nu bea doar „de lene"... nu prea ai ce-i face.
Alcoolicii niciodată nu recunosc faptul că ei AU o problemă.

| Freya1 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta ca fara sa stie tatal tau sa iti ia chirie in oras cand mergi la liceu si sa mearga si ea cu tine, isi va gasi de munca ceva, tu vei putea merge la scoala si poate asa se potoleste si tatal tau.
Dar sa stii o chestie, alcoolul este o dependenta si nu se scapa usor de ea, iar cu timpul isi va pierde mintile din ce in ce mai mult si va va fi din ce in ce mai greu asa ca nu puteti decat sa plecati.Tu inca esti minor ai alocatie si o sa iei o pensie alimentara de la el ca e angajat, iar mama ta banuiesc ca inca are forta de munca sa se poata angaja undeva.La o adica iti iei si tu un job part time si daca e mai greu, dar cred ca e mai bine asa decat sa stai in teroare.

| SilentRain a răspuns:

Daca el nu dorește sa de lase de băut nu ai ce face, eventual il puteti parasi in timp o să devina si violent
Tu si mama ta discutați serios cu el cad e treaz

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai ce face, decat cand mergi la liceu eventual sa te muti in internat (pe timp de scoala)
Asta e viata, nu e dreapta eu am trecut prin probleme de familie similare dar mai multe si mai grele (gen povestea ta era 25% din copilaria mea, +75% alte probleme)
Eventual sa anunti vreo ruda apropiata (desi ma gandesc ca si eu stiu), cu autoritatiile nu e bine sa te implici ca numa agraveaaza situatia. Stiind ca e postas il poate da afara daca se afla ca e betivan)
Ce poti face e sa te inchizi in camera ta (daca ai) si bagati castiile, incearca sa devii INDIFERENT

| TheMadKing a răspuns:

Poti vorbi cu politistul din acel sat sau sa ai tu o discutie cu el mai serioasa si la mine a fost asa eram doar eu cu mama si cand nu bea era om de treaba insa cand venea beat incepea sa face galagie ne numea cu cuvinte urate pe mama a si lovit-o asta pana cand a venit fratele lui mama din armata si l a batut de ia rupt cateva coaste big grin. Si mama a divortat de el atunci aveam 13 ani sunt de 3 ani fara tata si singer e mai bine. Te sfatui sa mergi la seful de post din acea zona multa bafta happy

| Muraru_Vladut_Stefan_1996 a răspuns:

Nu prea ai ce sa ii faci, si tata-l meu bea vin facut de el caci zice ca ii bun, si eu mai beau, chiar e bun iti da putere sa treci mai departe
1)odata invatat cu bautura greu mai ai ce sa faci incerci sa te descurci
2)Suni la politie
3)scapi de bautura din casa si vorbesti cu vanzatorii de la magazin sa nu ii mai dea bautura
4)Fugi impreuna cu mama ta si punct

| OpelG a răspuns:

De viciu nu cred ca va reusi sa scape iar gândul pe care-l porți pentru mama ta o sa te obosească constant dar sa stii ca si mama ta are drepturi si poate scapa de tatăl tău dacă își dorește cu adevărat. Tu esti copil inca si spre deosebire de mama ta ai o multitudine de frustrări si sentimente care te doboară. Încearcă să accepți si sa evadezi ca apoi să iti faci propriul tau destin in viata pentru ca mama ta probabil si-a facut o obișnuință sa il vada pe tatăl tău beat. Problema asta este întâlnită des la zonele de rural si ii afecteaza pe multi copii dar tu trebuie sa înțelegi ca ai si tu o viata pe care o vei controla dupa bunul plac iar mama ta poate si singura sa o dea la capăt cu "barbatul" pentru ca ea l-a ales de bun sau rau cum este el. Nu incerca sa iti fie asta problema principala pentru ca nu vei reusi. Doar cu timpul ii vei da peste nas tatălui tău dar asta depinde dacă tu vrei sa fii cu bun simt si sa ii explici frumos ca nu a facut bine si ca te-a afectat in copilărie, nu sa il înjuri sau sa il certi pentru ca nu vei face ceva mai bun sau mai diferit decât ce a făcut el.