| hmmmeu a întrebat:

Familia mea e plina de ipocriti.Problema mea e in felul urmator:mama mea are probleme serioase cu bautura, iar tatal meu a devenit recent dependent de un joc mmo(nu spun numele, fac reclama). Cei doi se cearta mai mereu din aceste cauze, nu din cauza banilor.Si cand o fac, e circ total.Adica, plin de injuraturi, tipete, batai chiar.Asta se intampla destul de frecvent, cel putin odata pe saptamana.Cand mama e, uhm beata, parca e altcineva.Nu se clatina, sau e ametita, in schimb e intr-o stare, de om foarte foarte enervant.Si il enerveaza pe, tata, care acum, mai tot timpul e cu ochii in pc. Certurile lor au loc de cand eram eu mic, pe vremea aceea plangeam, si imi era teama de ce se va intampla urmatoarea zi.Acum am 16 si, cu timpul, m-am detasat de chestia asta, insemnand ca nu ma mai intereseaza daca mama iese cu un ochi vanat dintr-o cearta. Dar acum, amandoi, isi varsa nervii pe mine, intr-un fel.
Se intampla ca de multe ori, sa fiu supranumit "cretinul pamantului, tont, etc." de mama cand e beata, iar daca fac o boacana e pffff vai de capul meu. Daca il intreb pe tatal meu cat e ceasul, cand se joaca la pc, tipa la mine, zicand ca nu am telefon, sau tv, de trebuie sa il intreb pe el cat e ceasul. I-am explicat ca nu am facut asta ca sa ii cer sa plece de la pc, dar tot a strigat, spunandu-mi sa invat sa ma aplec (spre ceasul monitorului) si sa citesc. Efectiv sunt certat pentru nimic, sau ceva foarte nesemnificativ. Iar a doua zi, ei se poarta normal, ca si cum nu s-ar fi intamplat, dar iar o iau de la capat.Am vorbit direct cu amandoi pe tema asta, dar au tot evitat subiectul. Locuim la bloc, si simt ca innebunesc cu ei pe capul meu.Si asa sunt destul de stresat, dar in timpul scolii e dezastru cu mine.Cu greu am reusit sa scot o medie de 9, 59 in clasa a 9-a.
. Bunicile mele(din partea parintilor), unchii si matusile stiu despre situatie, dar nu fac nimic, ba chiar ii ajuta.Inca nu imi vine sa cred ca parintii m-au obligat sa ii ajut sa faca vin la casa tatei, unde locuiesc fratii si mama lui, cand stiau ce se intampla cand mama pune gura pe paharul de vin. Evident, s-a lasat cu circ in cea noapte, si a doua zi, parca nu s-ar fi intamplat nimic.Deja simt cum incep sa ma afecteze din nou certurile lor, si nu numai pe mine, ci si pe sora mea de 10, care e ff traumatizata si nu a invatat bine la scoala.Sunt constient ca nu e vina mea, ca ei se cearta, dar ma streseaza la culme.Sunt cu nervii la pamant mai tot timpul, norocul meu ca nu am sarit de la un geam la etajul 5.As putea sa ma duc la tatal meu bio, sa stau cu el o vreme pana se calmeaza lucrurile, dar stiu ca iar va fi un circ, si ca parintii nu ma vor lasa, mai ales mama, deoarece mi-a repetat de multe ori ca, deocamdata sunt in custodia ei, nu a tatei.
Scuze, ca povestea vietii mele e lunga.Am mare nevoie de niste sfaturi, sau vorbe de duh. Ce as putea sa fac?

17 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Parerea mea, stabileste cu ei o mica "sedinta" de familie, intreaba-i daca esti suficient de important pentru ei incat sa-ti acorde 20 de minute intr-o DIMINEATA, si sa aveti o discutie calma, civilizata in care sa vorbiti pe rand. Ar trebui sa le spui ce ne-ai spus si noua, cum te simti tu si daca si-au pus problema ca tabieturile lor iti afecteaza viata, dar si pe a lor pentru ca mama ta si-a gasit refugiul in alcool si tatal in wow. Tu unde ar trebui sa il cauti? in heroina?! Spune-le ca nu mai sunt copii si trebuie sa-si asume raspunderea, chiar daca le e greu si sa fiti o familie normala, asa cum meriti tu sa ai. Cumva trebuie sa se trezeasca, si din pacate oamenii fac asta cand se intampla ceva mai grav decat propria slabiciune. Intreab-o pe mama ta daca atunci cand te-a dorit ca si copil si-a propus sa iti faca viata grea din cauza dependentei de alcool. Dar discuta toate astea intr-un mediu calm, dimineata cand poate si-au baut cafeaua dar nu si-au intrat in ritmul de zi cu zi. Roaga-i sa se gandeasca mai bine la cum traiti toti impreuna si poate gasiti solutii. Alcoolul nu o va salva de la problemele ei. Si tatal tau trebuie cumva convins ca e o prostie sa-si traiasca singura viata, care si-asa e prea scurta, in fata unui calculator. Si tot atunci spune-le ca ti-ai dori sa mergi cu tatal tau daca lor nu le pasa suficient. Si felicitari pentru medie, sunt convins ca esti un copil bun si vei trece cu bine si peste problemele astea. Fii puternic! Tu esti cel care decide cum vei fi.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu uita ca ai 16 ani si daca doresti sa mergi la tatal biologic o poti face. Ai dreptul sa alegi. nu te tine nimeni. mai ales ca ai motive bine intemeiete si sora ta la fel pentru ca de la 10 ani si ea are dreptul sa aleaga. Asta pina nu intra pritectia copilului sa va ia in plasament.fii tare si nu ti abandona scoala. Mie mila de voi [sunt mama] si nu pot crede ca poate face asa ceva o mama adevarata. Drum bun in viata desi mai ai mult pina te vei putea descurca singur. poate cu ajutorul tatalui biologic. Sper sa ne tii la curent cu ceea ce se intimpla cu tine si sora ta

| Gizăz a răspuns:

Mai înduri doi ani, dacă ai medii aşa mari te duci la facultate închiriezi un apartament şi gata. Nu mai dai pe-acasă în viaa ta şi poate într-o zi vor realiza cât de imbecili sunt.

| IooMar a răspuns:

Imi pare rau prin ce treci, esti inca un copil inocent, dar vad ca esti constient de viata si esti cu piciorele pe pamant in schimb ar trebui sa consulti un phiolog si sa ii povestesti absolut totul. O sa vezi ca o sa fie bine si totul sa va rezolva, am vazut ca esti un elev bun, cu toate ca in familia ta este un mare dezastru. O sa fie bine ai incredere in tine, in ce poti sa faci tu ce tote ca nu prea poti face multe deoarece esti inca mic. Sper sa fie bine.

| mistikk a răspuns:

Nu ii lua in seama poti sa iti vezi frumos de treaba ta fa-ti o prietena cu care sa stai sa pierzi timpul evita sa le vorbesti cand sunt asa chiar daca se bat lasa-i sa se bata nu mai pune la suflet du-te la tatal tau biologic chiar daca sti ca se lasa cu circ daca ei au dreptul de a te jigni si tu ai dreptul de a face ce vrei spune-le verde in fata ca te-ai saturat si tu ia-o s pe sora ta cu tine pentru ca va fi afectata daca nu ai grija de ea vorbeste-i spune-i ca sunt niste neintelegeri nu o lasa singura dar gandeste-te cum mama ta are dreptul sa bea si sa faca scandal si tatal tau sa se joace la pc atunci si tu ai dreptul la opinie si la alegere asa ca spune-le cat mai clar ca te vei duce la tatal tau bio sau ca vei pleca intr-o buna zi de acasa si sa nu fie surprinsi de ce...

| psihox a răspuns:

Ai avea curaj sa chemi salvarea sau sa povestesti cu un doctor?

| Zazu a răspuns:

Sa cred ca tatal tau nu are servici, de aceea are atata timp pentru calculator.Mama ta este intr-o situatie disperata si s-a luat de baut ca sa uite de certuri, tu si sora ta sunteti cei care suferiti din cauza unor bolnavi mintali, care nu au grija de copiii lor, dar in schimb stiu sa aiba grija de "grijile" lor, calculator si bautura. Sfaturi nu prea sunt, e greu sa fii in pielea cuiva ca tine si sa-l ajuti cu ce?! Doar cu vorbe, ca sa iti alini supararea si tristetea pe care o traiesti cu o familie care nu isi merita copiii.Imi pare rau, dar parintii tai nu merita sa-i iubiti si sa-i sprijiniti, vor regreta mai tarziu, daca isi vor da seama vreodata cat au gresit fata de voi, dar nu cred ca or sa se trezeasca la realitate.Fiti tari, incercati sa luati note bune si sa aveti un viitor mai usor, pe care sa-l faci cu mainile proprii.Singurul ajutor sunteti voi doi, va aveti unul pe celalalt, tu si sora ta.SDa va iubiti si sa va ajutati, si cand o sa fiti adulti sa nu repetati aceleasi greseli ca si parintii vostri.

| Malvina24 a răspuns:

Costy sper ca realizez ca ceea ce ne-ai povestit e serios si crede-ma tin sa te felicit pentru ca esti un baiat puternic si responsabil! multe nu prea sunt de zis important e sa ai grija si de surioara ta, sa o ajuti daca poti sa vorbesti tu cu ea! Nu e vina voastra pentru ce fac parintii! si ai mei se cearta, mami nu consuma alcool dar vorbeste foarte urat cu noi si inainte si eu plangeam poate si acum mai plang cand o vad ca imi vorbeste asa pentru ca nu o inteleg, dar nu o judec e mami meu si poate ca asa e ea! Nu vreau sa te jgnesc dar poate ca mamica ta e alcoolica si aici e o situatie in care ea nu mai poate face ceva singura are nevoie de ajutor, vorbeste cu tatal tau biologic despre asta, poate va vorbi el cu mama ta(daca inca se inteleg bine) bunicii tai si rudele trebuie sa inteleaga problema mamei tale, de ce o inrautatesc! Tu esti singurul care poate rezolva problema familiei! stiu ca e greu dar impune-te, sfindeaza-i si tu putin, fara sa stie cineva viruseaza pc-ul unde se joaca tatal tau, lasa-l cateva zile fara acel joc! E imposibil sa se schimbe ceva asteptand cu bratele incrucisate! Ai un tata imatur! Nu se gandeste la altceva decat la un joc cand in familie sunt probleme! Pe primul loc vorbeste cu surioara ta si ai grija de tine, mancati bine stati la caldura si gandeste pozitiv! doar daca vei fi optimist vei face ceva! Pesimismul nu ajuta! As vrea sa te pot ajuta dar nu stiu cum si la mine e la fel dar surioara mea mai mica e acum la bunici eu am 18 ani am reusit sa ma stapanesc sa-i suport ca nu ma mai enervez si ai mei se ceratau de cand eram eu mica, si se bateau se injurau(vorbe obscene, etc) In ziua de azi sunt din ce in ce mai multe cupluri implicate in astfel de scandaluri dintre care numai copiii au de suferit! Tine minte un lucru:cand vei fi mare si ai sa ai si tu copiii tai sa nu faci asa cu ei! sa te gandesti la ceea ce ai simtit tu! Poate nu o sa-ti mai amintesti de mine(de mesajul meu) dar ar fi bine sa o faci! Cu prietenie, Malvina!

| MusicisMusic a răspuns:

Bietul de tine...Inainte sa plec in State imi amintesc ca aveam niste vecini care aveau un copil foarte bun prieten cu mine.Era o situatie asemanatoare insa putin schimbata; mama era dependenta de "iesirile cu prietenele" si tutun iar tatal era un alcoolic care nu mai era om.Baiatul avea 7 ani pe atunci si abia intrase la scoala.In loc sa primeasca sprijin din partea familiei, el primea doar pumni.Acum cand ne-am intors in vacanta in Romania am aflat ca pe acel vecin, matusa lui a obtinut custodia si acum el se afla in Italy si duce o viata foarte buna iar parintii lui au divortat, tatal lui ajungand la inchisoare iar de mama lui s-a ales praful.Ai putea sa iti iei un job de vara si sa iti strangi niste bani.Incearca sa ii pastrezi undeva ferit de parintii tai si sa incerci sa nu ii cheltui. Poate cand vei implini 18 ani sa ii folosesti(poate sa devi independent de parintii tai si sa iti salvezi surioara). Imi pare rau ca nu aveti nici sprijinul celorlalte dusecrying. Totusi incearca sa ii respecti pentru ca sunt parintii tai. Succes...

| MusicisMusic a răspuns:

FELICITARI! pentru media pe care ai scos-o...

| Aura a răspuns:

Sincer imi pare rau ca treci printr-o asemenea situatiesad Din pacate tu nu prea poti face multe, pentru ca atunci iti vor spune,, esti doar un copil nu e treaba ta, vezi-ti de jucariile tale si de scoala". Dar, incearca sa gasesti pe cineva de incredere ( un adult ) care sa te ajute, sa vorbeasca cu ei si sa le explice ca nu este bine. Nu ii judec, poate ca au trecut prin prea multe in viata si de aia au ajuns in starea asta. Incearca sa-i convingi tu (desi e cam greu) sau un adult dupa cum am mai zis sa mearga la un psiholog, le-ar fi de foarte mare ajutor. Si pana se rezolva problema, tu si surioara ta ar trebui sa mergeti la tatal vostru biologic, astfel veti fi mai feriti de toate astea, si va veti putea vedea de scoala si de copilaria voastra mai usor. E prea frumoasa perioada asta ca sa fie stricata.Incearca sa le mai explici inca odata parintilor tai, cu calm, cand amandoi vor fi intr-o stare buna, dar arata-le si ce efect si consecinte au faptele lor, asupra voastra (a copiilor) si asupra celor din jur. Imi pare sincer rau, si sper sa-ti fi fost de ajutor. Bafta!

| Mariaa a răspuns:

Nu prea cred ca stiu cum e. Desi mi s-a intamplat si mie ca parintii mei sa se certe... dar nu ca a baut mama sau ca tata se joaca pe calculator.nu vreau sa-ti dau un sfat gresit dar as zice cel mai bine sa pleci de acasa, sa te duci la tatal tau, sa ii ceri sa nu ii spuna mamei tale unde esti.
dar apoi, probabil va iesi si mai rau.adica daca ti-e mai bine cu tatal tau roaga. l sa se duca la tribunal sa schimbe acea custodie.
ti-am spus ce as face in locul tau... din cele auzite de pe la prieteni.
succes
si ai grija de tine
multi pupici :*:*

| RossSaid a răspuns:

Ignorai... pune-ti castile in urechi si asculta muzica ...nu conteaza ce faci. nu o sa se schimbe happy

| Pinky_4803 a răspuns:

Sincer imi pare foarte rau pentru tine! Sincer! La mine e tata asa, cand nu bea are niste nervi in el ingrozitori, crajneste din dinti, urla, e foarte necontrolat. Vorbeste ingrzitor cu mine, se comporta la fel. Asa ca te inteleg bucatica cu bucatica cum te simti sad. Ai putea sa aduci un psiholog care sa ii faca sa inteleaga. tata era foarte calm in prezena psihologului si chiar jumatate de zi a fost de teaba happy imi pare rau pentru tine. Si eu simt nevoia sa fug de acasa sadcand il aud...Insa mama ma consoleaza si e foarte draguta cu mine...cand nu e plecata in strainatate. Chiar ar fi bine sa-ti gasesti o prietena cu care sa-ti umplii timpul, prieteni, un hobby sau ceva de genu. happy

Bafta happy si mult noroc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru tinesad te-as sfatui sa vorbesti cu ei dar nu cred ca ai prea mari sanse...incearca totusi sa ii spui mamei tale ca ai nevoie de ea si daca mai bea nu ai de ales va trebui sa te duci la tatal tau cu surioara ta, ea chiar e mica si pacat de ea sad.
incearca sa fii tare. sper sa scapi de necazuri, multa bafta

| andreiano a răspuns:

Situaţiile extreme necesită soluţii extreme.
1. Nu poţi pleca de capul tău la tatăl biologic, pentru că i-ai putea creea lui probleme. Mama ta l-ar putea reclama pentru faptul că deşi în hotărârea instanţei aţi fost încredinţaţi ei, el v-a luat.
2. Aducerea unui psiholog din propria iniţiativă nu ştiu dacă este o soluţie imediată, pentru că sunt puţini psihologi care fac voluntariat şi categoric o să vă ceară bani, pe care nu ştiu dacă îi aveţi.
3. Să aştepţi pasiv până la 18 ani sperând că după acea vârstă o să ai o situaţie materială care să îţi permită să te întreţii singur şi pe surioara ta; să fim serioşi, câţi tineri din România reuşesc să se autoîntreţină de la 18 ani? Să meargă la şcoală, să muncească şi să aibă grijă de un copil în acelaşi timp?
Dacă părinţii refuză să discute cu tine şi nu înţeleg de bine, uite ce îţi propun: în fiecare judeţ, în subordinea Consiliului Judeţean funcţionează Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului. Dacă nu locuieşi într-un municipiu reşedinţă de judeţ sau în Bucureşti, în primăria de care aparţii trebuie să existe compartiment de asistenţă socială şi autoritate tutelară.
Încearcă să-ţi ameninţi un pic părinţii cu DGASPC, iar dacă nu reacţionează pozitiv, te sfătuiesc chiar să iei legătura cu lucrătorii de acolo. Sunt sigur că o să găseşti la ei sprijin în vederea încredinţării tutelei către tatăl natural şi ar putea acorda şi consiliere psihologică pentru părinţi, fără nici o cheltuială din partea ta.
Îţi doresc tărie de caracter şi eventual să ne ţii la curent cu demersurile tale.

| AlexandraNyco11 a răspuns:

Imi pare rau de viata ta! Sincera sa fiu am mai avut de astea in casa, dar mama nu a baut si tata nu era depedent de un joc! In fine! Te ajut! Tu trebuie sa inveti mai bine si sa ai grija de sora ta un timp! Sa ai grija sa invete bine! Si intr-o zi sa o duci la o ruda, evident nu cand parintii tai se cearta! Si incepi sa ii povestesti NU MAI SI NU MAI MAMEI tale cat de traumatizat esti tu si sora ta! Daca tot evita subiectul ai sa ii lasi un biletel in geanta cand nu e beata! Si ai sa vezi ca s-ar putea schimba ceva si ca ii va spune tatalui tau! Nu stiu daca iti sunt de ajutor! Imi pare rau pentru situatia ta familiala!