| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi.
Am mai postat si ieri o intrebare de genul asta.
Cunosc aceasta fata de cand eram mici copii. Imi place de ea din clasa a 5-a. De atunci ieseam cu acelasi grup de prieteni dar nu prea vorbeam, eram timizi. Stiam ca ma placea, deoarece mi-au spus cei care au vorbit cu ea, foarte multe persoane. Si eu o placeam tare mult, dar mi-a fost rusine sa ii zic. Acum un an am decis sa vorbesc cu ea pe mess, am vorbit pana noaptea tarziu despre muzica si alte chestii. Dar nu am indraznit niciodata sa o intreb daca vrea sa fie cu mine. In timpul scolii nu am prea vorbit, nu am mai vazut-o online dar in ultimele luni de scoala a intrat si am inceput din nou sa discutam.
La un moment dat, cred ca acum o luna am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna si a acceptat. Am inceput sa iesim si sa vorbim, nu chiar tot timpul, erau momente de liniste, nu stiam ce sa-i mai zic. Am tinut-o de mana, am atins-o, am imbratisat-o, i-am zis ce simt. A zis ca a fost surprinsa dar am continuat sa iesim.
Ieri am intrebat-o daca ii place de mine si daca ii plac iesirile noastre, insa ea a zis ca vrea sa fim doar prieteni.
Ma asteptam la asa ceva, nu stiu de ce, dar daca nu o intrebam eu nu stiu cand avea de gand sa imi spuna.
Mi-a zis ca m-a placut de 3 ani si in tot acest timp a asteptat un semn de la mine, iar pana la urma a lasat-o balta, crezand ca nu o plac. Am intrebat-o de ce nu mi-a zis daca simte ceva si ea a spus ca nu era sigura, de asta a vrut sa iesim mai des. N-am vrut sa o bat la cap cu iesirile in oras, asa ca am iesit de vreo 2 ori pe saptamana, ea doar a zis ca vrea sa iesim, a zis doar o data "Haide, vrei sa mergem undeva?".
Mi-a explicat ca acum o luna era altfel, dar a spus ca a trecut prea mult timp. Nu stiu ce sa fac, ce sa o mai intreb.
Maine, pe 3 iulie ar fi fost o luna de cand eram impreuna. Vroiam sa ii fac un cadou, o floare si ceva dragut, inca vreau sa ii fac.
Chiar ea a zis ca vrea sa ne mai intalnim, dar nu stiu daca poate exista prietenie dupa dragoste(in cazul meu). Nu vreau sa ii fiu doar un prieten... vreau mai mult de atat.
Acum 3 ani eram un copil, nici nu stiam ce e cu mine. Iar acum, cand inteleg si eu ce e dragostea totul s-a dus. Am avut o ocazia si nu am profitat de ea.
Oare exista dragoste dupa prietenie? Daca am fost aproape o luna, am putea fi iar peste ceva timp?
Ce as putea sa fac? Sa o intreb daca ma mai place cat de putin? Sa ii ofer acel cadou?
Inca sper, dar nu vreau sa par prea insistent, poate se va enerva.
Nu stiu cum a ajuns la concluzia asta, ca noi suntem doar prieteni. Am intrebat-o daca am gresit cu ceva, iar ea a zis ca nu.
Multumesc celor care si-au irosit minute pretioase din viata citind acest lucru. Tin mult la aceasta fata, dar nu stiu ce e bine de facut si ce e rau in acest moment straight face.

9 răspunsuri:
| mafka a răspuns:

Buna.pai eu cred ca ar trebui sai oferi acel cadou si totusi sa-i spui cit de mult si cit de adevarat tii tu la ea..imbratiseazo..fa primul pas..saruto..spunei kit de mult o iubesti...nu o sa se supere..va vedea ca chiar tii cu adevarat la ea..eu iti urea ft mult succes! sa va iubiti!

| mixxjim a răspuns:

Si daca se enerveaza ce? nu poti sti pina nu incerci. uneori fetelor le place sa se insiste, asa se conving ca baiatul respectiv chiar simte ceva serios pentru ele. insista dar delicat, nu mult si brutal (adica sa o pisezi la cap toata ziua), iesiti chipurile ca "prieteni" dar nu renunta sa incerci sa o mai iei de mina, mergeti la un film, intr-un parc, si important e sa vorbiti, vorbeste despre colegii de la scoala, despre profi, despre ce-ti place sa faci, despre ce vrei sa devii in viata. oricum sunteti la inceput de drum amandoi, invatati din mers care-i treaba cu relatiile si cum trebuie abordate. mult succes!

| AndraRox a răspuns:

Sincera sa fiu, o relatie este in doi, adica inteleg cat de mult o iubesti dar mai bine i-ai spune odata tot ce ai de spus, tot ce ne-ai spus noua, celor de pe TPU, si daca nu reactioneaza la ce ii spui atunci eu zic sa nu mai insisti, Tu incearca sa mai vorbesti cu ea, dupa cum am spus, si sa ii zici tot ce simti pentru ca speranta moare ultima. Dar daca ea nu te poate considera mai mult decat un prieten atunci, accept-o doar ca pe o simpla amica.Cel putin, daca o iubesti chiar ata de mult continuati sa iesiti si, eventual, cand vorbesti cu ea poti profita de un moment linistit in care sunteti singuri si sarut-o, vezi cum reactioneaza pentru ca se citeste pe fata ei daca ii place sau nu.Nu stiu ce alt sfat ti-as mai putea da in afara de asta.
Iti urez multa bafta si nu renunta!

| 5a a răspuns:

Poate vrea sarutata vrea mai multe de la tine, sa-ti povestesti lucruri sa-i spui bancuri sa o scoti prin parca, oras, restaurante ca daca ai iesit numai de 2x si atunci nu prea ai avut ce sa-i zici... a decurs prost, poate ca esti si genul de tip timid, te-a vazut ca nu esti dezghetat cine stie la ce s-a gandit, poate ca nici nu-i mai place de tine, acum sa nu ma intelegi gresit, poate nu vrea ca sa fie intr-o relatie serioasa cu tine numai ca amici, prieteni.
Acuma tu cand ai intrebat-o " ti-am gresit cu ceva anume? " ea normal ca ti-a raspuns, Nu dar logic vorbind nu putea sa spuna "pai vezi ca nu mi-a placut aia aia aia aia" a zis nu ca sa nu te faca sa te simti tu prost, poate ca te place dar nu ca si iubit, numai sa ii fi prieten atata tot.
Ori cum dupa faza aia care ti-a zis "vreau sa fim doar prieteni" a dat de inteles ca nu vrea cu tine.
Degeaba mai te duci tu acum cu cadouri sau cu alte prostii, ai avut ocazia acum e prea tarziu.
Gasesti alta fata ca sunt destule happy

| dydydeea a răspuns:

Dupa parerea mea... eu cred asa cum ai zis si tu: ca fata asta simte pentru tine doar prietenie( te-a si iubit in trecut pana cand ati devenit iubiti- adica acum o luna), dar eu cred ca nici tu nu o mai iubesti la fel de mult ca in clasa a 5 a, nu-i asa? poate ca tu crezi in continuare ca o iubesti deoarece te-ai obisnuit cu ea( atata timp).E adevarat ca nici tu nu o mai iubesti la fel de mult ca in clasa a 5 a?( asa banuesc eu-dar te rog raspunde-mi)

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru dydydeea):

In clasa a 5-a o placeam doar, nu simteam dragoste pentru ea.
Nu ma gandeam la ea in fiecare zi, asa cum fac de ceva timp.
Tin mult la ea acum... nu stiu ce sa fac.
Nu stiu daca e bine sa o intreb daca mai exista vreo sansa sa fim impreuna.
Cum am zis, nu vreau sa par disperat sau prea insistent.
Multumesc de ajutor!

| 5a a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Faza care este tu daca nu mai insisti si nu mai incerci o sa o pierzi pentru ca o sa vina altu.

| ciprian1997 a răspuns:

Pai sfatul meu este sa faci ce simti
Mereu vei trece peste astfel de momente in viata si atunci nu o sa mai poti sa intrebi asta pe TPU va trebui sa dai un raspuns imediat...
Oricum chestiile astea depind si de personalitate nu incerca sa fii ceea ce nu esti pentru ca acest lucru este usor de observat
Fii tu insati si incearca sa fii persoana care erai inainte sa-i spui ce simti
Poate ca ea nu te mai place pentru ca te-ai schimbat in comportament...

Sper sa faci ce trebuie si sa va impacati!
Mult succes! tongue

| SuperHeroXD11 a răspuns:

Parerea mea e ...ca...tu..ai sanse, cat de cat, daca iubesti pe cineva lupti pentru el chiar daca sansele sunt mici, du-te la ea, spune-i tot ce simti, lasa orgoliul si rusinea. E mai bine fara ele. Daca ea tine la tine, va fi impresionata de gestul tau.Dai cadoul acela, duo intr-un parc, o cofetarie ceva, fa-o sa se simta bine dupa pur si simplu discutati despre voi, amintirile voastre si spune-i ca o iubesti mult iar dupa intreab-o >big grin