| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Am nevoie de un sfat. O prietena de-a mea si-a inselat iubitul. El a aflat si s-au despartit. El in ultimul timp ma tot baga in seama si am inceput sa vorbim, glumim, doar ca amici. Prietena mea a aflat si mi-a spus direct ca sunt o nesimtita. De obicei vorbeste asa, dar nu cu mine si m-a deranjat ce a spus fiindca noi eram doar amici. Acum cateva zile am iesit in oras cu un coleg si mai tarziu fostul prietenei mele mi-a spus sa nu mai umblu cu alti baieti. Mi s-a parut putin ciudat, i-am spus doar ca el nu-mi poate spune ce sa fac sau cu cine sa ies si a plecat fara sa mai spuna si altceva. Si tot acum cateva zile, am primit un sms de la un necunoscut spunand ca ma place si ca vrea sa fie cu mine, desi eu nu voi fi de acord. Apoi ieri am aflat ca necunoscutul e de fapt fostul prieten ei mele. Bineinteles ca si prietena mea a aflat ca el ma place si m-a jignit din nou, apoi mi-a spus sa rup orice legatura cu el.I-am spus ca nu-mi poate zice ce sa fac. Iar acum fostul ei prieten care este foarte dragut cu mine si pe care prietena mea l-a inselat, asteapta raspunsul meu. La fel si prietena mea si mi-a spus ca daca voi fi cu el o va termina cu mine. Nu stiu ce sa fac...Adica e dragut, dar o cunosc pe prietena mea de vreo cativa ani si nu as vrea sa renunt la o prietenie. Totusi felul cum mi-a vorbit ma face sa cred ca nu mi-a fost prietena. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| KaterinaРомановский a răspuns:

Stii ca se zice ca e o regula sa nu te cuplezi cu fostul prietenei tale. Mie mi se pare o aberatie. Adica, daca 2 oameni se plac, ce treaba au cei din jur? Chiar daca baiatul e fostul unei prietene, daca ei nu s-au inteles ce vina ai tu? Ca doar nu tu i-ai despartit! Daca el a vazut ca nu merge treaba cu ea, nu inseamna ca nu are voie sa incerce cu ORICINE altcineva, chiar daca acea persoana e din cercul de prietenei ai fostei.
Eu zic sa ii dai prietenei tale sa citeasca raspunsul meu, mai ales partea asta: o prietena adevarata nu se pune in calea fericirii prietenei sale, chiar daca acea fericire e construita cu fostul! Ea sa isi caute pe altcineva, daca nu a fost in stare sa il pastreze si a fost o ****, atunci sa isi vada de treaba. Tu incearca, poate el e fericirea ta si nu merita una ca aia, care te face nesimtita, sacrificiul tau.

5 răspunsuri:
| DulceLup a răspuns:

Cam deplasata treaba. Atat din partea lui, cat si din partea ei. Cred ca ar trebui sa se impace. Fac o pereche buna cei doi ciudati laughing

| BlacK_8915 a răspuns:

Eu sincer sa nu va desparta prietenia pentru un baiat spune-i baiatului sa te lase in pace ai iubit, inventeaza si vorbeste cu prietena ta ca tu nu vrei o relatie cu acel baiat

Multa bafta, PACE!

| 75414254 a răspuns:

Hmm...putin cam complicat ti-as scrie romane pentru ca ma pricep dar o sa incerc sa fiu cat mai scurta si directa: in primul rand o prietena adevarata nu si-ar ranii prietena cu o chestie atat de dura (darr asta numai daca ea ti-a fost si iti este o prietena adevarata, tu ar trebui sa stii bine )
2. daca ea nu merita si ti-ai dat seama ca este o nerusinatasi tie iti place de baiatul care te place (ex prietenu ei) atunci ar trebui sa faci ceea ce te indruma inima
Acum explicatii: daca tie iti place de el mult, foarte mult, sau putin, foarte putin (orice ar fi) daca tu considerii ca prietena ta este o prietena adevarata si nu merita sa ii faci una ca asta si crezi ca relatia ta cu ea va continua multi ani si poti sa o ierti pentru ca te-a jignit pe nedrept atunci oricat l-ai placea ar trebui sa renunti la el mai ales daca tu ti la prietena ta si poti sa treci peste faptul ca te-a jignit atunci trebuie sa iti amintesti ca baietii sunt destui si ca nu merita pentru un baiat sa te certi cu prietena ta, dar repet ASTA doar in cazul in care tu ti la prietena ta si nu numai atat dar si daca ea iti este prietena adevarata sau poti sa faci asa daca tu mai vrei sa mai fi pritena cu ea. Dar daca merita prietena ta sa ii faci asta dar nu neaparat ca ai vrea sa o faci cu rea intentie ci doar pentru ca il placi pe baiatul acela atunci eu as putea sa iti spun ca ai putea sa fi cu el si sa ii accepti avansurile daca tu il placi si este un baiat bun pentru ca din cate mi-ai spus prietena ta la inselat nu el pe ea asta spune si ceva despre el, el a fost ranit si a procedat corect. sper ca te-am ajutat, succes:*

| Delia272 a răspuns:

Nu lasa o prietenie pentru o dragoste!winking

| blandete a răspuns:

Niciodata nu ti inseli cea m ai buna prietena cu prietenul s au sotul ei! e ca si cum peste timp sora ta se marita si te culci cu cumnatul tau, e urat, sincer.