| Eliut a întrebat:

Am o depresie. Si am nevoie de ajutor. Am o prietena de fapt am avut, nici eu nu stiu, si mi se pare ca isi bate joc de mine thinking In primul rand, eu i.am spus sa fim sinceri unul cu altul, din toate punctele de vedere. Ok, ea a zis ok, cum sa nu si bla bla bla huguri pupici... Bun. Ultimele 3 luni, am continuat ok, super m.am inteles perfect cu ea, parea sincera, dar nu era. Asta am realizat cand prietena ei cea mai buna mi. a trimis o convorbire de a ei cu Casia. Casia fiind problema mea. Si zicea astfel : iuk, Eliut, iuk iuk iuk! Ma streseaza, nu stiu. Asa, dupa 10 minute ce am aflat asta, i.am spus, iar eu i.am dat ignore, apoi, imi trimite prietena Casiei o alta convorbire de la 10 minute de la cearta mea cu Casia : Of... imi pare rau ca m.am certat cu Eliut, sunt o proasta rolling eyes. Si asa mai departe. Am inceput sa am depresii urate, pentru ca eu o placeam, si tineam f mult la ea. Am inceput sa plang mult, sa ma inchid in mine, in camera la fel, am inceput sa ma tai, sa vorbesc singur, inca mi-am creat chiar un prieten imaginar, care cica el ma iubeste cel mai mult. Vreo solutie? Eu am zis sa. i spun pe fata, ca nu mai putem continua asa, ca e prea de tot. Va rog, si v.as fi recunoscator daca m.ati ajuta, in ce sa. i spun, multumesc anticipat! >big grin

Răspuns Câştigător
| shalimar a răspuns:

Trezirea la realitate. Da-ti doua palme, Cumpara-ti haine, un joc nou, o carte sau ce hobbyuri mai ai si uita toata povestea. Fete mai sunt. Vorba aia, e balta plina de pesti.Nimeni nu merita sa te auto-mutilezi.Repet,NIMENI.Ce varsta are prietena aia a ta? Mult nu aveti de va comportati asa.Iti spun eu, fetele la varsta asta sunt foarte indecise si fac aproape tot doar pentru ochii publicului. Daca o prietena ii spune ca nu intelege de ce ea este cu tine, e normal ca ea va replica iuk iuk(?) doar ca sa ii faca pe plac. Daca alta ii spune ca e norocoasa ca te are, crede-ma ca ea te va ridica in slavi. E o fata tare indecisa, asa ca pana se decide, vezi-ti de viata ta.Iesi afara cu prietenii si vorbeste cu ei, nu cu prietenul tau imaginar. Aveti timp de romante. Tu nu o iubesti, e doar atractia initiala care e destul de puternica.Traieste-ti viata si dupa cativa ani iti vei da seama cat de cascat ai fost.

22 răspunsuri:
| danielagoldica a răspuns:

Eu cred ca esti un mare handicapat pentru care nu trebuie nimeni sa-si bata capul!

| mihaibrasov a răspuns:

Fete mai sunt destule.

| BruneTTe a răspuns:

Pai spune-i ca tu vrei o relatie cu o fata care stie ce vrea, nu cu una care se schimba in functie de dispozitia ei din ziua respectiva. Si ai grija cu depresiile alea, mai ales ca persoana nu merita. De ce sa iti faci tie rau pentru o fata careia poate nici nu ii mai pasa happy

| Lollidella a răspuns:

Eu sunt fata si cu siguranta daca m`as certa cu iubitul meu si el dupa nu m`ar baga in seama cu siguranta m`as intoarce la el si mi-as cere scuze ( asta daca a fost vina mea ) si as face asta doar daca il iubesc cu adevarat. Incearca si tu sa n`o bagi in seama ceva timp si daca nu vine la tine atunci e pierderea ei. Nu merita sa faci astfel de lucruri pentru cineva care nu merita. Si eu am trecut prin ceva asemanator dar nu am ajuns sa ma tai sau sa intru intr-o depresie groaznica. Si dupa reactia ei cand i`ai zis de sinceritate si ca ati fost bine timp de 3 luni... ma face sa ma gandesc ca poate s`a plictisit de relatie sau nu ii convine sa fie asa de sincera cu tine.
Ma rog... Sper sa ti rezolvi problema si trezeste-te la viata ca nu merita sa te omori pentru o fitoasa.

| sun_8299 a răspuns:

@curios: De cand doar femeile au depresii? Din cauza ca persoane ca tine se reproduc si dau astfel de sfaturi propiilor copii exista violenta domestica.

@EliutG: Nu te-ai intrebat de ce prietena prietenei tale (pe care inteleg ca o cheama Casia) ti-a trimis acea conversatie?
Intreab-o pe prietena ta de ce a spus acele lucruri (asta in cazul in care va sti macar sa-ti raspunda. Ma gandesc ca ea nu are mai mult de 14 ani si la varsta asta fetele sunt, in general, foarte indecise; de exemplu isi fac un prieten doar ca sa fie "in randul lumii").
Incearca sa vorbesti despre situatia in care te afli cu parintii tai sau cu prietenii (chiar daca ai zis ca ei sunt "cocalari". La urma urmei, nu le ceri opinia despre vreo carte de-a lui Cioran, ci pur si simplu le povestesti o intamplare din viata ta. Poate ca si ei au trecut prin experiente asemanatoare si te pot ajuta).
happy

| paulthe1 a răspuns:

Ba baiatule, pentru nici o femeie din lume nu merita sa te tai, femeile vin si pleaca, daca cumva ai 30 de ani atunci ar trebui sa te gandesti mai serios, fa-i vant, nu o mai baga in seama, o sa vina la tine in genunchi, pentru ce te tai tu? de ce sa ai depresii?
Daca o femeie si atins obiectivul ( adica sa o pupi in fund ) se plictiseste si isi bate joc.
Sfatul meu : indiferenta doare cel mai tare!

| Tom a răspuns:

Copile nimic nu am inteles. Vorbeste romaneste.Nu inteleg de ce v-ati cerat, oricum la ce ganduri ai iti recomand un psiholog. Apropo esti emo? de fapt mai mult ca sigur esti dupa ce povestesti acolo.

| Tom a răspuns:

EliutG de ce sunt bou?
Ca ti-am sugertat sa te duci la un psiholog?
Nus primul de aici care iti spune asta si nu vad ce-i rau in asta sa te duci la un psiholog. El iti poate spune cel mai bine ce sa faci nu userii de pe TPU.

| Tom a răspuns:

EliutG esti prea copil sincer.mai vorbim cand te maturizezi si faci diferenta intre un Psiholog si un Psihiatru. Daca ai probleme psihice mergi la psihiatru iar daca ai o problema Prieteneasca cum spui tu te duci la Psiholog.Asta i diferenta intre psihiatru si psiholog.

| andr33a_5009 a răspuns:

Incearca sa depasesti acest moment nu merita sa te tai sfatul meu este sa te duci la un psiholog te poate ajuta

| Eliut explică:

Tom, esti un bou. Stii, tin mult la ea, adica m.am atasat f tare de ea si tin la ea ca la o prietena dar acum, ea are prietene pitipoance, ceea ce ea nu era niciodata, si asta cam strica totul. Ideea e ca, doar pe ea o aveam ca prietena, altfel nu v.as cere un astfel de sfat, pentru ca mi. e greu sa-mi pierd unicul prieten. Si nu. Nu sunt emohappy

| Eliut explică:

Si apoi, la personalitatea ei, si caracterul ei, indiferenta o bucura. Oricum va multumesc pentru. sfaturi >big grin

| Eliut explică:

Mersi mult. Dar nu ma tai gen sa-mi curga nu stiu cate tone de sange oh go on... ma tai doar asa cu lama cateva liniute, chiar nu stiu de ce, asa simt, poate sigur e ciudat, si eu ma simt ciudat, si nu o iubesc, de fapt o iubesc ca o prietena, o amica, [shalimar nu am prieteni happy toti ma resping, toti sun COCALARI on the phone

| Eliut explică:

Tom, esti bou pentru ca nu judeci happy nu ti.am cerut parerea, ti.am cerut doar ajutorul happyUn sfat in legatura cu PROBLEMA PRIETENEASCA nu psihica a mea sau ca. s emo sau alta. ok?happy

| Eliut explică:

Daniela, sincer nu ti.am cerut parerea despre cum sunt happy daca vreti sa ma ajutati bine, daca nu sterg intrebarea happy

| Eliut explică:

Andreea m.ai ajutat enorm, ce sa spun?batting eyelashes
am 14 anibatting eyelashes poate tu ai vreo 12 happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fete mai sunt? nu sti prima dragoste? shalimar?

| curios_3782 a răspuns:

Da ce ba esti femeie...sa te tai sa ai depresii? sau esti baiat? hai sa fim seriosi laughing)

| Larisa005 a răspuns:

Da, Eliut, da
big hug

| andreea_5162 a răspuns:

Bay eu sincer nu va inteleg pe voi ca va bateti capulaughingsunt absolut sigura ca baiatu nu are mai mult de 12 ani! Nu iii mai dati satisfactie.Eu personal cred ca ar trebui sa fie o limita de varsta pe TPU... app daca ai ma mult de 12 ani e grav chiar ar trebui sa consulti un specialist si intai de toate sa te maturizezi si atunci sa te uiti la tampenia asta de tex si o sa razi cu lacrimi sau o sa iti plangi de milalaughing

| andreea_5162 a răspuns:

Ehhh...nu am ce spune:-Psi apropo am 19 asa ca...nu iti mai da tu cu presupusu.:-P

| madutzu93 a răspuns:

Nu mai fiti fratilor rai! straight face
nu-l ajuta cu nimic sa'i spuneti ca *nu merita sa'si bata nimeni capul pentru el * straight face sau mai stiu eu c alte minuni :-l

cat despre problemuta asta, eu zic [ si nu sunt singura big grin ] ca tipa aia nu merita ca tu sa suferi tongue

don't worry & b happy! (^_^)

sunt atatea fete pe lumea asta!hee hee

bafta ^_^!