| anonima1708 a întrebat:

Am o familie foarte toxica care ma distruge mental si nu stiu cat mai pot rezista, tatal meu are mereu chef de scandal si se ia de mine mereu din chestii foarte mici si ma ameninta cu bataia si uneori moartea iar mama mea doar tipa la mine cand nu i convine ceva, si sunt lucruri mai grave dar nu are rost sa intru in detalii
eu as vrea sa fug de acasa odata ce fac 18 ani doar ca inca sunt la liceu, odata ce fac 18 ani, pot sa plec de acasa si sa ma mut la alt liceu fara ca ai mei sa ma oblige sa vin inapoi acasa?

10 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nici pana in 18 ani nu te pot obliga sa stai acasa. Dar da, de la 18 ani ești pe picioarele tale și ai toate drepturile, poți face ce vrei.

| Violleta2022 a răspuns:

In ziua cand ai implinit 18 ani, poti pleca de acasa in lume, oriunde doresti tu, fara ca parintii sa te mai poate aduce acasa cu forta.

| sierra1 a răspuns:

"Am o familie foarte toxica"

bade, deocamdată, familia aia iți pune papița pe masă!

| anonima1708 explică (pentru sierra1):

Am spus ca sunt detalii pe care nu le mai mentionez

| sierra1 a răspuns (pentru anonima1708):

~odata ce fac 18 ani, pot sa plec de acasa ~

spuneam că până pleci (o să faci ce VREI) respectă-i, ei iți pun papa pe masă - dacă ințelegi ce zic...

| 1997onur a răspuns:

Cautati un loc de munca strangeti bani si ai rabdare apoi mutate si evita oamenii scandalagi sau toxici sau cum ceyi tu ca sunt ei lasa-l sa spuna ce vrea el tu nu lasa liceul din cauza lui sau al altora oricum daca a ajuns sate ameninte cu moarte mai ales ca esti fata lui copiulul lui e rau e de foarte rau daca el chiar face toate astea ar trebui sate protejeye sa fie cu totul altfel nu asa ai grija de tine si nu mai pune la inima si suflet ce face el si ce spune el strangeti bani si mutate

| tudorvolcano a răspuns:

Scandaluri normale în casă. Mulți au probleme mai mari ca tine.
Dacă părinții tăi nu sunt alcoolici, îți recomand să rămâi cu ei.

Părinții tăi sunt stresați în vremurile acestea, în special pe perioada aceasta de criză, și lucrurile vor deveni și mai complicate.
Dacă doar te amenință și nu te bat, ar trebui să fii mulțumită de părinții tăi.
Cât timp nu te bat până îți rămâni răni, sau să te abuzeze sexual sau să facă din tine damă de companie, e încă bine. Sunt familii în care chiar se întâmplă aceste probleme.

Părinții tăi își rup oasele la muncă ca să ai tu un viitor, îți vor binele. Nu-i vedea ca pe dușmani, că cel mai probabil nu vei avea un tratament mai bun din partea străinilor.

După ce faci 18 ani, poți face normal ce vrei, dar mă îndoiesc că te vei descurca singură. Va trebui să-ți găsești singură chirie, să lucrezi ca să-ți plătești mâncarea, întreținerea, și chiria + altele, cum ar fi haine, cosmetice etc. (și cred că și alte lucruri dacă ești fată, tu ar trebui să le știi și ar trebui să le iei în calcul).
Iar acum cu perioada de criză, mă îndoiesc că va fi ușor să găsești ceva de muncă, unde să fii plătită suficient încât să te întreții, și să mai ai timp să termini și liceul.

Dacă te înhăitezi cu băieți, și fără să știe părinții tăi cine sunt prietenii/iubiții tăi, te expui la un risc enorm.
Poți fi folosită ca pe ultima cârpă, exploatată, chiar jefuită, făcută de râs și să-ți pierzi reputația și astfel să te integrezi mai greu în alte cercuri sociale etc. E o lume periculoasă când ești de una singură.

| anonima1708 explică (pentru tudorvolcano):

Sunt constienta de toate riscurile si cat de greu o sa fie daca stau singura
tata este acoolic si obisnuia foarte des sa ma bata da acum ca incerc sa fac ce vrea el s-a mai abtinut, am prieteni care sunt in stare sa ma ajute cu banii si cu restul chestiilor deci e ok

| Cehoslovacia a răspuns:

Tu nu-ti inchipui cum e sa o iei practic de la 0 cand faci 18, o sa iti fie aproape imposibil sa faci fata fara un sprijin ceva.

| Elan a răspuns:

La fel ca in filmele horror doamne fereste sad
Cere un ordin de restrictie pentru tatal tau!