| carbon21 a întrebat:

Am o întrebare, de ce persoanele se schimba in relație? Ma refer la faptul ca, la început vine machiata, buclata, asmd. Iar după 10 luni nu mai are nici o treaba, vine când cum? Mai este încă o problema, ne iubim, ținem unul la altul, dar parca nu mai comunicam așa de fluent ca înainte, gen dacă scriam ceva răspundea rapid, acum mai sta 1-2 minute. Când am întrebat-o pe ea, mi-a zis ca totuși avem 10 luni, nu avem cum sa fim ca la început ca ne cunoaștem și ca sunt ca și din familie, despre scris mesaje este vorba. Cum pot face sa reaprind flacara ca la început?

Răspuns Apreciat de Editori
| Jus7t a răspuns:

Mulți trăiesc cu impresia că dacă sunt într-o relație și totul merge bine iar cealaltă persoană îi iubește, asta înseamnă că acea persoană nu mai poate pleca din viața lor și că o să aibă aceleași sentimente mereu.
Te comporți la început într-un fel pentru că nu e a ta și vrei să fie a ta, o vrei și te porți în așa fel încât să o faci să fie a ta, depui efort să scoți ce e mai bun din tine.
După ce e "a ta" nu mai are rost, gata, e timpul să te odihnești și să te comporți ca și cum indiferent de cum ești și ce faci persoana aia e nu mai pleacă, iar aici e greșeala.
Flacăra aia trebuie menținută prin efort din partea ambelor părți, dar nu efort pe care îl faci cu scârbă, efort pe care îl faci pentru că știi că persoana aia poate pleca oricând, iar tu nu trebuie să îi dai motive.
Nu zic să te prefaci, zic să îți faci partea tu, iar ea să își facă partea ei, apoi dacă ea pleacă să zicem măcar nu a fost din vina ta.
Vorbește cu ea ce te deranjează.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In timp apare plictiseala si relatia incepe sa rugineasca, minutele alea in care intarzie sa raspunda poate le aloca la alt individ

| RAY a răspuns:

Inseamna ca nu e jumatatea ta sau tu nu esti jumatatea ei, daca ati fi v-ati intelege pe viata ca in prima zi, parerea mea

| Mosotti a răspuns:

Daca locuiesti cu ea, atunci nu are sens sa va scrieti ore pe telefon, mai sta 1-2 min ca probabil are si treaba. Daca nu locuiesti cu ea, este altceva, si daca sta 1-2 min ce? Las-o sa raspunda cand e. Venea machiata pentru ca in general ele fac asta pentru a atrage eventuali parteneri, cand si-au gasit deja unul cu care vor sa stea, nu prea mai au interesul sa se aranjeze asa ca inainte. Tu vrei indragosteala aia sa se aprinda, nu mai are cum, daca s-a stins. Faptul ca s-a stins asa repede nu este prea in ordine. Nu ai ce face sa reapara asa cum nu a depins de tine nici sa apara, ori ramanea mai departe, ori aia e. Oricum se ducea, dar nu asa repede. In general si daca indragosteala trece, ramane iubirea matura, respectul, comportamentul frumos, simpatia, chestiile comune pasiuni, discutii, astea vor ramane toata viata, asta daca ramane acea iubire matura, daca nu, aia e. In iubirea matura nu mai este flacara aia fierbinte. Pana la urma si aia e o exagerare, nu era ceva tocmai echilibrat sa stati asa in prostie pe telefon, sa va sunati de 7 ori pe zi si asa mai departe.

| mudokins78 a răspuns:

"gen"e normala chestia asta, dar "gen"nu vezi tu bine,."gen"

| Yurisa a răspuns:

Nu se poate. Asa e in orice relatie

| acerr a răspuns:

Heheh
asa sunt unele, nu se mai aranjeza, sunt neglijente, asa e viata in cuplu
o sa ajungi sa dormi singur
sa maninci singur
si sa vorbesti singur!

| acerr a răspuns:

Am gresit remediez
o sa ajungi sa<
maninci singur
sa dormi singur
si sa vorbesti singur! loll dar nu te lua dupa mine, dar nu e exclus

| Daniel323 a răspuns:

Nu este obligata sa-ti raspunda la mesaje instant.
Poate fata si -a dat seama sa nu esti cea mai buna partida.

| Ale5184 a răspuns:

Pentru ca a te machia si a te aranja necesita un efort suplimentar, efort pe care l-a depus la începutul relatiei. Asa fac toate fetele, dau tot ce au mai bun la început pentru a-ti arata ca sunt in stare de mai mult. E normal ca dupa un timp, sa o lasi mai "moale" pentru ca deja te-ai acomodat cu partenerul.
La inceput, pentru a-ti arata ca e interesata iti raspundea repede, dar nu inseamna ca daca iti raspunde putin mai greu nu este asa. Poate este ocupata.
Flacara de la inceput nu ai cum sa o reaprinzi. La început este un joc, dorinta de a-l cuceri pe celalalt, nevoie de a-l avea. Cu timpul este normal sa reduci si sa continui intr-un ritm normal.
Ps. Asta nu inseamna ca nu te maiai grija de tine si nu te mai aranjezi, doar ca o faci mai mult la. ocazii speciale si lasi partenerul sa te vada asa cum esti cu adevarat, in viata de zi cu zi, ceea ce este foarte bine.
Succes!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Ale5184):

" E normal ca după un timp sa o lași mai "moale" pentru ca deja te-ai acomodat cu partenerul."

Este ca și cum ai spune ca este normal ca o femeie sa umble vara cu par vizibil sub brat.

On topic: pun pariu ca fata ta este genul de femeie care se folosește de lipsa timpului drept scuza. Cel mai adesea, aceasta scuza trădează lenea.